Гроші, війни та Третя світова: Байден та Сі мають про що поговорити на зорі нової епохи

Лідери Китаю та США зустрічаються в Сан-Франциско, аби спробувати утримати ситуацію від катастрофічного сценарію розвитку подій

Байден та Сі Цзіньпін
Вашингтон та Пекін хочуть домовитися про правила протистояння

Зустріч лідера Китаю Сі Цзіньпіна та президента США Джо Байдена на саміті Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва розглядають як шанс утримати конкуренцію країн у прийнятних рамках. Взаємини між державами вкрай напружені, а на тлі загострення ситуації на Близькому Сході та в Україні Пекін може спокуситися відкриттям ще одного фронту проти союзників Сполучених Штатів, цього разу в Тихоокеанському регіоні. Сі Цзіньпінь та Джо Байден мають обговорити широкий спектр питань, починаючи від запобігання ризикам взаємного обміну ядерними ударами й закінчуючи проблемою можливого втручання Китаю у вибори США. Водночас суперечності між країнами настільки великі, що не варто очікувати на якісь сенсаційні рішення.

Нова епоха лякає

Багато хто вслід за письменником Дугласом Куплендом, автором терміну «покоління Х», вважає дев’яності-двохтисячні «золотою порою» людства, епохою туристів, свободи, інтернету, «глобального Макдональдса», попкультури та політичного домінування Заходу та США. Цей час минув, тепер світ поділений на блоки і є дві країни, які претендують на роль полюсів сили.

Невідомо, якою буде нова епоха й що вона принесе — це лякає, причому всіх. Саме тому лідер Китаю Сі Цзіньпін подолає майже десять тисяч кілометрів, аби побачитися віч-на-віч із президентом США Джо Байденом — навіть особистим літаком на шлях піде до дванадцяти годин.

За повідомленням Міністерства зовнішніх справ Китаю, правитель Піднебесної прямує до Америки на особисте запрошення Байдена і пробуде там із вівторка по п’ятницю. В останнє вони бачилися рік тому під час саміту G-20 на Балі. Тоді їхня спільна позиція, ймовірно, відвернула одвічну спокусу вождя росіян володимира путіна застосувати тактичну ядерну зброю в загарбницькій війні проти України. Але відтоді відносини між країнами лише погіршилися, про що свідчить хоча б скандал із повітряними кулями-шпигунами та взаємні експортні обмеження. У Сан-Франциско, де в середу, 15 листопада, відбуватиметься саміт країн Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС), лідери найпотужніших країн світу обговорюватимуть багато непростих питань.

Чи можна зупинити безумство?

Між Вашингтоном та Пекіном настільки великі суперечності щодо Тайваню, що про досягнення розрядки не може бути й мови. Питання номер один — як не допустити Третьої світової, причому не в гібридному її варіанті, а в найгіршому, з обміном ядерними ударами. Країни готуються до цього: Китай за останній рік різко наростив кількість ядерного озброєння, у США демонстративно експериментували із засобами його доставки. Путін теж перевіряв свої реальні можливості, хоч це й ні на кого не справило великого враження.

Guardian з посиланням на джерела серед дипломатів пише, що в західних столицях вважають дуже ймовірним якесь загострення в Індо-Тихоокеанському регіоні найближчими тижнями. Китай може спробувати протестувати свої можливості на тлі подій на Близькому Сході. Очікується, що Байден повідомить китайського лідера, що США виконуватимуть усі зобов’язання перед союзниками.

Події набирають обертів, адже в січні Тайвань збирається провести президентські вибори. Змагання відбуватиметься між прихильником збереження статус-кво, прокитайським кандидатом, та прихильником незалежності. Й останній має найбільші шанси перемогти. Це може спонукати Пекін відмовитися від застосування «м’якої сили» в питанні повернення контролю над островом і підштовхнути до війни.

 Американці продемонстрували політ бомбардувальника нового покоління B-21 Raider, здатного нести ядерну зброю

Ситуація напружена й рано чи пізно до катастрофи може призвести навіть банальна випадковість. Почастішали випадки небезпечних зіткнень китайських військових літаків та кораблів із силами США та її союзників. У жовні американці показали відео, на якому китайський винищувач летить на відстані 3 метрів від американського бомбардувальника B-52 над Південно-Китайським морем. У листопаді китайці заблокували корабель союзників США Філіппін. За останні два роки подібних інцидентів нарахували приблизно 180.

У часи Холодної війни людство принаймні 9 разів стояло на межі гарантованого взаємного знищення через подібні інциденти. Але СРСР та США мали тоді налагоджений прямий зв’язок між представниками військового командування, щоб запобігти цьому. Такої лінії між Пекіном та Вашингтоном покищо нема, тож, ймовірно, на зустрічі оголосять про її створення.

Перевага Сі Цзіньпіна

Навіть якщо до прямої сутички за Тайвань не дійде, США та Китай і далі протистоятимуть на міжнародній арені, борючись за прихильність третіх країн, підтримуючи протилежні сторони в численних конфліктах. Невідомо, якою є справжня роль Китаю в загостренні між ХАМАС та Ізраїлем, але нестабільність точно на шкоду США, хоча б тому, що руйнує регіональні проамериканські союзи. Пекін міг би тиснути на Іран, якби хотів це зупинити. Зрештою КНР є основним торговим партнером Тегерану, покупцем іранської нафти.

Така сама ситуація і з війною путіна проти України: без допомоги Китаю росіяни б не змогли протриматися так довго. Саме заступництво Піднебесної дає можливість кремлю, хай і за безцінь, масово продавати вуглеводні, наповнюючи бюджет для війни, та купувати підсанкційні товари, такі як мікрочіпи для ракет. Байден, який зумів об’єднати колективний Захід, ймовірно, спробує тиснути на Сі Цзіньпіна, аби отримати його часткову співпрацю у врегулюванні конфліктів.

Білий дім також хоче, аби Китай використав свій вплив на Північну Корею. Вашингтон стурбований можливою нестабільністю на півострові, адже Кім Чен Ин активно випробовує балістичні ракети. І не можна забувати, що Пхеньян постачає боєприпаси росії.

Нестабільність у світі підсилює позиції Пекіну. Фото з відкритих джерел
Нестабільність у світі підсилює позиції Пекіну. Фото з відкритих джерел

 Держсекретар США Ентоні Блінкен на початку листопада здійснив велике турне, навідався до всіх основних союзників Вашингтону в регіонах, де виникли чи можуть загорітися конфлікти. Його вибуховий тур включав Ізраїль, Саудівську Аравію, Південну Корею та Японію. Щодо України, то очільник Офісу президента Андрій Єрмак 12 листопада поїхав до США. Він повідомляє, що напередодні зустрічі Байдена та Сі говоритиме в Білому домі про допомогу Україні та «Формулу миру».

Наразі виглядає так, що від нестабільності Пекін програє економічно, зате отримує величезні політичні дивіденди, руйнуючи союзи Заходу, розхитуючи суспільство, посилюючи переговорні позиції Сі Цзіньпіна. На кардинальний розворот у відносинах не варто розраховувати, проте це не означає, що Китай категорично не буде брати участі в заспокоєнні ситуації. Зрештою невідомо, у яку копійку це обходиться для значною мірою засекреченої китайської економіки та що Байден може запропонувати натомість.

Чого хоче Пекін

Схоже, економічні проблеми дійсно дуже дошкуляють китайській владі. Уже понад пів року в Китаї фіксують спад споживчих настроїв, а це значить, що їм як ніколи потрібні зовнішні ринки. Значною мірою така ситуація стала наслідком глобальної нестабільності та торгової війни. Напротивагу цьому економіка США за президентства Байдена чудово впоралася з викликами й демонструє гарні показники росту

Державні ЗМІ КНР окреслили головні цілі Пекіна. Йдеться про лібералізацію політики адміністрації Байдена щодо Китаю, скорочення ланцюга поставок до західних ринків, скасування обмеження на експорт високотехнологічної продукції, такої як передові мікросхеми, зокрема і для ШІ, та скасування високих протекціоністських податків на китайську продукцію

У п’ятницю, 9 листопада, відбулася зустріч міністерки фінансів Джанет Єллен і віцепрем'єра Китаю Хе Ліфен. Їхні перемовини мають створити передумови для зустрічі Байдена та Сі. Єллен сказала, що США прагнуть «здорових економічних відносин із Китаєм». Вона закликала Пекін припинити потік підсанкційної продукції до росії, до якого залучені «приватні китайські фірми», та зняти обмеження на експорт графіту й інших важливих для економіки майбутнього мінералів.

Єллен на зустрічі з Ліфен заявила, що потрібно подбати про дотримання санкцій. Фото: Getty Images
Єллен на зустрічі з Ліфен заявила, що потрібно подбати про дотримання санкцій. Фото: Getty Images

Екологія — це прибутково

Питання з експортом графіту, який є важливою сировиною для виробництва акумуляторів електромобілів, показує, наскільки переплітаються економіка та екологія в нову епоху. Перехід до зеленої енергетики є одним із головних завдань для Заходу: у 2023 році ЄС планує повністю заборонити продаж авто з двигунами внутрішнього згоряння, такі ж плани має Великобританія та Канада, на горизонті це завдання і для США.

Зменшення викидів парникових газів є одним з основним трендів міжнародної повістки, і для Заходу йдеться не лише про захист довкілля, що має вберегти від катастроф. Річ у тім, що в «зеленій енергетиці» вирішальними є не ресурси, а технології, тому ЄС та США мають перевагу, що чудово розуміють у Китаї. Через це Піднебесна не поспішає приєднуватися до різноманітних екологічних ініціатив, які потенційно можуть стримати її економічний розвиток. Водночас глобальні екологічні проблеми спричинюють катастрофічні повені та посухи. З кожним роком вони стають настільки відчутними, що це може спонукати Пекін до поступок.

Вибори в США

Білий дім вважає, що Китай спробує втрутитися в передвиборчу боротьбу в США, адже 2024 рік — рік виборів президента. Associeted Press з посиланням на власні джерела розповідають, що адміністрація Байдена намагалася просигналізувати китайцям, що такі дії «викличуть надзвичайно серйозне занепокоєння з нашого боку».

Експерти з дезінформації, які дають свідчення в Комітеті з розвідки Сенату, попереджають, що Пекін, ймовірно, використає свій досвід ведення інформаційних війн. Метою може бути не лише приведення до влади вигіднішого кандидата, а  й посилення розбрату суспільства, аже до громадянського конфлікту. Особливо відчутними впливи Пекіну можуть бути в районах із великою кількістю китайської діаспори.

Вплив пропаганди КНР на китайську діаспору може бути особливо відчутним. Фото з відкритих джерел
Вплив пропаганди КНР на китайську діаспору може бути особливо відчутним. Фото з відкритих джерел

Підсумовуючи сказане вище, сенсаційних новин навряд варто очікувати, йдеться «лише» про те, аби не дати світу остаточно з’їхати з глузду. Сторони прагнуть виробити якісь правила конкуренції, й це, безумовно, добре. Прессекретар Білого дому Карін Жан-П’єр заявила, що лідери хочуть обговорити, як вони «можуть продовжувати відповідально керувати конкуренцією та працювати разом там, де наші інтереси збігаються, особливо щодо транснаціональних проблем, які впливають на міжнародну спільноту». Що ж, принаймні це краще, ніж війна всіх проти всіх.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатись на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube