Чим дорожчі кредити, тим гірше для цифрових активів
Аналітики американської криптобіржі Coinbase представили звіт щодо ситуації на ринку криптовалют. Експерти впевнені: у довгостроковій перспективі позиції цифрових активів зміцняться. Визначальну роль відіграватимуть дії Федеральної резервної системи США.
Представники біржі розглядають три варіанти розвитку подій:
Аналітики Coinbase відзначають той факт, що ставка за нинішніх умов може бути як підвищена на 50 базисних пунктів, так і знижена. Який би із трьох сценаріїв не був обраний, криптовалюта все одно залишиться у виграші. Чи так це?
Збільшення відсоткових ставок з боку ФРС проводилося для приборкання інфляції, викликаної зокрема діями ФРС під час пандемії коронавірусу та запуском «друкарського верстата для доларів». Приборкати виходить зі змінним успіхом. Безперечно, певні результати є:
Але у ФРС заявляють про те, що мета домогтися зростання цін у межах 2%. Поки що американські регулятори до цього зовсім не близькі. Отже, навряд ми побачимо повне припинення зростання відсоткових ставок. Це було б можливо, якби банківський крах виявився більш масштабним. Але начебто поки гірше позаду.
Припустимо, що підвищення таки відбудеться. Як це позначиться на криптовалюті? Якщо ставки не збільшувати, то кредити в банках перестануть дорожчати. А якщо так, то американці повинні виявляти більше зацікавленості в позиках. Фактично кредити виступатимуть у ролі дешевих грошей. А їх, у свою чергу, можна вкласти в криптовалюту. На думку Coinbase: у цьому випадку справді ми отримаємо зростання вартості біткоїну та альткоїнів.
Це реалістичніший варіант, ніж перший. Інфляція залишається високою, щоб її приборкати, ФРС має піднімати ставки. Зростання на 25 базисних пунктів може допомогти згладити кути. У голови ФРС вже цікавилися з приводу зростання безробіття, а тут ще й з приводу банків зчинилися хвилювання. За такого сценарію, теоретично, ми знову отримуємо ситуацію, описану в першому випадку. Тільки тут буде деяка відстрочка у часі, тому що в моменті ставка хоч і незначно, але підніметься.
На думку фахівців Coinbase, це найімовірніший варіант. Чому так? У ФРС, вважають аналітики криптобіржі, впевнені, що вже впоралися з банківською кризою та зупинили хвилю невдоволення. У зв'язку з цим розумно трохи знизити темпи підвищення ставки, щоб закріпити результат. З іншого боку, інфляцію ніхто не скасовував, і підвищити ставку треба. Після того, як усе стабілізується, знизиться суспільний резонанс та невдоволення, можна буде продовжувати збільшувати ставку.
Чи зростатиме криптовалюта в цьому випадку? Ось тут уже можливі різні варіанти. Якщо банківська криза вщухне, а ставки далі зростатимуть, то звідки люди візьмуть гроші? Дорогі кредити, так чи інакше, братимуть із меншим бажанням. Інше питання, що варто розглядати інтерес до різних криптовалютів окремо.
Наприклад, у біткоїна 2024 року заплановано халвінг (зменшення вдвічі винагороди майнерам за видобуток біткоїнів). Пропозиція зменшиться, а відтак ціна має зростати. Звучить розумно. З іншого боку, ми можемо взяти якийсь проект на кшталт Solana, де емісія не обмежена. Чи інвестори так само охоче вкладатимуть і в неї – покаже лише час. Розглянемо також варіанти, які економісти Coinbase відкидають, вважаючи нереалістичними чи вкрай малоймовірними.
На думку фахівців Coinbase, ФРС відштовхуватиметься від ситуації з інфляцією, а вона висока. Банківські негаразди носять скоріше разовий характер, ніж систематичний. Тож ймовірність подібного сценарію невелика. Для криптовалют, до речі, це був би також прийнятний варіант, оскільки до банківського колапсу та ризику рецесії при «друкарському верстаті, що активно працює», люди досить охоче вкладалися у високоризикові активи, у тому числі, щоб убезпечити накопичення від знецінення.
Варіант із підвищенням на 50 базисних пунктів ми могли б побачити, якби не було проблем із Silvergate Bank, Silicon Valley Bank та Signature Bank. У нинішніх умовах ФРС має заспокоїти інвесторів, знову підвищуючи ставки. Загалом, за нинішніх умов такий варіант подій ймовірний менше, ніж був на початку березня. Але все одно реальніший, ніж зниження відсоткової ставки.
Чим дорожчі кредити, тим гірше для цифрових активів. У фізичних осіб страх втратити свої заощадження превалюватиме над бажанням заробити мільйонні статки. Втім, так можна міркувати лише до настання рецесії чи нової серйозної економічної кризи. Тоді криптовалюта може стати притулком для активів на час нестабільності економіки.
Раніше Інформатор писав, чому прогнози щодо курсу криптовалют помиляються, та як зробити свій.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.