Чи можна відмовитися від мобілізації з релігійних мотивів: роз'яснення Верховного суду

Судді пояснили, які є альтернативні варіанти для осіб, які хотіли б відмовитися від військової служби з релігійних причин

Чи можна відмовитися від служби через релігію
Яка процедура призначення на бойову посаду через релігійні переконання

Верховний суд розказав, чи існує можливість відмовитись від мобілізації на підставі релігійних переконань. Дійсно, існують випадки, коли українським громадянам надається право відхилити військову службу через свої релігійні переконання. Але є важливі деталі, які варто врахувати.

Як повідомляє пресцентр Верховного суду, українське законодавство дозволяє відмовитися від військової служби у зв'язку з релігійними переконаннями, проте конституційне положення передбачає лише можливість заміни військової служби на альтернативну. Йдеться про діяльність, яка не пов'язана зі збройною. Таким чином, просте твердження "моя релігія не дозволяє" недостатнє для звільнення від служби. Також зазначається, що пацифізм та інші антинасильницькі ідеології не розглядаються як релігійні переконання, які дозволяють відмовитися від військової служби.

В контексті повномасштабної війни Росії  забезпечення належного складу ЗСУ вкрай важливе. Тому, в умовах потенційної загрози, необхідно уважно перевіряти доводи про несумісність військової служби з релігійними переконаннями і досліджувати їх обґрунтування.

Ткож варто відзначити, що просте членство в релігійних організаціях, що забороняють військову службу, не є достатнім для відмови від неї. Людина повинна продемонструвати глибоку, щиру та послідовну віру через конкретні дані, окрім власних слів.

У випадку відсутності можливості довести свою позицію людину можуть направити на альтернативну службу, яка не пов'язана зі збройною діяльністю. Якщо особа не згодна з призначенням на бойову посаду через релігійні переконання, вона може звернутися до суду зі скаргою за Статтею 35.

Церква порушувала питання щодо можливості альтернативної служби 

Лідери усіх релігійних конфесій, які входять до складу Всеукраїнської ради церков, у жовтні минулого року спільно звернулись до прем'єр-міністра Дениса Шмигаля та українських міністрів. Вони просили повернути альтернативну службу замість військової для деяких категорій вірян. Також вони пропонували не карати чоловіків за ухилення від мобілізації, якщо їхня віра забороняє брати до рук зброю. 

При цьому за законом кожен чоловік у віці від 18 до 60 років зобов'язаний захищати Україну від агресора - це правило закріплено у Конституції країни. Водночас стаття 35 гарантує право кожної людини на свободу світогляду і віросповідання. Керуючись цією статтею, в нашій країні передбачили альтернативну службу військовій. Той, хто не може взяти до рук зброю з релігійних мотивів, має право проходити її інакше, на мирних об'єктах. 

Однак, в умовах воєнного часу Закон про альтернативну службу в Україні не працює. Юристи пояснюють, що, за законодавством України, альтернативна служба стосується строкової військової служби. А замінити нею військову службу під час мобілізації не можна, бо це - різні юридичні поняття. Власне цей момент і просили узгодити лідери церков, які звернулись до Кабміну. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube