Чому американці не їдять чорну смородину та навіть не знають, яка вона на смак

Скромна чорна смородина залишається дуже маловідомою й маловживаною в США.

Їжа, заборона, США
На це є своя причина - боротьба з ягодами тривала десятиріччями!

Ми обіцяємо - зараз ви будете в шоці! Тільки уявіть, більшість американців ніколи не пробували смаку чорної смородини, а всі місцеві цукерки фіолетового кольору на натуральній основі - містять сік виключно винограду. Чому ж так сталося? - Інформатор  розбирався. Виявилось, маленька темно-фіолетова ягода була заборонена в США майже протягом ста років. 

Хто така - чорна смородина?

Чорна смородина (Ribes nigrum) - невеликі фіолетові ягоди, які ростуть на листяних чагарниках, що походять із Північної Європи та Азії. Вони багаті вітаміном С, а їхній сильний смак однаково яскравий, коли їх їдять сирими або використовують для приготування джемів на алкогольних настоянок в європейській кухні. Крім того, екстракт чорної смородини також часто використовують для виробництва цукерок та безалкогольних напоїв, наприклад фіолетової "Фанти". 

Хоча рослини чорної смородини не є рідними для США, свого часу вони вирощувались там, і садівники їх дуже любили, особливо в штаті Нью-Йорк. За підрахунками, наприкінці XIX століття під вирощування чорної та споріднених білої смородини й агрусу тут було відведено майже три тисячі гектарів землі, пише IFLscience.

Що сталося далі 

А далі виникла проблема. Кущі чорної смородини стали винуватцями поширення грибка Cronartium ribicola, який згодом став загрожувати сосновим лісам США та лісовій промисловості цілої країни. Так почалася американська війна з чорною смородиною!

Дослухавшись до закликів представників лісозаготівельної галузі, федеральний уряд вжив рішучих заходів. На початку 1900-х років, маючи повноваження, надані Законом про карантин рослин 1912 року, Міністерство сільського господарства США почало забороняти вирощування чорної смородини та подібних рослин.

"Виявлення кількох невеликих сосен, заражених пухирчастою іржею, спровокувало гігантську боротьбу за захист білих сосен Америки. Ця боротьба точиться від узбережжя до узбережжя протягом 70 років", - йдеться в книзі 1981 року Уоррена В. Бенедикта "Історія боротьби з іржею білої сосни".

Важко визначити точну дату, але багато джерел згадують 1911 рік як такий, коли почалася велика заборона чорної смородини. Що ми знаємо напевно, так це те, що в багатьох урядових документах 1920-х і 30-х років згадується заборона та зусилля щодо стримування поширення пухирчастої іржі. Крім того, вчені досліджували способи знищення кущів чорної смородини.

Назад - до чорної смородини

Для любителів цієї ягоди все почало налагоджуватися в середині минулого - XX - століття, коли почали виводити стійкі до хвороб сорти. Але побоювання щодо загрози для соснових дерев на той час були вкорінені в пам’яті людей. До всього, більшість американців ніколи не пробували чорну смородину і тому не вимагали її нового висадження. У 1966 році уряд дозволив окремим штатам зняти заборону, але прогрес був повільним.

У штаті Нью-Йорк, колись центрі вирощування чорної смородини в країні, заборону було знято тільки в 2003 році завдяки зусиллям однієї людини: Грега Квінна, який мав бренд CurrantC Quinn. Він почав лобіювати скасування заборони, а також відвідав численні європейські країни, щоб дізнатися більше про вирощування чорної смородини від місцевих виробників. Його компанія й сьогодні виробляє продукти з чорної смородини.

Проте навіть сьогодні більшість жителів країни все одно не змогли б описати смак цієї ягоди. А дехто навіть плутає чорну смородину з сушеним виноградом певних сортів. Ось чому "фіолетовий" смак означає дві дуже різні речі по обидва боки Атлантики! 

"Переважна більшість американців її (чорну смородину - прим. ред.) ніколи не їли, а тих, хто їв, ймовірно, менше 0,1 %", - говорять дослідники.

І все ж продукти з чорної смородини все більше проникають на американський ринок, тому їх неможливо знайти. Адже знаходяться ті, хто здатен оцінити чарівність цієї темної ягоди.

Чорна смородина - джерело вітамінів

Саме в цій якості її вперше почали застосувувати під час Другої світової війни - як харчову добавку, розбавляючи з водою та випиваючи, аби відновити в організмі баланс вітамінів, зокрема, вітаміну С. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube