Крім того, саміт закличе до звільнення всіх українських полонених, включаючи депортованих та незаконно переміщених дітей
Проєкт рішення Глобального саміту миру, який відбудеться в Швейцарії 15-16 червня, передбачає можливість подальшого залучення представників Росії до переговорів щодо української "формули миру". Головні теми конференції - ядерна безпека, продовольча безпека та повернення викрадених дітей. Очікується, що саміт також порушить питання вільного судноплавства в Чорному та Азовському морях.
Про це пише агентство Bloomberg із посиланням на проєкт у своєму розпорядженні. В документі йдеться, що саміт миру матиме на меті прокласти шлях до залучення російських чиновників до майбутніх переговорів.
Саміт, окрім обговорення залучення Росії, буде зосереджений на трьох ключових пунктах "формули миру":
Ядерна безпека: Це питання є особливо гострим після погроз Росії застосувати ядерну зброю. Учасники саміту мають намір обговорити шляхи запобігання ядерній війні та забезпечення безпеки ядерних об'єктів.
Продовольча безпека: Російська агресія проти України призвела до глобальної продовольчої кризи. На саміті буде обговорено шляхи подолання цієї кризи та забезпечення продовольчої безпеки для всіх людей.
Повернення викрадених дітей: Тисячі українських дітей були викрадені та незаконно вивезені до Росії. Учасники саміту мають намір обговорити шляхи повернення цих дітей до своїх родин.
Також документ закликатиме убезпечити ядерні об'єкти та оголосити "неприйнятною" будь-яку загрозу застосування ядерної зброї. Учасники саміту миру планують вимагати від Росії зняття блокади з українських портів та забезпечення вільного судноплавства в Чорному та Азовському морях.
Крім того, саміт закличе до звільнення всіх українських полонених, включаючи депортованих та незаконно переміщених дітей. Цей крок має на меті возз'єднання сімей та захист прав дітей, які постраждали від війни.
"Тому ми домовилися здійснити конкретні кроки, які можуть слугувати заходами зміцнення довіри у вищезазначених сферах з подальшим залученням представників Російської Федерації", – йдеться в документі.
Bloomberg зазначає, що цілі Саміту миру у Швейцарії звузилися порівняно з українською Формулою миру з 10 пунктів, у спробі забезпечити участь якомога більшої кількості лідерів.
Саміт миру в Швейцарії заплановано на 15-16 червня після зустрічі G7 в Італії. Кілька лідерів G7 планують відвідати конференцію. Зі 160 запрошених свою участь підтвердили понад 80 країн а 24 травня агентство Bloomberg повідомило, що Джо Байден, ймовірно, не прийме запрошення через те, що дата саміту суперечить президентській виборчій кампанії та зустрічам з виборцями, які в той час проводяться в Каліфорнії.
У неділю, 2 червня, виступаючи на полях саміту «Діалоги Шангрі-Ла», президент України Володимир Зеленський висловив різку критику на адресу Китаю, звинувативши його у підтримці Росії в зусиллях зі зриву Глобального саміту миру. Ці слова здивували багатьох, адже Україна до останнього сподівалася заручитися принаймні нейтралітетом КНР.
Участь Китаю була б вагомим здобутком західної та української дипломатії, оскільки це гарантувало б більше залучення Глобального Півдня. Пекін до останнього тримав інтригу, але після зустрічі вождя росіян Володимира Путіна з очільником КНР відмовився від участі. Іншим вагомим геополітичним гравцем, рішення якого є важливим, залишається Саудівська Аравія. У західних ЗМІ з’явилася інформація, що Ер-Ріяд відмовився від участі, але це ще потребує підтвердження.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.