Білоруська пшениця та російська риба: як ціни на газ б'ють по українській економіці
Непомірні ціни на газ можуть відправити українську економіку в нокаут. Світові ціни на блакитне паливо, що часом били історичні рекорди, спричинили в Україні справжній газовий шок. І хоч для населення тарифи залишилися незмінними, для промисловості вони зросли подекуди вдесятеро. Ще на початку опалювального сезону експерти застерігали, що енергетична криза потягне за собою продовольчу. Ось, схоже, усе і почалося.
Інформатор розбирався, чим загрожує українцям висока ціна на газ для підприємств.
Причина подорожчання хлібобулочних виробів - надмірне експортування продовольчого зерна. За кордон була відправлена майже вся пшениця вищих сортів, для власних потреб залишилася лише фуражна, що раніше йшла на корм тваринам. Та тепер цей найнижчий сорт пшениці, вірогідно, піде на виробництво борошна, а це знизить якість продукту в рази. Але і цієї пшениці не вистачить. Борошномели вважають, що наразі доведеться імпортувати зерно з Білорусі, або ще гірше — купувати в Туреччини борошно, виготовлене з української пшениці.
Та дефіцит сировини для хлібопекарів виявився лишень «квіточками». Грабіжницькі тарифи на блакитне паливо поставили під загрозу існування всю галузь.
Тістороби говорять, що раніше на виробництво одного буханця витрачалося 50 копійок від вартості кубометра газу. Та нині уже йдеться про 5 гривень. Тож підприємці нарікають, що собівартість хліба збільшилася на 50%, а ціна випічки — лише на 20%. Тому більшість виробників уже на межі закриття, а деякі зовсім припинили свою роботу.
Одна за одною зачиняються пекарні у великих містах, адже виробники, потерпаючи від збитків, не в змозі ані придбати сировину, що теж здорожчала, ані оплатити тарифи. Тож представники Всеукраїнської асоціації пекарів, сподіваючись, що президент Володимир Зеленський та уряд все ж зможуть запобігти повній зупинці виробництва, направили звернення з проханням запровадити пільгові ціни на газ для підприємств.
Кондитерам зараз також несолодко. Ситуація з борошняно-карамельною групою, де газ в основі виробництва,— критична. Деякі компанії повідомили про часткову зупинку й припинили випічку бісквітів, рулетів, здобного печива, деякі — про згортання усього виробництва.
Невтішне кондитерське майбутнє світить і для компаній з асоціації «Укркондпром», до складу якої входять 27 кондитерских фабрик. Підприємства не могли «потягнути» навіть нижчі газові розцінки, оскільки виробництво для багатьох видів продукції стало нерентабельним. Та при вартості 73 грн, що постачальники «городили» на газовій біржі у грудні, компаніям простіше взагалі припинити діяльність, адже жодні перерахунки собівартості продукції не перекриють космічні тарифи. Тим паче, що купівельна спроможність населення на наднизькому рівні.
Виробники солодощів у розпачі: експорт кондитерки також не «витягне» їх із прірви. А все через те, що іноземні партнери відмовляються від української продукції, оскільки при такій собівартості вона виходить значно дорожчою порівняно з європейською, турецькою чи російською.
Забили в набат виробники м’яса, яєць, цукру й інші підприємства. Серйозних збитків зазнають тепличні квіткові комбінати та господарства, що у зимовий період вирощують овочі. Експерти прогнозують, що 80% таких домогосподарств взагалі перестануть займатися овочівництвом і зупиняться.
А тим часом заяву про непосильні ціни на газ оприлюднила одна з найпотужніших груп на ринку «Молочний Альянс», до складу якого входять бренди «Яготинський», «Яготинське для дітей», «Пирятин», «Славія», «Златокрай».
Сергій Вовченко – голова Наглядової Ради ГК «Молочний альянс» повідомив Інформатору, що виробничі потужності всіх підприємств поки що працюють за звичним графіком, оскільки мають ряд зобов'язань перед іноземними партнерами. Проте ситуація, говорить, критична.
«Подорожчання газу відбулося у 9 разів, електроенергії — в 2,5 рази, таропакувальні матеріали зросли в ціні на 42%, а сировина – на 25%. У той же час підняти ціни на готову продукцію пропорційно витратам ми не можемо, відповідно, у IV кварталі заводи працювали збитково. Продовжуватися таке не може безкінечно, оскільки це призведе до «вимивання» обігових коштів і неможливості сплачувати газ, сировину, упаковку, виконані роботи», - каже Сергій Вовченко.
Співвласник компанії говорить, що не хочуть зупиняти виробництво й прагнуть і надалі виготовляти якісну, натуральну та корисну продукцію. Тож керівництво групи звернулося до постачальників із проханням знизити ціни на сировину й упаковку в період дестабілізації ситуації, а також попросили торгові мережі «погасити» дебіторську заборгованість до рівня договірних умов.
«Та без державної допомоги не обійтися. Аби компанії могли вийти в позитив, необхідно, щоб вартість газу становила 20-25 гривнів, а у собівартість продукції додати 5%»,— зазначає Сергій Вовченко.
І якщо ситуація не зміниться, говорять експерти, українська продукція буде неконкурентноздатною й незатребуваною ні на внутрішньому, ні на зовнішніх ринках. І у разі припинення діяльності вітчизняних молочнопереробних підприємств, свої ферми доведеться вирізати, тим самим включивши «зелене світло» імпортним товарам. А це прямий колапс усієї економіки.
Та і енергетичний експерт Михайло Гончар утішних прогнозів Інформатору не дав, наголосивши, що тенденція стабілізації ціни на газ не простежується не тільки на українському, а і на всьому європейському ринку. Тож очікувати повернення вартості до кількохсот доларів за 1000 кубів не варто. Населенню також не потрібно плекати веселкових ілюзій, що тарифи залишаться незмінними. Зростання буде однозначно.
«Те, що відбувається на енергетичному ринку,— це наслідки замаскованих дій російського «Газпрому», що займає домінуюче місце в імпорті газу в ЄС. Наразі нас рятує газ власного видобутку, принаймні на цей сезон його вистачить», - каже Гончар.
Та на думку Михайла Гончара, запровадження пільгових тарифів для виробників — це палиця з двома кінцями. З одного боку, такі шалені ціни на газ вбивають будь-яку конкурентноздатність промисловості, з іншого — ми можемо зруйнувати те, що називаємо «ринок».
«Введенням знижених тарифів ми відкриємо чергову скриньку Пандори. Адже завжди, коли є знижені ціни, будуть якісь зловживання. Тому варто піти шляхом країн ЄС, де регулюють таку проблему не через введення особливої вартості для тих чи інших категорій, а через підхід зміни податкових доходів», - коментує Михайло Гончар.
Утім уряд уже зробив крок, аби врятувати українського виробника, зобов’язавши приватні газодобувні компанії, окрім «Нафтогазу», реалізувати на біржі 20% газу.
В.о директора «Економічного дискусійного клубу» Олег Пендзин говорить, що минулого тижня були запроваджені газові аукціони для виробників соціально значущої продукції. А це хлібозаводи, молокозаводи, цукровики, тобто вся соціальна група. Вартість на торгах на блакитне паливо нижче ринкової, як мінімум вдвічі або навіть втричі. На першому аукціоні було продано 1 млн 300 тисяч кубометрів газу, на другому - 500 тисяч кубометрів.
Та економіст зазначив, що замість виділення бюджетних коштів для прямої допомоги малозабезпеченим, уряд заховався за спину бізнесу, здешевлюючи за його рахунок продукти для населення.
«Спочатку Кабмін знизив торговельну надбавку до 10%, потім за рахунок приватних компаній запровадив аукціони на пільговий газ. Тому моя позиція є абсолютно чітка: уряд має шукати 50-60 млрд грн для запровадження додаткових субсидій для малозабезпеченого населення. Це єдиний шлях, єдиний крок, щоб полегшити людям життя»,— зазначає економіст.
І допоки в уряді шукають шляхи, як зберегти український ринок та витягти країну з економічної прірви, покупці спустошують прилавки, змітаючи найнеобхідніші товари, уже не зовсім за «доступними цінами». Адже, хто знає, можливо, незабаром нас чекатиме пластиліновий шоколад з Туреччини, білоруське згущене молоко з сироватки та пофарбована «червона» риба з Росії. А,можливо, й самі вдамося до вироблення півників на паличці, як це було в лихі 90-ті. Звісно, якщо буде з чого варити, адже цукровиробники заявляють, що не сьогодні-завтра можуть припинити свою діяльність також.
Раніше ми писали, що ціни на вершкове масло та сир побили світовий рекорд.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.