Дивна закономірність: чим коротшою була промова нового прем’єра, тим більше змісту містила
У четвер, 17 липня, Верховна Рада проголосувала за призначення нового складу Кабінету міністрів, який запропонувала вже новий прем'єр-міністр Юлія Свириденко. Вона стала третім прем’єр-міністром за каденцію президента Володимира Зеленського. Інформатор порівняв промови перед парламентом під час призначення попередніх очільників уряду: Олексія Гочарука та Дениса Шмигаля і порівняли з промовою Юлії Свириденко.
За Олексія Гончарука ВР голосувала 29 серпня 2019 року, незадовго після того, як народ України спочатку 75% голосів обрав президентом Володимира Зеленського, а потім - за пропрезидентську партію “Слуга народа”. Настрій був піднесений. Всі чекали, докорінного оновлення життя та розквіту України. Новий прем’єр, одягнений у щегольську трійку, з шовковою хустинкою у нагрудній кишені, світився радістю та ентузіазмом. Здавалося, він виступав на сцені. Відрепетирувані паузи, заготовлені жарти, підкреслені емоції робили його схожим на стендапера. На жаль, за цією гарною формою майже не було змісту.
Гончарук згадував Майдан, обіцяв все і всім. Виступав за все хороше проти всього поганого. Довго називав наявні проблеми України: борги, розбита інфраструктура, бідність, війна на сході, корупція. Пообіцяв, що в новому уряді красти не будуть, економіка зростатиме на 5-7%, іпотека у гривні буде по 12%.
Як же він планував досягти цих гарних результатів? Шляхом нарощування зовнішніх боргів, які хотів брати, перш за все, у МВФ. Власне, це був єдиний внятно озвучений план. Всі інші обіцянки: забезпечити равність всіх перед законом, боротьбу з олігархами та зниження облікової ставки НБУ не варто навіть згадувати, адже це все не зона повноважень прем’єра.
Гончарук відчував велике задоволення від свого стендапу. І сміливо обіцяв за 5-6 місяців. почистити податкову від корупції та подолати контрабанду. Йому так не хотілося спускатися з трибуни, що він сильно перебрав виділений на виступ час. Здавалося, що тут могло піти не так? Як з’ясувалося, приблизно все.
Вже 4 березня 2020 року Верховна Рада призначила нового прем’єра. Денис Шмигаль був одягнений у консервативний сірий костюм, читав з паперів. Не було жартів. Майже не було гучних обіцянок. Проте, були названі реальні економічні показники та очерчено шляхи розвитку економіки.
Денис Шмигаль, не називаючи ім’я попередника, перелічив усі ті самі проблеми, які Гончарук обіцяв розв’язати за півроку: падіння економіки, бюджетна криза, бідність населення. За словами Шмигаля, зміцнення гривні вдарило по українському експорту, реформа митниці та податкової не допомогла наповнити бюджет.
Вирішувати ці проблеми Денис Шмигаль планував реальними діями, спрямованими на підтримку українського бізнесу. Перш за все, запустивши програму “Велике будівництво” та впровадження програми доступних кредитів (5-7-9). Це все було зроблено дуже швидко. Були й нереалістичні обіцянки: збільшення соцвиплат та пенсій, зменшення зарплат чиновників, завершення війни на Донбасі та повернення Криму.
“Терпіння закінчується!” - цією фразою Денис Шмигаль завершив свою доповідь (вклався у відведений час), яку депутати підтримали оплесками.
Віце-прем’єра, міністра економіки Юлію Свириденко як кандидата в прем’єри у Верховній Раді 17 липня 2025 року представляв особисто президент Володимир Зеленський. За його словами, головне завдання, яке стоїть перед новим Урядом: досягти того, щоб Україна отримала більше власної сили. Президент особисто подякував Юлії Свириденко за підтримку української промисловості. Зал Верховної Ради аплодував стоячи.
На жаль, на момент написання матеріалу, виступ Юлії Свириденко у Верховній Раді на ютубі ми не знайшли. Але новопризначена прем’єр-міністр опублікувала його текст у Фейбуці. Вона не перелічувала проблеми, а коротко та чітко називала шляхи посилення економіки України.
“Наш Уряд бере курс на самодостатність: військову, економічну та соціальну. Моя головна мета — реальні позитивні результати, які кожен українець відчує в своєму житті. Війна не дає права на зволікання. Ми мусимо діяти швидко й рішуче. Наші пріоритетні кроки у перші 6 місяців — це якісне забезпечення армії, збільшення власного виробництва зброї та підвищення технологічності війська. Ми докладемо всіх зусиль для підтримки українських підприємців. Нам потрібні швидкі та відчутні кроки, мова йде про комплексну дерегуляцію, зупинення несанкціонованого тиску на бізнес, пришвидшення великої приватизації і подальше впровадження ефективних механізмів підтримки. Щоб все було «Зроблено в Україні». Ми вже почали роботу над оптимізацією державного апарату та беремо курс на повний аудит видатків з метою їхнього скорочення. Жодної політичної лояльності, тільки цифри та результати”, - написала Юлія Свириденко.
Це не порожні слова. Адже Юлія Свириденко на посаді віце-прем’єра робила все можливе, щоб підтримати український бізнес навіть в умовах великої війни. Розширення програм пільгового кредитування, підтримка великих інвестицій, гранти “Власна справа” для малого бізнесу, розвиток індустріальних парків, реалізація програми “Зроблено в Україні”, яка заохочує українців купувати вітчизняну продукцію на всіх рівнях: від умовної ковбаси до тракторів та станків.
Тобто, говорити багато Юлії Свириденко було не потрібно. Всі українці добре бачать результати її роботи. І майже всі так чи інакше користувалися запровадженими нею програмами.