Поради невролога щодо захисту пам’яті.
З віком наша пам’ять погіршується. Однак згідно останніх досліджень, проведених в лікарні Джорджа Вашингтона, таке погіршення НЕ є неминучим. До всього, в новій книзі відомого експерта з мозку, лікаря Річарда Рестака сказано, що ми можемо зробити кілька простих речей, щоб запобігти погіршенню пам’яті з віком.
Останнє видання автора понад 20 книг про роботу людського розуму - "Повний посібник із пам’яті: наука про зміцнення розуму" - містить поради та розумові вправи, які допоможуть покращити пам’ять. Найпростіші серед них - звичка до сну та дієта, йдеться в публікації NYTimes.
За переконанням автора цього посібника, найбільш критичним є тип пам'яті, який знаходиться між миттєвим пригадуванням і довготривалою пам’яттю. Саме її він радить тренувати щодня. І додає, що надважливим для запобігання проблем з пам’яттю в майбутньому є зміцнення всіх її навичок.
Лікар також перерахував причини, з яких пам'ять може працювати гірше: серед них - "технологічне спотворення" спогадів та депресія.
1. Будьте уважнішими. Неуважність є найбільшою причиною проблем із пам’яттю. Деякі провали в пам’яті насправді є проблемою уваги, а не пам’яті, переконані лікарі. Наприклад, якщо ви забули чиєсь ім’я на вечірці, це могло статися через те, що ви одночасно розмовляли з кількома людьми й не звернули уваги, коли почули його.
2. Уявляйте те, що хочете запам'ятати. Один зі способів акцентувати увагу, коли ви дізнаєтесь нову інформацію, як-от ім’я, так це візуалізувати слово. Зображення, пов’язане зі словом, може покращити запам’ятовування. Так, на прикладі, який навів лікар, прізвище Кінг простіше запам'ятати, якщо уявити людину з короною на голові (адже англійською King - це король).
3. Робіть регулярні щоденні вправи з пам’яттю. Є багато вправ для пам’яті, які ви можете інтегрувати в повсякденне життя. Наприклад, складати список покупок і запам'ятовувати його. Коли ви прийдете в магазин, не витягуйте список чи телефон - натомість підбирайте все по пам’яті.
"Спробуй побачити предмети у своєму розумі", - радить лікар. Ще можна запам'ятовувати рецепти.
Часте приготування їжі насправді є чудовим способом покращити оперативну пам’ять, додає експерт з пам'яті.
Час від часу сідайте в машину, не вмикаючи GPS, і намагайтеся орієнтуватися вулицями по пам’яті. Невелике дослідження 2020 року показало, що люди, які частіше користувалися GPS, через три роки продемонстрували більш різке зниження когнітивної здатності просторової пам’яті.
4. Грайте в ігри. Такі ігри, як бридж і шахи, чудово сприяють пам’яті. Згадуйте назви улюблених музичних гуртів чи фільмів, режисерів, що їх знімали чи акторів, що в них грали. Сенс полягає в тому, щоб задіяти оперативну пам’ять, зберігаючи інформацію та переміщуючи її в розумі. Умова: це щоразу має бути новий список пригадувань. Саме так пам'ять і тренується.
Також можна грати в гру "Данетки". Згідно її правил ведучий зачитує фрагмент історії, а решта учасників має відновити, що ж у ній сталося насправді. Для цього вони задають ведучому питання, на які можна відповісти "так", "ні" або "несуттєво". Раунд закінчується, коли хтось розгадав загадку. Щоб відгадати правильний варіант, потрібно запам'ятати всі неправильні й тримати їх в умі. Саме це й тренує вашу пам'ять!
5. Читайте більше книжок. Одна з ранніх ознак проблем з пам’яттю є відмова від художньої літератури. Адже, на думку лікарів, коли у людей починаються проблеми з пам’яттю, вони, як правило, переходять на читання наукової літератури. Тим часом художня література добре тренує пам'ять, адже ви повинні запам’ятати, що зробив персонаж на сторінці 5, поки не дійдете до сторінки 15 чи 25.
6. Остерігайтеся техніки. Три нові гріхи пам’яті лікарі пов’язують з технологіями. Наші розумові здібності підриває те, що нині ми все зберігаємо в своєму телефоні. І дійсно, навіщо зосереджуватися, концентруватися та докладати зусиль, щоб візуалізувати щось, коли камера мобільного телефону може зробити всю роботу за нас. Однак від цього зрештою тільки гірше. Деякі експерти з пам'яті переконані, що всі ці технології були створені саме таким чином, аби провокувати залежність від них.
По-друге, стосунки з технологіями шкодять пам’яті, оскільки вони часто відволікають увагу від поточного завдання. Найбільшою перешкодою пам’яті в наші дні є банальне відволікання, переконані експерти. Сьогодні люди можуть перевіряти свою електронну пошту під час трансляції Netflix, розмовляючи з другом або гуляючи вулицею. Усе це заважає нашій здатності зосередитися на теперішньому моменті, який є критичним для кодування спогадів.
7. Перебувайте в хорошому настрої. Те, в якому настрої ви перебуваєте, впливає на те, що і як добре ви запам'ятовуєте. А от, скажімо, депресія, може значно погіршити вашу пам'ять. Зрозуміло, що емоційний стан впливає й на тип спогадів, які ви пригадуєте.
"Коли ви в поганому настрої або в депресії, то схильні запам’ятовувати сумні речі", – говорять лікарі. Лікування депресії, хімічним шляхом або за допомогою психотерапії, також є шляхом до її відновлення.
Визначте, чи є привід для занепокоєння. Не всі провали в пам’яті є проблемними. Наприклад, не пам’ятати, де ви припаркували машину на багатолюдному майданчику, цілком нормально. Однак якщо ви забуваєте, як ви приїхали на стоянку, це вказує на деякі проблеми. Також нормально забути номер кімнати в готелі, але не адресу власної квартири. Якщо вас щось турбує, краще проконсультуватися з лікарем.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.