Адвокат Ігор Фещенко роз'яснив ситуацію щодо нових штрафів від ТЦК: чи дійсно можуть арештувати ваше майно та як діяти, якщо вас оштрафували
Адвокат Ігор Фещенко пояснив, чи є законними штрафи від ТЦК за неоновлення військово-облікових даних після 16 липня та чи може порушникам загрожувати арешт майна. Він відповів, що робити, якщо почалося провадження. І як уникнути можливих проблем.
Зауважимо, що в Україні виникла дискусія щодо законності штрафів, які накладаються територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) на громадян, що не оновили свої військово-облікові дані до 16 липня. Адвокат Ігор Фещенко розповів Telegram-каналу "Украина Сейчас", що є як мінімум дві причини, за якими оштрафувати юридично у правовому полі громадян буде дуже складно для ТЦК.
"Якщо навіть будуть ці штрафи, то скоріше за все, вони будуть незаконні. І їх потім можна буде оскаржити у суді. Загалом, у новому мобілізаційному законі таким чином прописаний обов'язок оновити дані з 18 травня до 16 липня, що за неоновлення не передбачена відповідальність. Якщо простими словами, то цей закон вносить зміни до інших законів (про військовий обов'язок і віськову службу, а також - до закону України про мобілізацію і мобілізаційну підготовку - ред.), за які вже передбачена відповідальність. І внесених обов'язків багато. Але саме обов'язок оновити свої дані до 16 липня, він закріплений у перехідних і кінцевих положеннях. Тому він не встановлює обов'язки саме в двох зазначених законах, до яких вносяться зміни. Тому відповідальність по ст. 210 КУпАП винести просто немає механізму (передбачає відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку - ред.), - зазначив адвокат.
Загалом, за словами Фещенка, в Україні наразі не прописано відповідальності за відсутність даних громадянина у системі "Резерв+". Також громадян не повинні штрафувати, якщо представники ТЦК можуть знайти їхні дані в державних реєстрах самостійно.
"У статті 210 КУпАП також є примітка, що якщо ТЦК, тобто розпорядитель інформації в єдиному держреєстрі призовників Оберіг, має взаємодію з іншими базами державних органів, у них є можливість отримати всю необхідну інформацію, а значить відповідальність така, як штраф не застосовується", - каже Фещенко.
Якщо штраф все ж таки накладено, пояснює Фещенко, можуть арештувати майно на суму штрафу, помножену на два. Арешт квартири загрожує лише тим, кого оштрафували на 160 тисяч гривень або більше. Водночас в Україні чоловіку можуть виписувати необмежену кількість повісток. І штрафи за ними можуть перевищити цю суму з часом.
Якщо військовозобов'язаний українець не оновив дані у територіальному центрі комплектування (ТЦК), йому можуть призначити у якості покарання штраф. Якщо ж особа відмовиться платити штраф, проти неї розпочнуть виконавче провадження. Тоді інформація потрапить до реєстру виконавчих проваджень, а у випадку несплати можуть настати погані наслідки. Держава може заарештувати кошти на рахунках боржника, списувати кошти з цих рахунків, а також заарештувати майно людини з метою реалізувати його.
До крайнього терміну для оновлення військово-облікових даних згідно з законом про мобілізацію залишилось менше тижня. Вже після 16 липня чоловікам, які відмовились повідомити ТЦК актуальну інформацію про себе, загрожують штрафи від 17 до 25 тисяч гривень. Також таких осіб можуть позбавити права керувати авто.
Нагадаємо, згідно з рішенням уряду, українців, які до 20 червня не оновили дані у ТЦК про свої транспортні засоби, штрафуватимуть. Сума становить 20 тисяч гривень, а повторний штраф буде більшим. Поновлювати дані потрібно двічі на рік.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.