ЗСУ закріпилися на Лівобережжі Херсонщини, "Буратіно" загрожує 15 років, Фаріон звільнили, а в Києві триває "пушкінопад": найголовніше за тиждень

Читать на русском

Світ слідкував за перемовинами Джо Байдена та Сі Цзіньпіна, в Україні випав перший сніг, Арестович став фігурантом кримінального провадження, на журналіста Миколу Ткача напали, а черги на польсько-українському кордоні розтягнулися на десятки кілометрів

Читать на русском
Головне за тиждень
Найважливіші події та найгучніші скандали, які трапилися з 13 по 19 листопада. Колаж: Інформатор

Світ слідкував за перемовинами Джо Байдена та Сі Цзіньпіна, в Україні випав перший сніг, Арестович став фігурантом кримінального провадження, на журналіста Миколу Ткача напали, а черги на польсько-українському кордоні розтягнулися на десятки кілометрів

Цього тижня світ спостерігав за перемовинами між президентом США Джо Байденом та лідером Китаю Сі Цзіньпіном. Увага була також прикута до подій на фронті, де ЗСУ стримує натиск ворога на одних напрямках, і водночас розширює плацдарм на Лівобережжі Херсонщини. Тим часом польські перевізники продовжують блокувати українських перевізників, черги подекуди сягають понад 30 кілометрів. 

Нардепу Олександру Дубінському інкримінують зраду Батьківщини. Кримінальне провадження за несправедливе обвинувачення у розпалюванні міжнаціональної неприязні отримав також колишній радник Офісу Президента Олексій Арестович. Скандал із заявами Ірини Фаріон отримав продовження: після студентських протестів СБУ розпочала проти неї справу, а Львівська Політехніка звільнила її з роботи.

На журналіста Михайла Ткача напала охорона, ймовірно, одного з гостей «злету генпрокурорів» на Київщині. А ЛГБТ-спільнота оголосила флешмоб на підтримку скандального кліпу Сергія Жадана та Христини Соловій і це не подобається консервативній громадськості Львова.

Понеділок, 13 листопада: пригоди «Буратіно» тривають

Понеділок став важким днем для нардепа та колишнього «слуги» Олександра Дубінського: крім підозри щодо сприяння незаконному виїзду за кордон йому інкримінували держзраду. Тепер йому загрожує 15 років із конфіскацією майна. За даними правоохоронців, російські спецслужби завербували двох народних депутатів, а також працівника Генпрокуратури.

Нардеп, який пройшов до Верховної ради за списком «Слуги народу», взяв участь у скандальновідомий пресконференції, де разом зі зрадником України, нардепом Андрієм Деркачем заявили про підкуп Джо Байдена українцями. Цікаво, що Дубінський отримав позивний — «Буратіно», а його спільник, експрокурор України Костянтин Кулик, — «Птічка». Дубінський каже, що став жертвою політичного переслідування.

Вівторок, 14 листопада: акція ЛГБТ+ біля церкви Святого Андрія у Львові

У вівторок отримав продовження скандал довкола кліпу Сергія Жадана та Христини Соловій на пісню «Серце». Нагадуємо, що в ньому двоє дівчат цілуються на тлі церкви Святого Андрія у Львові. Кліп викликав осуд церкви та консервативної громадськості. У відповідь у мережі запустили флешмоб на підтримку ЛГБТ. У рамках цієї акції на тлі храму український захисник та очільник руху «Військові ЛГБТК+ «Віктор Пилипенко поцілував свого хлопця. Флешмоб також підтримала блогерка та журналістка Аліна Шубська, яка виклала подібні фото зі своєю дівчиною на своїй сторінці.

Середа, 15 листопада: удар по Селидовому, справи проти Фаріон та Арестовича, «пушкінопад» триває

Росіяни й далі бомблять мирних жителів. Вночі ракетою С-300 росіяни вдарили по житловому чотириповерховому будинку в Селидовому на Донеччині. Внаслідок цього там обвалився підʼїзд. Удар забрав життя чотирьох людей. Також постраждали або вщент зруйновані 20 приватних будинків, 6 багатоповерхівок, автомобіль і господарську споруду. Упродовж тижня ворог також неодноразово завдавав ударів дронами-камікадзе, авіабомбами та ракетами по містах і селах Донеччини, Херсонщини, Харківщини та інших регіонів.

У середу СБУ відкрила кримінальне провадження проти екснардепки Ірини Фаріон за чотирма статтями: порушення рівноправності громадян, образа честі й гідності військовослужбовця, порушення таємниці листування та порушення недоторканності приватного життя. Причиною стали її скандальні заяви щодо російськомовних військових та оприлюднення конфіденційних даних кримського студента, який виступив на її захист. Фаріон опублікувала його допис у соцмережах, хоч він і просив не робити цього. До студента завітало ФСБ. Після масових студентських протестів Львівська Політехніка, де викладає ексдепутатка, вирішила її звільнити. Фаріон заявляє, що інцидент із кримським студентом є провокацією російських спецслужб. Львівській Політехніці екснардепка погрожує судом.

Telegram oembed: https://t.me/u_now/118239

Фігурантом кримінальної справи став також колишній радник Офісу Президента Олексій Арестович. Свого часу він написав заяву на нардепку Наталію Піпу, яка зробила зауваження вуличному музиканту за виконання пісні російського рок-музиканта Віктора Цоя. Виконавець відреагував агресивно, тож нардепка викликала поліцію. Пізніше музикант опублікував відео, у якому просив пробачення за свою поведінку. Натомість Арестович його підтримав і через суд домігся, аби ДБР відкрило провадження щодо Піпи за статтею про розпалювання національної ворожнечі. Але 29 народних депутатів подали колективну заяву на Арестовича за неправдиве звинувачення. У разі доведення вини йому загрожує покарання у вигляді виправних робіт, арешту або, навіть, вʼязниці на термін до двох років.

Тим часом, після місяців протестів киян та звернень столичної влади до Кабміну, у Києві нарешті демонтували памʼятник російському поету Олександру Пушкіну на Берестейському проспекті. Після початку повномасштабної війни його неодноразово обливали фарбою на знак несприйняття «русского мира». Пам’ятник, ймовірно, займе місце в музеї Путивля Сумської області серед інших пам’яток радянської доби. Проте в Києві залишилося ще чимало монументів з російськими діячами, які асоціюється з колоніальним та радянським періодами нашої історії. У світі, на відміну від Льва Толстого і Федора Достоєвського, Пушкін не став якимось знаковим письменником. Для окупантів він такий дорогий, оскільки вважається основоположником сучасної російської літературної мови, хоч і народився за рік після того, як «Енеїда» Івана Котляревського побачила світ.

Четвер, 16 листопада: візит Сі до Байдена

Подією тижня на міжнародній політичній арені є візит лідера Китаю Сі Цзіньпіна до США. Він відвідав саміт Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва в Сан-Франциско та зустрівся з американським лідером Джо Байденом. В Америці Сі перебував із вівторка по п’ятницю. Великих зрушень від візиту ніхто не очікував, але обидві сторони оцінюють його позитивно. Байден та Сі домовилися налагодити контакти між військовими, аби уникнути випадкового спалаху прямого конфлікту, погодилися спільно протидіяти торгівлі наркотиками, спростити поширення контактів між громадянами країн. Крім того, обговорили теми екології, торгівлі та контролю за штучним інтелектом. З міжнародного порядку денного порушували питання Тайваню, війни на Близькому сходу та російсько-українську війну. У китайському МЗС запевнили, що позиція Пекіна щодо кремля після переговорів не змінилась, однак що відбувалося за лаштунками перемовин наразі невідомо.

Варто розцінювати перемовини, як добрий знак, який принаймні відтерміновує війну в Тихоокеанському регіоні і є сигналом про деяке покращення відносин. Водночас після перемовин Байден знову назвав Сі Цзіньпіна диктатором, що обурило китайську сторону, однак, ймовірно, серйозно не впливатиме на стосунки між наддержавами.

 

 Байден каже, що зустріч з Сі була плідною, але китаєць всеодно є диктатором

П’ятниця, 17 листопада: плацдарм на Херсонщині

Ще на початку тижня аналітики Інституту вивчення війни заявили, що українські війська успішно закріпилися на лівому березі Херсонської області та на північному заході від Вербового в Запорізькій області. У пʼятницю командування морської піхоти підтвердило це офіційно, при чому говорять про декілька плацдармів. Окрім цього, успіхи наших захисників були й у районі Роботиного. Водночас речниця Сил оборони Півдня Наталя Гуменюк натякнула на «значні успіхи», однак закликала зберігати інформаційну тишу, щоб не заважати військовим виконувати своє завдання. У неділю ЗСУ перекинули додаткові сили та ліквідували позиції рф поблизу населених пунктів Пойма, Піщанівка та Кринки.

ЗСУ цього тижня продовжували знищувати ворога. Зокрема, лише за добу в середу росіяни втратили 1330 вояк завдяки діям наших оборонців. Також російська армія за останні дні втратила значну кількість техніки, зокрема й літак Су-25 під Авдіївкою. Там продовжуються активні, однак марні спроби ворога захопити місто.

Субота, 18 листопада: напад на журналіста Михайла Ткача, зима прийшла в Україну

На ранок суботи українці дізналися про те, що на журналіста видання «Українська правда» Михайла Ткача увечері, 17 листопада, напали. Інцидент відбувся неподалік ресторану «Тандир» у Козині Київської області. Там журналісти зафіксували низку впливових відвідувачів з Офісу Генпрокурора, які зайшли до закладу, був також колишній заступник Генпрокурора. Про що був сюжет, який знімали журналісти, не повідомляють. Як розповідає Ткач, охоронці, які супроводжували одного з гостей, не лише закривали його камеру під час зйомок, але і вдарили журналіста по шиї. Також охоронці вдарили по камері журналістів, тому зйомка зупинилась. Відео, яке знімав Ткач, не відкривається, але його продовжують відновлювати.

Кажуть, «видала» журналістів автівка, оскільки поряд з елітними авто високопосадовців, вона виглядала «бідною родичкою». За фактом нападу на Ткача відкрито кримінальне провадження за ч. 2 ст. 171 ККУ (перешкоджання законній професійній діяльності журналістів). Головний редактор порталу «Цензор.Нет» і військовослужбовець Юрій Бутусов назвав подію «зухвалим нападом на свободу слова» й закликав притягнути до відповідальності прокурорів, які, вірогідно, організували напад, «стрижнем корупції».

У суботу на більшість території України прийшла зима. Напередодні сніжило на Волині. Далі вже снігом засипало Львівщину, Буковину, Тернопільщину, та Рівненщину. У неділю біла ковдра вкрила решту північних областей, а пізніше й південні та східні регіони. У тилу перший сніг приніс радість дітворі, а користувачі мереж поширювали фото та відео засніжених краєвидів із різдвяними мелодіями. Однак на фронті сніг означає додаткові проблеми. Тішить тільки те, що зима впала й на голови окупантів. На півдні країни, зокрема в Одеській області та окупованому Криму, пройшов руйнівний ураган.

Неділя, 19 листопада: черги на українсько-польському кордоні ростуть, вирок за штурм банкомата

Рух через польсько-український кордон і далі заблоковано, адже польські перевізники не зупиняють страйк. На пункті пропуску «Ягодин-Дорогуськ» черги сягнули 30 кілометрів, у напрямку Рави-Руської черга сягнула — понад 10 км, у сторону Краківця — понад 16 кілометрів. Польська влада організувала штаби допомоги заблокованим водіям, де можна отримати воду, їжу та необхідні ліки. Водночас про розблокування не йдеться: організатори, яких пов'язують з ультраправою партією «Конфедерація», погрожують продовжувати протест до Нового року. Вони вимагають "відновлення дозволів на комерційні перевезення транспортних засобів з України", адже через угоду між Брюсселем та Києвом скасовано дозволи на комерційні перевезення. Перевізники заявляють, що не витримують конкуренції компаній з України, операційні витрати яких не обкладаються зборами та податками, що випливають із пакета мобільності, що діє в Співтоваристві. Українські водії натомість пишуть, що польські фірми вимагають для себе привілеї. Блокада вже має серйозні економічні наслідки.

 

Черги на кордоні подекуди сягнули 30 кілометрів. Фото з відкритих джерел
Черги на кордоні подекуди сягнули 30 кілометрів. Фото з відкритих джерел

У неділю отримав вирок громадянин, який у вестибюлі станції метро «Видубичі» затято бив руками екран терміналу ПриватБанку. Сама пригода трапилася ще в липні. Як виявилося на суді, чоловік був «під мухою», а розізлило його те, що коли він намагався переслати гроші на картковий рахунок, кошти натомість пішли на благодійність ЗСУ. Що цікаво, екран йому таки вдалося розбити. На порушника склали адмінпротокол та оштрафували на 51 гривню за вчинення дрібного хуліганства. А от стягнення на користь держави за судові витрати були в десять разів більшими.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатись на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.