Крах американського Silicon Valley Bank може запустити світову фінансову кризу - прогноз експертів

Експерти заздалегідь попереджали про значні «перекоси» у фінансовій системі США

Крах американського Silicon Valley Bank може запустити світову фінансову кризу - прогноз експертів
Світова фінансова криза може стати близькою реальністю.

Головною світовою новиною за минулі вихідні став крах Каліфорнійського Silicon Valley Bank (SVB). За останні десять років банк став найбільшим банкрутом у США і його крах викликає широке занепокоєння у стартапів та венчурних інвесторів. Вони припускають, що це може поширитися на Британію, Канаду, Індію та Китай. Прогнози, що світ очікує чергова фінансова криза стають все більш реальними.

 

SVB згубила боротьба з інфляцією

Падіння акцій американських банків розпочалося ще у четвер. Приводом стали дані про високу зайнятість у США, що було розцінено інвесторами як негативний сигнал – за стабільної ситуації на ринку праці ФРС має більше можливостей для підвищення ставки, щоб стримати інфляцію.

Ситуація різко загострилася в п'ятницю, коли SVB повідомив про екстрений продаж зі свого портфеля казначейських та корпоративних облігацій на $21 млрд, що спричинило збитки в $1,8 млрд. Заснований у 1983 році, SVB спеціалізувався на банківському обслуговуванні технологічної галузі.

Справа в тому, що в 2021-2022 роках цей банк наростив обсяг депозитів з $60 млрд до $200 млрд і вклав більшу частину цих грошей у облігації з тривалим терміном погашення, вартість яких впала через різке зростання процентних ставок у 2022 році. Інвестори зрозуміли, що SVB вже не може забезпечити повернення депозитів і почали скидати акції материнського холдингу - SVB Financial Group. У п'ятницю вони звалилися майже на 70%, після чого торгівлю було зупинено. Вкладники цього ж дня розпочали масове виведення коштів; в результаті регулятори США ввели до SVB зовнішню адміністрацію.

Почалися розпродажі й інших регіональних банків США, оскільки зрозуміли – проблема має системний характер. Найактивніше інвестори скидали папери First Republic, Signature Bank та Western Alliance. У цих банків у п'ятницю також з'явилися величезні черги вкладників.

Американські регулятори ще намагаються зрозуміти масштаб проблеми, але відомо, що під загрозою кілька регіональних банків США.


Через можливі наслідки настрої на ринках близьки до паніки

Обвал акцій SVB Financial Group спровокував падіння банківського сектора не лише у США, а й у Європі. За даними Bloomberg, капіталізація європейських банків за п'ятницю скоротилася на $40 млрд.

Екс-голова банку ФРС у Бостоні Ерік Розенгрен у коментарі для The Wall Street Journal зазначив, що наслідки краху SVB можуть бути особливо руйнівними, оскільки банк був сконцентрований на технологічному секторі та венчурному секторах, у які також активно вкладалися пенсійні фонди.

Загальний настрій на ринках близький до паніки. Американський мільярдер Білл Екман попередив Білий дім про ризики краху економіки, якщо влада США не нададуть гарантій за депозитами SVB.

«Уряд має близько 48 годин, щоб виправити помилку, яка скоро стане незворотною», - сказав він.

Президент США Джо Байден обговорював ситуацію в SVB з губернатором Каліфорнії Гевіном Ньюсомом, екстрену нараду у вихідні провів прем'єр-міністр Великобританії Ріші Сунак з головою мінфіну і керуючим Банком Англії. 

За даними Bloomberg, Федеральна корпорація зі страхування вкладів (FDIC) у суботу, 11 березня, оголосила якийсь закритий аукціон із продажу SVB. За даними The Wall Street Journal, понад 300 венчурних компаній минулими вихідними направили американським регуляторам колективний лист, в якому заявили про готовність працювати з SVB, за умови, що його капіталізують.

За даними FT, понад 200 керівників британських IT-компаній закликали уряд Великобританії втрутитися в ситуацію і попередили, що багато хто з них зіткнувся з «екзистенційною загрозою», бо працював із британським підрозділом банку. Тим часом Банк Англії заявив, що має намір звернутися до суду із проханням запровадити процедуру банкрутства у британському підрозділі SVB.

 

Яке рішення прийняла влада США

На тлі краху Silicon Valley Bank у США створили мільярдний фонд для фінансування банків.

Федрезерв США надасть додаткове фінансування, щоб допомогти банківській системі функціонувати після краху Silicon Valley Bank та Signature Bank.

"Цей крок посилить здатність банківської системи захищати депозити та забезпечувати безперервне надання грошей та кредитів економіці", - йдеться у повідомленні відомства.

Повідомляється, що нова програма термінового фінансування банків (BTFP) буде створено з метою надання додаткової ліквідності банкам. Програма пропонуватиме кредити строком до одного року банкам, пенсійним фондам, кредитним спілкам та іншим установам під заставу казначейських зобов'язань США, боргових зобов'язань агенцій тощо.

У Федрезерві вважають, що ця програма стане додатковим джерелом ліквідності під заставу високоякісних цінних паперів, що у свою чергу позбавить установи необхідності швидко продавати ці цінні папери в нестабільні періоди.

Для підтримки фінансування програми Мінфін США планує виділити до $25 млрд із Стабілізаційного фонду бірж.

У Федрезерві не чекають, що потреба використання цих додаткових коштів виникне.

 

Все може й не так погано

Відомий фінансист та голова хедж-фонду Scion Asset Management Майкл Б'юррі (прототип героя фільму «Гра на пониження») відзначив схожість між обвалом акцій SVB Financial Group і крахом корпорації Enron на початку 2000-х років. Б'юррі з 2022 року пророкує американському фондовому ринку «масштабну катастрофу», порівнюючи ситуацію з крахом доткомів.

Йому вторить відомий американський економіст Нуріель Рубіні, який ще 2021 року жорстко критикував політику ФРС і попереджав про значні «перекоси» у фінансовій системі США.
Обидва експерти відомі своїми точними прогнозами. Зокрема їм вдалося передбачити фінансову кризу 2008–2009 років, а також заздалегідь прорахувати виникнення «світової інфляційної хвилі» та падіння ринків у 2022 році. Тепер вони прогнозують затяжну системну кризу.

А ось The New York Times у своєму огляді ситуації відзначає стійкість банків JPMorgan, Wells Fargo та Citigroup. Їхні акції у п'ятницю «загалом не змінилися», тож видання оптимістичніше у своїх оцінках та прогнозах.

Цікаво, що 6 березня журнал Forbes випустив щорічний рейтинг найкращих банків США, до якого увійшов і SVB. А вже за п'ять днів він став другим за величиною банкрутом в історії США – після краху Washington Mutual у 2008 році.

 

Щось таке було й на початку кризи у 2008

На початку 2000-х років ціни на нерухомість в США зростали у середньому на 10% в рік завдяки тому, що в кінці 1990-х років були змінені правила видачі іпотечних кредитів. Стали з'являтися іпотечні брокери. На відміну від звичайних банків і агентств нерухомості ці організації ніким не регулювалися.

"Модель від самого початку була порочною. Схема її роботи полягала в наступному. Іпотечна компанія видавала кредити умовної тисячі покупців житла за дуже привабливою ставкою в 1-2% річних, яка підвищувалася до більш високої ставки через 1-3 роки. В умовах зростаючих економіки і ринку нерухомості всі новоспечені домовласники вчасно платили за кредити, ризик неплатежів був мінімальним. За кредитом в 300 тис. доларів під 2% річних і при відсутності першого платежу місячні виплати становили лише 500 доларів. Володіти житлом було дешевше, ніж його знімати", - розповів доктор економічних наук, професор Богдан Данілішин.

Далі експерт пояснив, за якою схемою американські кампанії працювали з банками, і до чого це призвело. 

"Потім іпотечна компанія повідомляла банку, наприклад, Lehman Brothers, що пакет з тисячі іпотечних кредитів є боргом на суму 300 млн. доларів. Інвестбанки набували боргів іпотечних агентств, здійснювали їх сек'юритизацію, перетворюючи в іпотечні облігації CDO. Далі ці CDO продавалися інвесторам, які в підсумку отримували частину доходу від виплат власників будинків. Оскільки процентні ставки по всьому світу були низькими, а прибутковість CDO становила близько 7-8% річних, то попит на цей вид паперів був величезним. Рейтингові агентства Fitch, Moody's і Standard & Poor's давали рекомендації банкам Уолл-стріт як мінімізувати ризики CDO. Банки формували пакети облігацій, де кілька якісних іпотек поєднувалося з субстандартними. В результаті буму на ринку нерухомості США з 1997 по 2006 роки вартість середнього американського будинку зросла на 124%. В результаті, з 2001 року по 2006 рік американці отримали близько 5 трлн. доларів кредитів на придбання нерухомості, - розповів Данілішин.

Але, як зауважив експерт, всій цій пишності мав прийти неминучий кінець, який почався в США восени 2007 року з краху ринку CDO і обвалу цін на нерухомість, а за рік кинув світову економіку у кризу. Тобто, криза 2008 року  була викликана іпотечною кризою. В результаті, у 2008—2009 рр. світ вступив в глобальну рецесію, яка викликала широке скорочення бізнесу, зростання безробіття і скорочення державних доходів. 

Раніш ми повідомляли, що слідом за крахом американського Silicon Valley Bank, американські регулятори закрили нью-йоркський Signature Bank, який користувався популярністю у власників криптовалют. Рішення ухвалили через системні ризики.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube