В Україні подорожчає гречка

Все через неврожай

Гречка
Гречка

Цього року в Україні було засіяно гречкою 87 тис. га. Аграрії вже зібрали врожай з площі понад 4 тис. га, середня врожайність культури складає 1,4 т/га. Про це AgroPortal.ua розповів виконавчий директор Міжнародної асоціації гречки Сергій Громовий.

В асоціації прогнозують негативну тенденцію врожайності порівняно з двома минулими роками. Це пов'язано з тим, що у період цвітіння культури в Україні панувала аномальна спека, яка негативно відобразилася на розвитку рослин загалом, а також на зав'язуванні та формуванні врожайності. 

«З огляду на те, що цього року гречкою засіяно всього 87 тис. га, і зважаючи на врожайність приблизно 1 т/га, ми розраховуємо на середній валовий збір 85-90 тис. т», — зазначив Сергій Громовий.

Він попередив, що за таких прогнозів внутрішній ринок України може недоотримати достатньої кількості крупи. Наразі достеменно невідомо, яка точна кількість населення проживає в Україні. За попередніми даними, сьогодні в країні залишилося 25 млн осіб, і якщо врахувати, що середній показник споживання гречки однією людиною за останні 5 років становить 3 кг, то виходить, що потреба внутрішнього ринку складає 75 тис. т. А валовий збір, який прогнозують у Міжнародній асоціації гречки, становить 90 тис. т, відповідно, забезпечення внутрішнього ринку буде на рівні 60 тис. т гречаної крупи. Таким чином, цьогорічний врожай не покриє потреби українського ринку. А дефіцит завжди призводить до зростання цін.

Що ще може здорожчати

У липні Верховна Рада прийняла у цілому законопроєкт №11256- 2 про підвищення акцизного податку на пальне з 1 вересня. 

Економіст Данило Монін назвав прийняття нового Закону «акцизним святом». Він зауважив, що за розрахунками акциз на пальне піднімиться з 213 євро до 359 за тону.

«Перше підвищення буде з 1 вересня. Акциз буде вже 242,6 гривні за тону. Тобто з першого вересня підняття акцизу приблизно на 13%. З першого січня 2025 року акциз на пальне буде вже 271,7 євро за тону. Це вже +27%. А якщо брати плани уряду з бюджетної декларації із середнім курсом 45 гривень долар або десь 49 гривня євро, при поточних 45 гривень євро, то загальне підняття акцизів на пальне у 2025 році у гривнях можна очікувати на 38%», - дав невтішний прогноз експерт.

Народна депутатка Ніна Южаніна звернула увагу, що за всі періоди, на які «розбито» підвищення акцизу, 1 літр бензину зросте в ціні на 8 гривень, дизель — на 10,5 гривень, скраплений газ — на 11 гривень.

«І це за умови незмінного курсу гривні до євро (бо пальне купуємо за євро і ставки акцизу теж в євро)», - зауважила Южаніна.

Вона назвала наступні наслідки цього процесу: 

  • збільшення цін на бензин, дизель, скраплений газ;
  • збільшення цін абсолютно на ВСІ товари і послуги;
  • втрата конкурентоспроможності вітчизняних товарів на всіх ринках збуту;
  • зростання інфляції;
  • зменшення купівельної спроможності населення.

«І це тільки частина негативних наслідків. При цьому гральний бізнес в тіні, виробництво та продаж тютюнових виробів в тіні, а проєкти з врегулювання цих питань вже забулися у податковому комітеті. Чому? Бо там сильне лобі, там "нізя". Людей оббирати легше — так вважають ті, хто проголосував», - написала Южаніна.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube