Чому потрібно боротися зі снами, що повторюються

Якщо ви не обробляєте емоції вдень, ваша нічна свідомість намагатиметься обробляти їх уночі

Сни, кошмари, сонний параліч, здоров'я, корисні поради
Повторювані сни зазвичай неприємні

Всім нам час від часу сниться щось неприємне. Наприклад, як за нами хтось женеться, або ми не можемо вибратися з пастки, або ніяк не виходить здати іспит. Комусь сняться одні й ті самі місця, лякаючі сюжети чи падіння. Наш сплячий мозок знову і знову повертається до цих неприємних снів, і ось чому це відбувається, пише LiveScience.

Виявляється, повторювані сни є напрочуд поширеним явищем. Дослідження показують, що до 75% дорослих вони сняться принаймні один раз протягом життя. Ці сни існують у різноманітному спектрі: іноді вони майже однакові щоразу, а іноді мають повторювані теми, місця чи персонажів, проте на різних фонах.

Це відрізняє повторювані сни від кошмапів, викликаних посттравматичним стресовим розладом, психологічним станом, при якому люди переживають певні спогади зі свого життя з набагато меншими варіаціями під час сну. Експерти досі не впевнені, чому ми взагалі бачимо повторювані сни, але нові дослідження допомагають краще визначити закономірності їх частоти та змісту, а також сценарії, які їх провокують.

Недавні дослідження підтвердили думку про те, що повторювані сни зазвичай погані. В опитуванні дорослі позначали повторювані сни як негативно забарвлені у двох третинах випадків. Ці сни часто торкалися таких тем, як переслідування або напад, прибуття кудись із запізненням або невдача в чомусь. Позитивні повторювані сни учасників, навпаки, включали такі теми, як політ або відкриття нової кімнати в їхньому будинку.

Причини, чому ми можемо мати більшу схильність до негативних снів, до кінця не зрозумілі, але сни зазвичай надмірно драматизують щось, що відбувається в житті – тобто навіть невелике почуття чи незначну ситуацію, яку ми відчуваємо безсилим змінити. Уві сні це стає набагато більшою емоцією, хоча зв’язок не завжди є прямим чи очевидним, кажуть сомнологи й психотерапевти.

Психологія та нейронаука пропонують додаткові підказки. Наприклад, ми схильні до того, що називається негативним упередженням – це схильність зосереджуватися більше на неприємних думках, емоціях або соціальних взаємодіях, ніж на позитивних. Ця поведінка вкорінена в нашій підсвідомій потребі вирішувати негативні ситуації, які загрожують нашому виживанню.

Негативне упередження може посилюватися під час сну, тому що наш мозок, що бачить сновидіння, пригнічує області, пов’язані з лінійною логікою, і активує частини, пов’язані з емоціями, послаблюючи фільтр між нашими думками й почуттями.

Пандемія COVID-19 і повторювані сни

Люди, які пережили регіональні чи глобальні катастрофи, як от війна, тероризм чи пандемія, часто відчувають разюче збільшення негативно забарвлених повторюваних снів. Про це написала психологиня з Гарвардської медичнох школи, авторка книги 2020 року Pandemic Dreams Дейрдре Лі Барретт.

Під час пандемії Барретт зібрала понад 15 тисяч звітів про сновидіння, і показала, що повторювані теми, пов’язані зі страхом, хворобою та смертю, у два-чотири рази частіше траплялися у снах людей після початку пандемії COVID-19. Людям снилися потопи й нашестя саранчі. Психологиня виявила, що на початку пандемії сни були більш буквальними та викликали більше страху та тривоги. З часом вони змінилися на менш жахливі, але все одно неприємні.

Пандемія COVID-19 дозволила вивчити повторювані сни краще!
Пандемія COVID-19 дозволила вивчити повторювані сни краще!

Як висипатись: прості поради психологів

Отже, сни явно певною мірою пов’язані з тим, що відбувається в нашому повсякденному житті. Це назвали гіпотезою безперервності. Тобто, якщо ви не обробляєте емоції вдень, ваша нічна свідомість намагатиметься обробляти їх уночі. Експерти підкреслюють, що повторювані негативні сни є поширеними і нормальними, і що існують дієві кроки, щоб контролювати їх.

Деякі люди досягли успіху в практиці, яка називається репетиційною терапією образами, під час якої вони неодноразово переосмислюють свої кошмари з щасливішим кінцем перед сном. Крім того, варто культивувати хорошу гігієну сну. 

Найкраща порада – це спробувати встановити чіткі межі між часом неспання та сном, щоб уникнути занепокоєння уві сні, радять психологи. Встановіть послідовний графік сну, обмежте використання екрану та уникайте кофеїну чи алкоголю перед сном. Так ви з більшою вірогідністю бачитимете кращі сни й ліпше висипатиметесь! Та якщо попри сталий графік сну ви страждаєте на безсоння, зверніться за консультацією до психотерапевта. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube