Компанія нарахувала відсотки та штрафи
У серпні 2018 року чоловік отримав у «Фінансової компанії «Центр фінансових рішень» (працює під брендом КредитМаркет) 57 тис. 488,11 грн кредиту. Повернути всі гроші він не зміг, тому компанія вирішила забрати борг сама.
Наприкінці жовтня 2020 року КредитМаркет звернувся до нотаріуса та пояснив, що боржник винен установі 66 тис. 878,48 грн. Ці гроші він нібито заборгував з вересня 2019 року по жовтень 2020 року. Виявилося, що чоловік міг не повернути 37 тис. 500,78 грн кредиту та через це йому нарахували проценти. Всього борг по несплачених відсотках склав 19 тис. 863,72 грн. Додатково компанія ще нарахувала 8 тис. 613,98 грн штрафів за те, що клієнт не повернув вчасно гроші. І мала намір ще забрати 900 грн, які сплатила нотаріусу за роботу.
Чоловік не був готовий роками повертати потроху борг, тому звернувся до Голосіївського районного суду Києва. Він намагався довести, що напис нотаріуса про борг нечинний.
Суд встановив, що чоловік брав позику та щомісяця мав сплачувати 2,99%, а на рік - 11,99%. Проте, прийти до нотаріуса, щоб стягнути борг можна було, якщо є нотаріально засвідчена угода, в якій боржник поставив свій підпис.
Представник компанії приніс лише анкету-заяву, яка не була посвідчена. Отже, вона не могла бути тим договором, за яким легко можна було стягнути борг без рішення суду. Крім того, «виписка» з особового рахунка була довідкою в довільній формі, набраною друкованим текстом на аркуші формату А4. Її підписав генеральний директор компанії та скріпив печаткою, але вона ніяким чином не підтверджувала відомості про розмір боргу.
Також КредитМаркет не довів, що він попереджав свого клієнта про те, що за 30 днів він піде до нотаріуса і потім сам забере кошти. Через те, що кредитору не вистачило потрібних документів, у травні 2021 року суддя Голосіївського районного суду Києва вирішила, що напис від нотаріуса не дає права компанії забирати борг. Це рішення ніхто не оскаржив, тому воно набрало чинності.
В Національному банку радять добре зважити, чи конче необхідні вам «швидкогроші» під великі відсотки. Можливо, варто відмовитись від певної покупки, щоб не потрапити у фінансову кабалу.
«Не рекомендую зловживати кредитами до зарплати. Таким чином, ви себе заганяєте у боргову пастку. Якщо систематично не вистачає коштів, то необхідно або скорочувати витрати, або збільшувати доходи. Якщо потрібно придбати щось дороговартісне, то краще скористатися банківськими продуктами, оформивши кредитну карту або розстрочку. На крайній випадок – кредит готівкою від банку», - розповів фінансовий аналітик Василь Боярчук.
Варто дотримуватися простих правил. Обирайте установи, які мають відповідні ліцензії.
«Перш ніж оформлювати кредит, з’ясуйте його основні умови. Вебсайти фінансових установ містять чіткий перелік мінімально необхідної інформації: повну назву та контактну інформацію фінансової установи, відомості про ліцензію на послугу з надання кредитів, істотні характеристики кредиту у стандартизованому форматі. Так само істотна інформація міститься у кредитному договорі, який варто неодмінно прочитати перед підписанням», - радять у НБУ.
Інформатор писав, що жінка повернулася з Польщі в Україну, щоб довести - вона не брала гроші в CreditKasa.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.