Закон про множинне громадянство в Україні - адвокати розповіли, що зміниться

За словами адвоката, найближчим часом Закон набуде чинності

Множинне громадянство
Адвокати про множинне громадянство в Україні

Закон Про множинне громадянство, який президент України підписав 15 липня 2025 року, є історичним. Він вперше у незалежній історії дозволяє українцям мати одночасно громадянство двох і більше країн. Нововведення покликане об’єднати українську діаспору по всьому світу та врегулювати статус мільйонів земляків, які з різних причин отримали іноземний паспорт. Про це Інформатору розповів адвокат юридичної компанії Winner Ігор Ясько.

За словами керуючого партнера адвокатського об'єднання EvrikaLaw, голови комітету Національної асоціації адвокатів із питань інвестиційної діяльності та приватизації Андрія Шабельнікова, найближчим часом Закон набуде чинності, а це означає, що нас чекають суттєві зміни у сфері отримання українського громадянства.

"Якщо коротко, то Закон вперше офіційно закріплює можливість мати одночасно громадянство України та громадянство деяких інших «дружніх» країн. Це розкриває нові можливості як для простих громадян, так і для бізнесу. Так, множинне громадянство забезпечить наступні переваги для українців: право безперешкодного пересування країнами включеними до переліку Кабінету міністрів України, можливість ведення бізнесу в кількох країнах та самостійно обирати місце податкового резидентства, спрощення процедури реєстрації українських компаній за кордоном, створюється можливість формування міжнародного штату працівників. Проте в процесі реалізації Закону про множинне громадянство можуть виникнути й певні ризики. Перш за все ризик зловживання правом на множинне громадянство з метою уникнення від відповідальності або ж ухилення від несення військової служби. Поряд з цим виникає багато питань щодо податкового резидентства і виконання інших обов’язків як громадянина кількох держав", - акцентував Шабельніков. 

Основні положення нового закону

  • Визнається одночасна належність до громадянства України та ще однієї чи кількох держав. Важлива умова — інша країна має входити у спеціальний перелік, визначений Кабміном. Під час формування списку враховується членство держав у ЄС та їхня позиція щодо санкцій проти країни-агресора.
  • Громадяни України можуть офіційно отримати громадянство держави зі списку без втрати українського паспорта.
  • Іноземці з таких країн отримують можливість здобути українське громадянство за спрощеною процедурою.
  • Окремі категорії українців за кордоном (наприклад, діти при народженні, ті, хто одружується з іноземцями, або стає громадянином іншої країни автоматично) не втрачають українське громадянство.

Як обирається перелік країн

Ясько зазначає, що Кабмін формує список країн, з якими дозволене множинне громадянство, орієнтуючись на такі критерії:

  • членство в Європейському Союзі;
  • застосування санкцій проти РФ у зв’язку з агресією проти України;
  • відсутність загроз національній безпеці України.

Поки що перелік країн остаточно не затверджено, але очікується, що до нього увійдуть США, Канада, більшість країн Європи, Великобританія, Японія й інші союзники України — ті, хто підтримав обмеження проти Росії.

Для кого відкриває можливості новий закон

  • Українці за кордоном: можуть легально мати громадянство країни проживання, не побоюючись втратити український паспорт. Це дозволить їм вільніше подорожувати, працювати, навчатися й зберігати зв’язок із Батьківщиною.
  • Іноземці з "дружніх" держав: для них вводиться спрощена процедура набуття громадянства України. Окрема увага — іноземцям українського походження та тим, хто перебуває на службі в Україні.
  • Виключення складають громадяни держави-агресора: для них подвійне громадянство заборонене, потрібна відмова від паспорта такої країни.

Що зміниться на практиці?

  • Мільйони українців за кордоном отримають правовий захист, не маючи загрози втрати українського громадянства.
  • Україна робить крок до глобальної моделі громадянства, як у понад 130 країнах світу.
  • Закон відкриває шлях до реінтеграції діаспори та зміцнення зв’язків з українцями за межами країни. Не всі експерти погоджуються з новацією, адже Конституція досі містить норму про "єдине громадянство", однак Уряд запевняє: переваги масові — інтеграція, захист і зміцнення української ідентичності.

 Закон про множинне громадянство

15 липня глава держави підписав закон, який врегульовує питання множинного громадянства. За словами народної депутатки Олени Шуляк, що він допоможе зберегти звʼязки мільйонів українців, які були змушені виїхати під час повномасштабної війни та раніше, з Батьківщиною, залучати інвестиції з-за кордону і адаптувати Україну до європейських стандартів.

За її словами, головна мета ухваленого законопроєкту «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення реалізації права на набуття та збереження громадянства України» — відновлення та збереження зв’язку з українцями по світу. Мета законопроєкту – протидія демографічній кризі, міграції та викликам війни. Це крок до збереження української нації, її інтеграції до європейської правової спільноти. Вона додала, що практика множинного громадянства діє у понад 100 країн світу, включно з більшістю країн Європейського Союзу. Ба більше, 90% українців за кордоном знаходяться в країнах, де дозволено множинне громадянство. Якщо це можливо в Канаді, Німеччині, Ізраїлі, Польщі, наголосила Шуляк, це має бути можливим і в Україні, залишаючись при цьому безпечною і контрольованою практикою, яка, підкреслила вона, не допускає громадянства з країнами-агресорами. Так, Кабмін надалі затвердить перелік країн, з якими дозволене множинне громадянство, що захистить державу від зловживань.

Водночас вона спростувала низку поширених помилок у трактуванні цілей множинного громадянства. Так, цей законопроєкт не легалізує російські паспорти, оскільки чинне законодавство забороняє множинне громадянство з державою-агресором. Добровільне набуття громадянства РФ — підстава для втрати українського, крім випадків примусової паспортизації на ТОТ: вона не є підставою для втрати українського громадянства. Крім цього, вказала Шуляк, Конституція України говорить про єдине громадянство України як інституцію, а не як заборону іншого паспорта, тобто вона не забороняє бути біпатридом. Втім, виборчі права надаються лише тим, хто є громадянином України. Наостанок вона додала, що нове законодавство не скасовує військові обов’язки для громадян України, незалежно від наявності іншого громадянства. Усі правові наслідки зберігаються, зокрема, відповідальність за ухилення. Водночас парламентарка спростувала інформацію щодо множинного громадянства як інструменту, який дозволить іноземцям безперешкодно скуповувати українську землю: цей закон не змінює чинного земельного законодавства. Є чіткі норми закону для громадян України та іноземних громадян.

Слідкуйте за нами у Telegram

Image
Оперативні новини та разбори: Україна, світ, війна

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube