Чому Байден та Сі уклали озброєне перемир’я та що це означає для України

Читать на русском

Відносини між Китаєм та США перебували у найнижчій точці за останні сорок років, до кардинального розвороту не дійшло, але намітилася певна розрядка

Читать на русском
Байден та СІ
Сторони пішли на серйозні поступки одне одному

Відносини між Китаєм та США перебували у найнижчій точці за останні сорок років, до кардинального розвороту не дійшло, але намітилася певна розрядка

На перемовинах між лідером Китаю Сі Цзіньпіном та президентом США Джо Байденом у Сан-Франциско досягли кількох важливих домовленостей, однак про повну нормалізацію відносин не йдеться. Між країнами настільки великі суперечності, зокрема щодо статусу Тайваню, що поки ситуацію можна розцінювати як тимчасове замороження конфронтації. І в Китаї, і в США накопичилося багато проблем: Пекін хвилює стан економіки, а Вашингтон занепокоєний складною безпековою ситуацією своїх союзників та готується до важких виборів. Ситуація може виявитися сприятливою для Києва, адже є шанс, що в близькому майбутньому Білий дім зосередиться на допомозі Україні.

Результати зустрічі Сі та Байдена

У середу,15 листопада, закінчилися чотиригодинні перемовини президента США Джо Байдена й лідера КНР Сі Цзіньпіна в Сан-Франциско. Загалом сторони досягнули позитивних зрушень у стосунках, які перебували на найнижчому рівні за останні сорок років. Але зарано говорити, що крига скресла.

Найголовніший здобуток — відновлення прямих контактів між державами на найвищому рівні. У Тихоокеанському регіоні періодично виникають інциденти, як то небезпечне зближення літаків КНР та США чи їхніх союзників. За 2022–2023 роки таких випадків нарахували 180. Якби один із таких інцидентів закінчився трагічно, без прямої лінії ризик переростання конфлікту у велику війну був би суттєво більшим. Раніше такі контакти існували, але Китай заблокував їх на знак протесту проти візиту спікерки Конгресу США Ненсі Пелосі до Тайваню.

«Ми повернулися до прямої, відкритої, чіткої.. комунікації», — сказав Байден, додавши, що це «важливий прогрес».

Китай є великим постачальником фармацевтичних препаратів, які також використовують для виробництва наркотику фентанілу. Ліки з КНР легко закуповують латиноамериканські наркокартелі, тож потік дешевих синтетичних наркотиків лине до США. В Америці таку поведінку Пекіну вважають мало не гібридною війною. За даними Міністерства охорони здоров’я США, понад 150 американців щодня помирають (!) від передозування фентанілом. Щорічні непрямі втрати Сполучених Штатів через це складають 1 трильйон доларів. Сі Цзіньпін погодився збільшити контроль над постачанням такої таких препаратів, що є поступкою Вашингтону. Також домовилися про створення робочої групи для боротьби з наркотиками.

Натомість Китай теж отримав певні поступки. Сторони домовилися про збільшення авіасполучень між країнами, що має призвести до інтенсивнішої взаємодії бізнесу, а для економіки Піднебесної це життєво необхідно. Сі Цзіньпін та Байден домовилися також про розширення ділових, освітніх, спортивних та культурних спортивних обмінів. У часи Трампа їх суттєво обмежили, оскільки американці вважали, що Пекін використовує ці контакти для шпигунства, зокрема промислового.

США та Китай домовилися співпрацювати задля уникнення небезпеки ШІ. Пекін та Вашингтон мають створити робочу групу для діалогу. Раніше сторони підписали «Блетчліську декларацію», у якій 28 країн світу зобов’язалися співпрацювати, щоб знизити загрози штучного інтелекту.

Від часу останньої зустрічі Сі Цзіньпіна та Байдена минув рік

На зустрічі Сі Цзіньпін порушував питання обмеження Вашингтоном американських інвестицій, а також санкції проти експорту високих технологій, які «серйозно зашкодили законним інтересам Китаю». Натомість Байден говорив про стабілізацію міжнародних відносин, зокрема просив Пекін використати свій вплив на Іран, аби втримати його від підтримки пропалестинських терористів. Про досягнення якихось домовленостей на цих напрямах відомостей нема.

США та Китай домовилися про «озброєне перемир’я»

Китай та Сполучені Штати залишилися на своєму в найважливіших питаннях. Про це свідчить хоча б коментарі Байдена журналістам щодо того, чи вважає він далі Сі Цзіньпіна диктатором.

«Ну, диктатор він і є… Ну, подивіться, я маю на увазі, що він диктатор у тому сенсі, що він керує країною, комуністичною країною, яка базується на формі правління, абсолютно відмінній від нашої», — відповів американський президент.

Коли такі заяви пролунали на початку цього року, китайські ЗМІ вибухали від люті. Восьмидесятирічний Байден, можливо, і слабенький тілом, проте голова в нього працює прекрасно, він точно не забув. Але й репліки Сі не залишають сумнівів — він сказав, що Китай «здійснить воз’єднання, і це неможливо зупинити».

«США повинна виконувати свої зобов’язання, не підтримувати незалежність Тайваню, припинити його озброєння, а також підтримати мирне возз’єднання Китаю», — сказав Сі.

Всупереч таким гострим заявам, зустріч високо оцінили у Вашингтоні, китайські ЗМІ назвали саміт «позитивним, всеохоплюючим і конструктивним». Ймовірно, такі суперечливі сигнали варто розцінювати як домовленість про тимчасове «озброєне перемир’я» між Китаєм та США.

Джерело Financial Times заявляє, що коли тему Тайваню підняли на перемовинах, Сі дотинав американській стороні за те, що Пентагон заявляв про швидкий початок війни та про те, що американські генерали називали дати — 2024 і 2027 роки. Китайський лідер, здається, був цим «трохи роздратований» і дав зрозуміти, що «таких планів немає». На вечері з провідними американськими бізнесменами у в Сан-Франциско Сі Цзіньпін запевнив, що війни не буде.

«Китай не прагне до розширення сфер впливу й не буде вести холодної або гарячої війни з будь-якою країною», — сказав китайський лідер.

У цих словах очільник Піднебесної залишив собі «шпаринку», адже Тайвань він вважає внутрішньокитайською справою. Тобто, з погляду Сі Цзіньпіна, окупація бунтівного острова не є розширенням сфер впливу. Але репліка про те, що Холодну війну 2.0 вести не будуть, справді обнадійлива.

Чому Байден та Сі взяли паузу

Обидва уряди вирішили, що їм необхідна пауза. Китай має серйозні проблеми з економікою, він потребує західних інвестицій, технологій та доступу до ринків збуту, пише Bloomberg. Це настільки важливо для Сі Цзіньпіна, що, ймовірно, і є основною метою візиту на саміт Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва. Він хоче заспокоїти інвесторів, продемонструвати що Пекін має намір вести бізнес «як зазвичай», що країні не загрожують санкції, а тим більше бомбардування.

З економікою в США все гаразд. Водночас для Вашингтону ситуація в зовнішній політиці залишалася складною через російсько-українську війну та події на Близькому Сході. Напруга ще в одній точці земної кулі, наприклад, довкола Тайваню чи агресія Північної Кореї, були б величезним викликом. Видання Guardian з посиланням на власні джерела повідомляло, що в західних столицях були всерйоз занепокоєні можливістю якихось агресивних дій КНР у Тихоокеанському регіоні в найближчі тижні: Пекін може протестувати свої сили, доки увага Вашингтону розпорошена.

Рівень безробіття серед молоді у Китаї сягнув найвищих показників за останні роки. Фото: Getty Images
Рівень безробіття серед молоді у Китаї сягнув 21%. Фото: Getty Images

Крім того, у Байдена є ще одна поважна причина — вибори. Йому потрібен успіх, продемонструвати, що про Третю світову, як говорять із кожної праски трампісти на кшталт Дональда Трампа, Ілона Маска та Такера Карсона, не йдеться. З Китаєм буде суперництво, але, принаймні покищо, цивілізоване. З деяких питань можлива співпраця, як це й передбачає концепція безпеки США на найближче десятиліття. А от із росією потрібно терміново щось вирішувати

«Обережний оптимізм»

Російські пропагандисти ще до перемовин Сі Цзіньпіна та Байдена були похмурими. Дмитро Абзалов у ефірі «60 минут» дійшов висновку, що якщо в американців не буде проблем у Тихоокеанському регіоні, а війна Ізраїлю з ХАМАСом, здається, триватиме вже не довго, то Вашингтон матиме нагоду зосередитися на російсько-українській війні.

Перемога колишнього геополітичного суперника, «другої армії світу», без єдиного пострілу американського солдата, за допомогою однієї лише підтримки України, та ще й із суттєвими прибутками для військово-промислового комплексу, стала б головним козирем Байдена в передвиборчій боротьбі й повернула б побляклу після виходу з Афганістану славу Сполучених Штатів. Пропагандист Абзалов каже, що ймовірно, «вікно можливостей» для кремля відкривається не більш як до Нового року, а тоді фінансування для Києва точно знайдуть і про будь-які нові завоювання можна буде забути.

Після позитивних сигналів із Сан-Франциско, ймовірно, москва діятиме за звичним планом: намагатиметься розпалити нестабільність. Тому заява президента України Володимира Зеленського про те, що кремль планує війну на Балканах виглядає як ніколи актуальною.

Сі Цзіньпін каже, що "планета Земля достатньо велика, щоб помістилися Китай та США"
Сі Цзіньпін заявив, що "планета Земля достатньо велика, щоб помістилися Китай та США". Фото з відкритих джерел

 Радник голови офісу президента Михайло Подоляк говорить про «обережний оптимізм», сподівається що Китай виступатиме за «взаємні обмежувальні правила» в значенні підтримки територіальної цілісності України та міжнародного законодавства загалом. Однак, час покаже, принаймні МЗС Китаю заявило, що перемовини не змінили офіційну позицію щодо російсько-української війни, адже Пекін завжди, на боці «рівності та справедливості». А це кожна зі сторін може розуміти на свою користь.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатись на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.