Жінка повернулася з Польщі в Україну, щоб довести - вона не брала гроші в CreditKasa: що вирішив суд

Злодій оформив кредитів на 58 тисяч гривень

Жінка повернулася з Польщі в Україну, щоб довести - вона не брала гроші в CreditKasa: що вирішив суд
Телефон жінки було заблоковано, проте сімка «ожила» у Кривому Розі

Киянка у червні 2019 року переїхали жити та працювати до Польщі. Однак у 2021 році на її ім`я почали надходити листи з вимогами погасити заборгованість за отриманими он-лайн кредитами. Жінка повернулась в Україну та з’ясувала, що хтось використав її дані та колишній номер телефону для того, аби отримати «швидкогроші».

Загалом злодій набрав від її імені кредитів на 58 тис. 169 грн. З цієї суми шахрай у червні 2021 року отримав 20 тис. грн кредиту в компанії «Укр Кредит Фінанс» (працює під брендом CreditKasa). Тому жінка звернулася із заявою до поліції, де відкрили кримінальне провадження №12021105030001977 за фактом шахрайства.

Жінка пояснювала, що вона не укладала онлайн-договорів, не брала кредити, не отримувала за ними гроші. Та, взагалі, в цей час вона була у Польщі. Щоб владнати справи в Україні жінка була вимушена покинути житло і роботу за кордоном для того, щоб довести свою невинуватість. Для цього вона подала позов до суду.

Що було у суді

Жінка просила суд визнати недійсним кредитний договір з «Укр Кредит Фінанс», видалити всі її персональні дані з електронних баз та стягнути з кредитної компанії 60 тис. грн компенсації завданої моральної шкоди.

Звісно, що в CreditKasa з цим не погодилися. Там вважали, що угода оформлена вірно, а саме по собі звернення до правоохоронних органів не спростовує, що жінка брала у них гроші. Оскільки досудове розслідування на момент розгляду справи було не завершено та жодних фактів, що угоду укладав хтось інший не було.

На це адвокат жінки підтвердила, що й у компанії теж немає доказів, що кредит брала саме його клієнтка, а не хтось інший. До того ж реєстрація на сайті «Укр Кредит Фінанс» відбулася у Кривому Розі Дніпропетровської області, у той час, як жінка була у Польщі.

Виявилося, що номер телефону жертви злочинців було заблоковано. Проте SIM-картка «ожила» у червні 2021 року в магазині компанії «Лайфселл» у Кривому Розі. Тобто саме в той час, як невідомий оформив онлайн кредит.

Суд з’ясував, що гроші отримали натисканням кнопки на комп’ютері, а смс-код підтвердження надіслали на номер, який використовував вже новий власник. Тобто кредитна компанія не надала суду фактів того, що вона домовилася про позику саме з жінкою, а не з кимось іншим.

Раз жінка договір не укладала, то він не тягне за собою ніяких обов’язків. Тому у листопаді 2022 року суддя Печерського районного суду Києва вирішила, що достатнім буде зобов’язати «Укр Кредит Фінанс» видалити з їх баз всі відомості про жінку.

Як брати позику правильно

Національний банк розповів, що фактична вартість мікропозики може відрізнятися від очікуваної.

«На вебсайті фінансових установ має бути зазначена загальна вартість кредиту з усіма комісіями та платежами, реальна річна процентна ставка, строки та суми, умови дострокового повернення, штрафні санкції у разі порушення умов кредитування тощо. Однак трапляються випадки, коли вартість кредиту може відрізнятися від очікуваної або рекламованої, бо фінансова установа вказує у своїх інформаційних матеріалах лише привабливу для споживача процентну ставку, наприклад, 1-2% за день користування кредитом. Це пряме порушення, що може ввести в оману щодо фактичної загальної вартості такого кредиту. Будь ласка, повідомляйте про подібні порушення Національний банк!», - йдеться в повідомленні регулятора.

Експерти радять перш ніж оформлювати кредит, з’ясувати основні умови. І перш ніж підписувати угоду, її варто прочитати та ретельно оцінити.

«Вебсайти фінансових установ містять чіткий перелік мінімально необхідної інформації: повну назву та контактну інформацію фінансової установи, відомості про ліцензію на послугу з надання кредитів, істотні характеристики кредиту у стандартизованому форматі. Так само істотна інформація міститься у кредитному договорі, який варто неодмінно прочитати перед підписанням», - радять в НБУ.

Інформатор розповідав, як чоловік взяв позику 6 тисяч гривень у CreditPlus, а повертати мав 18 тисяч.

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube