Квітневі заморозки найбільше вдарили по абрикосах, а ціни на персики влітку можуть зрости на 20-25%. Також є втрати врожаю лохини та яблук
Весняні заморозки в Україні вдарили по абрикосах, з персиками ситуація більш-менш нормальна. Проте влітку вони можуть стати дорожчими на 20-25% ніж минулого року, вважають експерти.
Голова "Укрсадвинпрому" Володимир Печко вважає, що квітневі заморозки вдарили по абрикосам.
"По абрикосу дуже важка ситуація, тому що, це в принципі ризикова культура й не перший рік абрикос страждає. Не можна сказати, що зовсім українці залишаться без абрикос, але велика ймовірність того, що у супермаркетах не буде українського є", - розповів Печко.
Також він прокоментував ситуацію з врожаєм персиків.
"Щодо персика ситуація більш-менш нормальна. Десь трохи постраждав, але не глобально, тобто десь 15-20% постраждало через заморозки, в різних регіонах воно варіюється у таких межах. Але це не глобально", - сказав Печко.
За його словами, з черешнею ситуація більш-менш стабільна, немає постраждалого нічого по регіонах, тому що рання черешня може постраждати, а пізня ще не квітне.
"В цьому році також є питання по яблуку. На цвітіння вплинули заморозки, врожай знищений на деяких підприємствах", - заявив Печко.
Окрім того, Печко розповів про знищення врожаю лохини через весняні заморозки.
“По лохині є втрати на Черкащині, десь є 60% і 85% й на півночі України, але в цілому буде лохина, тому що по Закарпаттю постраждали ранні сорти – десь до 20%, пізні сорти десь 40%. Проте Україна велика й в кожному регіоні є свої насадження, тому в загальному це не вплине на ситуацію”, - сказав Печко.
Економічний експерт Олег Пендзин спрогнозував, на скільки можуть зрости ціни на персики та абрикоси влітку через квітневі заморозки.
“Рік на рік не випадає, в залежності від того скільки коштуватиме імпорт. У нас балансуючий імпорт по персикам та абрикосам. Також залежить від того, який буде курс долара, тому що імпорт від долара залежить. В будь-якому випадку, я думаю, що вони будуть дорожчі на 20-25% ніж минулого року, хоча торік теж були заморозки весною”, - пояснив Пендзин.
Голова Комітету економістів України Андрій Новак зазначив, що ціни на овочі традиційно влітку знижуються, тому що починається новий сезон й можна очікувати, що "борщовий набір" буде дешевшим ніж, наприклад, на Новий рік чи навіть у весняний період.
"На скільки будуть змінюватися ціни – це буде залежати від регіону. В різних регіонах по різному будуть змінюватися ціни. Також це залежить від величини населеного пункту. Найвищими ціни будуть традиційно в Києві, а найнижчими в сільській місцевості, невеличких містах, селищах.
Спрогнозувати на скільки відсотків ціни будуть нижчими зараз важко, але те, що зниження буде з приходом нового сезону можна чітко прогнозувати", - розповів Новак.
Новак зауважив, що на скільки будуть знижуватися ціни на овочі буде впливати декілька факторів, наприклад, в тому числі ситуація з курсом гривні, з цінами на пальне, електроенергію, газом.
“Якщо різких змін не буде, то можна очікувати, що на декілька десятків відсотків вартість на овочеву група в літній період знизиться”, - сказав Новак.
Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук на початку травня заявляв, що заморозки в Україні завдали шкоди частині плодово-ягідних культур. Зокрема, може бути втрачено до 80% урожаю абрикосів і персиків.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.