В якому віці підлітки починають думати як дорослі - дослідження

Читать на русском

Статеве дозрівання закінчується надбанням підлітків здатності приймати рішення та планувати життя

Читать на русском
Вчені, дослідження, підлітки
Часто поведінка підлітків - складна.

Статеве дозрівання закінчується надбанням підлітків здатності приймати рішення та планувати життя

Підлітки відрізняються від дорослих не тільки надмірною емоційністю. Всі ми чули, а багато хто з нас і особисто переживав славнозвісне підліткове бунтарство, з чого нескладно зробити висновок - підлітки поводяться і мислять інакше, ніж дорослі. З часом все змінюється, і вчені вирахували, коли саме це відбувається. 

Про підлітковий вік

Підлітковий вік характеризується поступовим дозріванням до прийняття рішень і планування. Виявляється, виконавча функція дозріває між 18 і 20 роками, та мозок продовжує змінюватися ще довго після цього, пише Bigthink. 

Підлітковий вік визначається перехідним періодом між статевим дозріванням і дорослим життям й часто характеризується складною поведінкою. Підлітки можуть бути примхливими, зухвалими, вживати психоактивні речовини та вдаватися до іншої ризикованої поведінки. Саме на цьому етапі життя люди найбільш вразливі до розвитку психічних розладів (таких як шизофренія, до прикладу).

Про що дізнались вчені

Вчені з університету Міннесоти співставили кілька лабораторних досліджень та з'ясували дещо нове про хід дозрівання виконавчої функції протягом підліткового віку. Так, нові дані спираються на аналіз поведінки 10 800 осіб у віці від 8 до 35 років за 23 різними показниками з 17 різних завдань, таких як от робоча пам’ять, гальмівний контроль і перемикання завдань. 

Аналіз даних показав, що ефективність виконання майже всіх завдань покращилася з віком. Причому найбільше покращення відбулося в ранньому та середньому підлітковому віці - 10-15 років. Менші, але значні покращення відбулись від середнього до пізнього підліткового віку - 15-18 років.

Показники стабілізувалися до рівня дорослих у віці від 18 до 20 років. Ці висновки підтверджують, що підлітковий вік є чіткою перехідною фазою, під час якої підлітки досягають зрілості.

Мозок постійно змінюється

Виконавча функція значною мірою залежить від структури мозку, яка довго дозріває в підлітковому віці й продовжує змінюватись вже протягом дорослого життя. Численні інші дослідження зображень головного мозку показують, що ці зміни тривають у людини аж до 30 років. 

В майбутньому вчені планують покладатись на аналіз данних програм у смартфонах піддослідних, а не тільки на лабораторні дослідження. На їхню думку, такі дані будуть більш точними та всеохопними. 

"Це допоможе нам наблизитися до результатів у реальному світі та якомога раніше ідентифікувати психічні відхилення у підлітків", - пояснили науковці.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.