Цього дня 23 роки тому британські науковці вперше у світі провели успішну операцію з клонування свиней
5 березня 2023 року - неділя. В цей день 25 років тому NASA заявляє, що супутник Clementine на орбіті Місяця виявив достатні поклади води для забезпечення людської колонії на Місяці. А у 1827 році народився український байкар, поет і письменник Леонід Глібов. Сьогодні - 375 день повномасштабної війни Росії проти України. Ми зібрали найважливіші події, якими відомий цей день в історії.
5 березня світ відзначає Міжнародний день відкритих даних та Всесвітній день енергоефективності. А також сьогодні день народження степлера.
Щороку 5 березня світова спільнота відзначає Всесвітній день енергоефективності. Мета його проведення – проінформувати населення про важливість заощадження енергії та навчити домогосподарства та комерційних споживачів раціональніше використовувати енергоносії. З кожним роком проблеми, пов’язані з використанням енергії набувають більшої актуальності.
Перш за все, вони стосуються такого питання, як економія фінансових засобів, що є важливим для кожного користувача. Раціональне використання енергоресурсів знижує навантаження на електромережі, а отже, сприяє збереженню довкілля, дозволяючи нам передати нащадкам землю, придатну для проживання.
Щороку на початку березня у світі відзначається Міжнародний день відкритих даних (International Open Data Day). Мета свята – повідомити суспільству, наскільки важливо надавати у відкритий доступ важливі дані. У цей день проводяться заходи, на яких обговорюються можливості з опрацювання відкритих даних, а також проблеми, із якими зустрічається світова спільнота Open Data.
На офіційному рівні до святкування Міжнародного дня відкритих даних Україна долучилася у 2015 році. Саме тоді вперше в історії нашої держави була видана постанова Кабінету міністрів України, що зобов’язувала відкрити для широкого загалу приблизно 900 масивів інформації з різних сфер діяльності. Після цього було створено Портал відкритих даних. У зв’язку з цим Україна ввійшла до трійки країн-лідерів, що активно працюють у цьому напрямі.
Кульова блискавка — рідкісне атмосферне явище, що має вигляд рухомого згустка плазми розміром від кількох до кількадесят сантиметрів, іноді видає звук, подібний до шипіння. Щодо природи цього явища досі не існує єдиної думки, втім, беззаперечно те, що кульова блискавка є однією з форм електричного розряду (блискавки у широкому розумінні цього слова).
Існує близько 200 теорій, які пояснюють явище, але жодна з них не отримала абсолютного визнання в академічному середовищі. У лабораторних умовах схожі, але короткочасні явища вдавалося отримати кількома різними способами. Але про походження природної кульової блискавки питання залишається відкритим. Станом на кінець XX століття не було створено жодного дослідницького стенда, на якому в масштабі природне явище штучно відтворювалося б тотожно описам очевидців кульової блискавки.
Широко поширена думка, що кульова блискавка — природне явище електричного походження, тобто є різновидом блискавки, яка існує тривалий час і має форму кулі, що здатна переміщуватися за непередбачуваною, іноді дивною для очевидців траєкторією. Традиційно достовірність багатьох свідчень очевидців кульової блискавки залишається під сумнівом, у тому числі:
Сумніви в достовірності багатьох свідчень ускладнюють вивчення явища, а також створюють ґрунт для появи різних спекулятивно-сенсаційних матеріалів, нібито пов'язаних з цим явищем. Найбільш важливі і точні свідчення, які, як правило, не піддають сумніву, отримують від науковців, яким пощастило спостерігати це природне явище.
Кульова блискавка зазвичай з'являється в грозову, штормову погоду; часто, але не обов'язково, поряд зі звичайними блискавками. Але є безліч свідчень її спостереження в сонячну погоду. Найчастіше вона ніби "виходить" з провідника або породжується звичайними блискавками, інколи спускається з хмар, в рідкісних випадках — несподівано з'являється в повітрі або, як повідомляють очевидці, може вийти з будь-якого предмета (дерево, стовп).
1558 — Франциско Фернандес, медик за освітою, був посланий королем Іспанії Філіпом ІІ в Мексику для вивчення рослин та продуктів харчування;
1792 — революційний уряд Франції закриває університет Сорбонна і всі теологічні факультети в країні;
1824 — починається перша англо-бірманська війна;
1836 — Семюель Кольт представив промисловий зразок револьвера (калібр 0,34);
1842 — підрозділ мексиканської армії чисельністю близько 500 вояків окупував Техас, а потім швидко повернувся до Ріо Гранде;
1868 — у Великій Британії був запатентований степлер;
1904 — Нікола Тесла описав процес формування кульової блискавки;
1912 — італійська армія вперше використала авіацію з військовою метою: здійснила повітряну розвідку позицій за Турецькою лінією;
1933 — Велика Депресія: Президент США Франклін Рузвельт оголошує «банківський вихідний», що зачинив усі банки США, та заморозив усі фінансові операції;
1933 — у Німеччині націонал-соціалісти виграють парламентські вибори з 44 відсотками голосів;
1946 — Вінстон Черчилль вживає словосполучення «Залізна Завіса» у своїй промові в Фултоні; починається Холодна війна;
1960 — сержант Елвіс Преслі демобілізувався з Армії США;
1970 — набирає чинності Договір про нерозповсюдження ядерної зброї;
1970 — остаточно виявлені атоми 105-го елемента, названого пізніше дубнієм;
1979 — космічний апарат «Вояджер-1» досягає найтіснішого зближення з Юпітером;
1995 — починає працювати вебсервіс IRC, який діє й досьогодні;
1998 — NASA заявляє, що супутник Clementine на орбіті Місяця виявив достатні поклади води для забезпечення людської колонії на Місяці;
2000 — британські науковці вперше у світі проводять успішну операцію з клонування свиней.
Народився у селі Веселий Поділ Хорольського повіту Полтавської губернії. Його батько, Іван Назарович Глібов, був управителем кінськими табунами в маєтку поміщика Гаврила Родзянка. Дитинство провів у селі Горби Кременчуцького повіту, куди з Веселого Подолу перейшов на роботу його батько, забравши з собою сім'ю.
Початкову освіту здобув удома за допомогою матері, а 1840 року вступив до Полтавської гімназії, де почав писати вірші і де виходить його перша збірка російською мовою «Стихотворения Леонида Глебова» (1847). До жанру байки Глібов звертається під час навчання у Ніжинському ліцеї вищих наук, тоді ж деякі з них друкує у газеті «Черниговские губернские ведомости».
Після закінчення ліцею (1855) Глібов працює вчителем історії та географії в Чорному Острові на Поділлі, а з 1858 — у Чернігівській чоловічій гімназії, гаряче захищає прогресивні педагогічні методи. Навколо сім'ї Глібова групується чернігівська інтелігенція. 1861-го письменник стає видавцем і редактором новоствореної газети «Черниговский листок». На сторінках цього тижневика часто з'являлися соціально гострі матеріали, спрямовані проти місцевих урядовців, поміщиків-деспотів, проти зловживань судових органів. За зв'язки з членом підпільної організації «Земля і воля» І. Андрущенком у 1863 Глібова було позбавлено права вчителювати, встановлено за ним поліцейський нагляд.
Два роки поет живе у Ніжині, а 1865-го повертається до Чернігова та деякий час працює дрібним чиновником у канцелярії губернатора. З 1867 він стає управителем земської друкарні, продовжує активну творчу працю, готує збірки своїх байок, видає книги-"метелики", друкує фейлетони, театральні огляди, публіцистичні статті, поезії російською мовою, твори для дітей. Помер 10 листопада 1893 в Чернігові, де його й поховали на території монастиря Святої Трійці (вулиця Толстого, Болдина гора).
1512 — Герард Меркатор, математик, філософ, теолог, географ та картограф, якого назвали «Птолемеєм свого часу».
1637 — Ян ван дер Гейден, нідерландський художник епохи бароко і винахідник.
1685 — Георг Фрідріх Гендель, німецький та англійський композитор.
1696 — Джованні Баттіста Тьєполо, італійський художник.
1835 — Еміліо Зоккі, італійський скульптор.
1870 — Патон Євген Оскарович, український фахівець з електрозварювання та мостобудування, творець Інституту електрозварювання, автор мосту Патона в Києві (†1953).
1887 — Ейтор Вілла-Лобос, бразильський композитор і диригент.
1896 — Кіндрат Кропива, народний письменник Білорусі († 1991).
1903 — Наталія Забіла, українська поетеса, драматург.
1910 — Андо Момофуку, винахідник локшини швидкого приготування і супу з неї.
1911 — Михайло Черешньовський, український скульптор-монументаліст, різьбар по дереву, педагог і громадський діяч.
1922 — П'єр Паоло Пазоліні, італійський письменник, сценарист, кінорежисер.
1934 — Деніел Канеман, ізраїльсько-американський психолог, лауреат Нобелівської премії з економіки 2002 року.
1988 — Ілля Кваша, український стрибун у воду, багаторазовий призер чемпіонатів Європи та світу, бронзовий призер Олімпійських ігор 2008 року.
Нагадаємо, Київ сьогодні накриває потужний снігопад з поривами вітру до 20 м/с. Український гідрометцентр попереджає, що уночі та вранці 5 березня в столиці очікуються пориви вітру 15-18 м/с.
"Укренерго" не надає обмежень споживання електроенергії на неділю, 5 березня. У відомстві повідомили, світло не відключатимуть у столиці й Київській, Одеській та Дніпропетровській областях.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.