Криза в світі криптовалют: чому прогнози помиляються і як зробити свій

Читать на русском

2021 рік був доволі успішним для криптовалюти, і експерти були налаштовані оптимістично. Але наступний рік показав їхню помилку. Інвестори отримали досвід, тепер важливо правильно скористатись ним

Читать на русском
Криза в світі криптовалют: чому прогнози помиляються і як зробити свій
Інвестори мають бути пильними і не довіряти ілюзіям

2021 рік був доволі успішним для криптовалюти, і експерти були налаштовані оптимістично. Але наступний рік показав їхню помилку. Інвестори отримали досвід, тепер важливо правильно скористатись ним

Через обмеженість виводу коштів на українські картки тема криптовалюти набула актуальності в Україні. А через інфляцію та банкрутство банків у США – в усьому світі. Загроза фінансової кризи може вплинути на настрої інвесторів. Отже, й відобразитись на світі “крипти”. В очікуванні “диванних експертів” аналізуємо прогнози фахівців і розмірковуємо над тим, як ними користуватись.

Злети і падіння криптовалюти

Є певні закономірності, для яких не потрібен експертний погляд, а лише досвід майнерів "бітка" (виробників біткоіна). Пересічний споживач може сам відслідкувати тенденцію. 

Нагадаємо про зростання популярності криптовалюти в 2021 році.Тоді її масово почали виробляти за допомогою відеокарт. Власне, вони і електроенергія – все, що було потрібно для видобутку криптовалюти. Людей, які цим займаються, називають “майнери”. Вони закуповували обладнання, яке робило складне обчислювання і отримувало за це криптовалюту. Інвестори вкладали в неї, і вона підіймалась у ціні. Через шалений попит на відеокарти зростала і їхня вартість. Постраждалі від цього геймери та графічні дизайнери. Були і ті, хто виробляв “крипту” нелегально. В Україні знаходили криптовалютні ферми на великих державних підприємствах – таким чином шахраї заощаджували на електроенергіях.

Втім, скоро “криптовалютна лихоманка” закінчилася. По-перше, майнерам було все важче конкурувати між собою. Надто дорогі відеокарти більше не виправдовували витрати на них, тож їх поволі розпродавали. По-друге, ціни на електроенергію зростали. Через це кінцевий добуток від виробництва крипти був не таким привабливим, як на початку. По-третє, в США почали перевіряти криптоінвесторів та майнерів, адже стало зрозуміло: криптовалюта – це спосіб передачі та отримання нелегальних доходів, цим користувались злочинці.

Є ще один пункт, який зараз знову набуває актуальності і вже продемонстрував свій вплив – відсоткові ставки США. В 2022 році, особливо критичному для криптовкладників, спостерігалась рекордно висока інфляція. Для того, щоб знизити обіг валюти, центральні банки деяких країн підняли відсоткові ставки. Інвесторам було вигідніше зберігати готівку, ніж вкладати гроші в “крипту”, тож вони виводили криптовалюту і не вкладались так, як це було напередодні.

За цим принципом, ймовірно, “просіла” криптовалюта і минулого тижня. 7 березня голова ФРС Джером Пауел повідомив про те, що в січні інфляція зросла, тому можуть зрости й відсоткові ставки. Вже 10 березня ціна біткоїна впала нижче 20 тисяч доларів, хоча за добу до цього ціна була вищою на 2 тисячі доларів. Щоправда, тепер ціна відновилась і піднялась до 24 тисяч доларів. Але про що це свідчить? Про страх інвесторів за свій вклад, і він залежить від заяв політиків і необережних прогнозів.

Від медійного розголосу до банкрутства – пара кроків

Взірцевою є ситуація з падінням FTX. Перед тим, як розповісти про неї, слід розтлумачити кілька термінів. Йдеться про стейблкоїн – це криптовалюта, яка напряму залежить від курсу доларів. І для його забезпечення потрібно мати певну кількість доларів на рахунку. Платформа Terra спалює монети для того, щоб випустити криптовалюту TerraUSD. Все це діяло на біржі FTX. В травні 2022 року через відтік капіталу стейблкоїн втратив прив’язку до долара. На криптобіржі почалися проблеми, які призвели до банкрутства кількох банків. А ще через деякий час у виданні Coindesk вийшла стаття про те, що токени FTT (цифрові монети) нічим не забезпечені, і велика кількість належала фонду, який перебуває під контролем у засновника біржі FTX. Певно, йдеться про монополію. В будь-якому разі після публікації багато клієнтів FTX почали виводити звідси кошти. Згодом FTX оголосив про банкрутство, а біткоін впав на 10%. Чи свідчить це про прямий вплив розслідування? Ні, але і опосередкований вплив не варто заперечувати.

Сміливі прогнози

Журналісти видання CNBC зібрали кілька з них. Відомий інвестор Кремнієвої долини, співзасновник венчурної компанії Draper Associates Тім Дрейпер заявляв, що ціна біткоїна сягатиме 250 тисяч доларів до кінця 2022 року. Цей прогноз він робив 5 років тому. Головну роль, на думку Дрейпера, мали відігравати жінки, оскільки це недооцінений демографічний потенціал. Інвестор припускав, що вони контролюють 80% роздрібних витрат, і саме жінкам належить принаймні один з семи біткоін-гаманців.
На календарі – третій місяць 2023 року,а вартість біткоїна досі не на рівні 250 тисяч доларів. Тім Дрейпер не відмовляється від своїх слів і продовжив дію свого прогнозу ще на 6 місяців.

Генеральний директор крипто-кредитора Nexo Ентоні Тренчев зазначав, що протягом року біткоїн здорожчає до 100 тисяч доларів. Він заявив це у квітні 2022 року. Час ще є, але чи не надто оптимістичний прогноз з такою тривожною інфляцією? Він був впевнений в стабільності “крипти”, але не вірив у стрімке зростання її вартості, адже не виключав негативні фактори впливу – накопичення боргу, запозичення без застави або під низьку заставу та шахрайство.

Варто відзначити і песимістичні прогнози – саме вони і були найближчими до реальності. Наприклад, професор фінансів в Університеті Сассекс (Великобританія) Олександр Керол очікував, що у 2022 році ціна біткоіна впаде до 10 тисяч доларів. Він припускав, що внутрішня цінність біткоїна невелика і використовується радше для спекуляцій.

Перевіримо ці дані на інфографіці CoinDesk: найменша ціна біткоіна в 2022 році - 15 тисяч 869 доларів. Найвища – 47 тисяч 317 доларів.

Буремний 2022 рік для крипто-інвесторів
Буремний 2022 рік для крипто-інвесторів

Що спільного в прогнозах? Експерти робили ставку на ту чи іншу обставину – демографічна оцінка, поведінка учасників ринку, суб’єктивне ставлення - не беручи до уваги загальний контекст і можливі зовнішні та внутрішні ризики. Все це свідчить про те, що тотальна довіра до прогнозів експертів може підвести. Особливо серед фахівців немає єдиної точки зору. Втім, можна прислуховуватись саме до аргументації, а не до кінцевих висновків. Таким чином інвестор прорахує для себе, коли краще виводити капітал і як убезпечити вклад.

Банківський колапс у США

Днями стало відомо, що в Штатах збанкрутіли два великих банка - Silicon Valey Bank та Signature Bank. Акції решти банків почали падати. Подейкують, що банкрутство SVB є найбільшим з часів фінансової кризи 2008 року. В ЗМІ відзначають, що оголосили про це на початку тижня, а не ввечері п'ятниці, коли ринок мав би два дні паузи для уникнення паніки. Громадськість переймається, її заспокоює Джо Байден. Президент США запевнює, що банківська система в безпеці. Такої думки не дотримується його опонент Дональд Трамп. Він впевнений - світ на порозі Великої депресії. Намагання політизувати процес можна пояснити підготовкою до виборів. Економічний сектор також не надто привабливий зараз в США. В січні там спостерігалась висока інфляція. Вона зменшується, але не так швидко, як того очікувалось. 

Раніше ми писали про те, чи є банкрутсво SVB сигналом про початок світової кризи

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.