Щоб визнати договір недійсним, клієнт звернувся до суду
У жовтні 2017 року чоловік оформив заявку на отримання позики в «Манівео швидка фінансова допомога». Він отримав 1000 грн строком на місяць. Коли час вийшов, то чоловік вважав, що виконав своє зобов’язання.
Проте в «Манівео» думали інакше та чекали від клієнта на виплату всіх процентів. Тоді клієнт заявив, що він не підписував кредитну угоду ані фізично, ані накладанням електронного цифрового підпису.
У березні 2021 року чоловік звернувся до суду, щоб визнати кредитний договір недійсним. Проте у компанії були проти цього. Там вважали, що чоловік не заперечує, що брав та використовував кредит. Тобто с початку він погоджувався на умови «Манівео». Крім того, він отримав екземпляр договору на електронну пошту, а також мав доступ до угоди на сайті фінансової установи.
Щодо підпису, то договір було укладено в електронній формі та підписано за допомогою електронного підпису одноразовим ідентифікатором, який вислали на телефон. Більш того, інформація про підпис була зашифрована у кінці договору у вигляді QR-коду.
Під час розгляду справи з’ясувалося, що без отримання чоловіком листа на електронну пошту та SMS-повідомлення, без здійснення входу на сайт «Манівео» за допомогою логіна та пароля до особистого кабінету кредитний договір не було б укладено. Тому заяви чоловіка, що компанія скористалась його необізнаністю та не надала йому об`єктивної й достовірної інформації про умови кредиту суд не взяв до уваги.
Відмовитися від договору можна було б впродовж 14 днів від підписання за законом «Про захист прав споживачів». Зробити це можна було б за трьох умов:
Чоловік від угоди у цей термін не відмовився, тому мав її виконувати. Тому у грудні 2022 року суддя Печерського районного суду Києва вирішила, що угода залишиться в силі.
В Національному банку радять добре зважити, чи конче необхідні вам «швидкогроші» під великі відсотки. Можливо, варто відмовитись від певної покупки, щоб не потрапити у фінансову кабалу.
«Не рекомендую зловживати кредитами до зарплати. Таким чином, ви себе заганяєте у боргову пастку. Якщо систематично не вистачає коштів, то необхідно або скорочувати витрати, або збільшувати доходи. Якщо потрібно придбати щось дороговартісне, то краще скористатися банківськими продуктами, оформивши кредитну карту або розстрочку. На крайній випадок – кредит готівкою від банку», - розповів фінансовий аналітик Василь Боярчук.
Варто дотримуватися простих правил. Обирайте установи, які мають відповідні ліцензії.
«Перш ніж оформлювати кредит, з’ясуйте його основні умови. Вебсайти фінансових установ містять чіткий перелік мінімально необхідної інформації: повну назву та контактну інформацію фінансової установи, відомості про ліцензію на послугу з надання кредитів, істотні характеристики кредиту у стандартизованому форматі. Так само істотна інформація міститься у кредитному договорі, який варто неодмінно прочитати перед підписанням», - радять у НБУ.
Інформатор розповідав, що чоловік брав гроші в Кредит Маркет, проте не зміг повернути борг.