Суди Австрії відхилили запит щодо екстрадиції колишнього голови НБУ Кирила Шевченка
Суди Австрії відмовили у запиті Офісу Генерального прокурора України щодо екстрадиції колишнього голови Національного банку Кирила Шевченка. Наразі він переховується за кордоном від підозри НАБУ і САП. При цьому в Україні Шевченко заочно арештували без права внесення застави у справі організації заволодіння понад 206 млн грн коштів державного Укргазбанку, коли той його очолював.
Як повідомляє австрійське видання Der Standard, суди Австрії відхилили запит України про екстрадицію Шевченка через воєнний стан. Австрійська Економічно-корупційна прокуратура (WKStA) проводить розслідування стосовно нього за фактом імовірних зловживань. Тим часом Федеральне відомство імміграції та притулку Австрії розглядає запит ексголови НБУ щодо надання притулку. Наразі йому дозволили залишатись в країні через воєнний стан в Україні.
Нагадаємо, НАБУ і САП оновили підозри ексголові Нацбанку Кирилу Шевченку та іншим фігурантам. Їх підозрюють у створенні злочинної організації та легалізації коштів, отриманих злочинним шляхом. За версією слідства, керівництво Укргазбанку, володіючи інформацією про укладені з великими клієнтами договори на розміщення коштів, забезпечило підробку низки документів. Згідно з цими документами, 52 фізичні та юридичні особи нібито допомагали залучити до банківської установи клієнтів на обслуговування і за таку "допомогу" упродовж 2014–2019 років їм нараховано агентську винагороду на суму понад 206 млн гривень. При цьому рахунки, на які виплачувалась винагорода, відкривались лише в Укргазбанку. Це забезпечувало членам злочинної організації можливість доступу, контролю та розпорядження вказаними коштами. Члени злочинної організації з-поміж працівників Банку мали можливість самостійного зняти кошти, як у касах Банку без осіб, на яких були відкриті ці рахунки, так і шляхом переказу коштів на інші рахунки.
Окрім Шевченка, в розслідуванні як підозрюваний фігурує Денис Чернишов, який працював на керівних посадах в Укргазбанку з 2010 року (5,3 млн грн від Укргазбанку, як стверджують слідчі, отримала його дружина Наталія Чернишова. - ред.). Підозру отримали також чинний голова правління фінустанови Андрій Кравець (перший заступник Шевченка до переходу останнього в НБУ), а також директор департаменту по роботі з корпоративними віп-клієнтами Укргазбанку та його заступник. Їхні імена невідомі.
Ще один фігурант – Микола Герасимюк, який очолював юридичний департамент Укргазбанку та після 2014 року працював на керівних посадах у Генпрокуратурі. Герасимюк та його дружина Катерина, за даними розслідування, отримали від банку на двох майже 19 млн грн.
Отже, зловмисники заволоділи грошима у сумі понад 206 млн грн. Одночасно було вчинено низку фінансових операцій для легалізації та маскування протиправного походження цих коштів. Гроші використовувались як для власного збагачення, надання "відкатів" керівникам державних суб'єктів господарювання за розміщення в банку значних сум коштів та фінансування іншої протиправної діяльності.
Розмови про можливу відставку голови НБУ розпочалися в середині літа 2021 року. Тоді з НБУ звільнили 30% топ-менеджерів. Кирило Шевченко називав цю хвилю звільнень із НБУ "спробою чинити політичний тиск" на регулятора. 4 жовтня 2022 року тодішній керівник Національного банку України Кирило Шевченко повідомив, що йде у відставку. Він пояснив своє рішення проблемами зі здоров’ям та додав, що звернувся до президента України Володимира Зеленського з проханням прийняти його відставку.
Співрозмовники Forbes підтверджували слова банкіра про проблеми зі здоровʼям, однак була й інша причина його відставки – тривалі важкі стосунки з керівником Офісу президента (ОП) Андрієм Єрмаком. Вже через два дні, 6 жовтня, Національне антикорупційне бюро (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) оголосили про підозру ексголові НБУ. Цього ж дня Верховна Рада погодила його звільнення. А 7 жовтня парламент призначив очільником НБУ екскерівника Ощадбанку Андрія Пишного.
Через понад два тижні після цього НАБУ оголосило його й екстопів Укргазбанку в розшук. Шевченко, коментуючи дії правоохоронців зазначив, що не переховувався від слідства та подав усі відповідні клопотання та зробив усі необхідні дії щодо залучення до слідчих дій. Наразі Шевченко перебуває за кордоном. Він заявляв, що на лікуванні.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.