Зеленський прибув на саміт НАТО і озвучив три пріоритетні питання порядку денного: відео

Президент України на саміті зробив уже ряд заяв

саміт НАТО-2023, Зеленський
Президент поділився очікуваннями від заходу у Вільнюсі, колаж "Інформатор"

Президент України Володимир Зеленський 12 липня прибув на саміт Альянсу, який проходить у Вільнюсі другий день поспіль. Там він розповів про очікування від сьогоднішнього заходу.

Відповідне відео з'явилося в телеграм-каналах. Президент заявив, що Україна прагне бути "нарівні з усіма".

Також президент України зробив публікацію у своєму телеграм-каналі щодо очікувань від саміту НАТО. Він назвав три пріоритетні питання свого візиту:

  • Нові пакети військової підтримки для України.
  • Запрошення до НАТО: “Сьогодні ми чуємо, що ми отримаємо запрошення, коли дозволить безпеку, я хочу обговорити з нашими партнерами”.
  • Гарантії безпеки для України на шляху до НАТО.

Що показав перший день саміту

Після першого дня саміту НАТО у Вільнюсі стало відомо, що Україна не отримала безпосередніх гарантій стосовно свого членства у військовому альянсі. Замість цього, Києву надали обіцянку повернутися до цього питання після завершення бойових дій та проведення реформ, виконання яких буде переглядатися щорічно. Володимир Зеленський взяв участь у першому дні саміту, хоча не зробив промови, проте він відвідав мітинг на підтримку України у Вільнюсі. Там він разом з першою леді й виступив перед людьми.

Партнери з НАТО вже першого дня саміту оголосили про надання додаткової військової допомоги. Попри розбіжності, сторони домовилися про спрощену процедуру для можливого майбутнього вступу України до НАТО, що означає, що процес не буде тривати роками, як це було з Планом дій щодо членства. Однак, конкретний текст заяви щодо цього поки не був розкритий до кінця дня. Німецьке видання Spiegel опублікувало фрагмент чернетки комюніке саміту, який нагадував Бухарестський саміт 2008 року, коли заявили, що "двері НАТО відчинені".

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг пояснив, що прямого запрошення до Альянсу Україна не отримала з двох причин. Замість цього був узгоджений пакет "розширеної політичної та практичної підтримки" для подальшої інтеграції України.

Водночас Зеленський висловив свою критику стосовно закритих обговорень, але висловив повагу до НАТО за підтримку України у війні та заявив, що "Україна буде представлена". Деякі європейські політики порахували його слова різкими й відзначили, що він "заходить занадто далеко".

Країни-члени НАТО також оголосили про надання додаткової допомоги Україні. Норвегія повідомила про збільшення фонду допомоги до майже 1 млрд доларів. Кошти будуть використовуватись як для військової, так і для матеріальної підтримки. Німеччина заявила про надання пакета допомоги на орієнтовану суму 600 млн євро, що включатиме дві пускові установки Patriot, танки Leopard 1 A5, 40 бронемашин піхоти Marder та 20 тисяч артилерійських боєприпасів. Франція, своєю чергою, повідомила про передачу 50 крилатих ракет великої дальності SCALP.

Президент Польщі Анджей Дуда зазначив, що після припинення вогню міжнародна спільнота може розглянути можливість відправлення в Україну миротворчого контингенту. Польська армія виразила готовність взяти участь у такій акції з метою забезпечення миру. Детальніше про те, що вирішили у перший день саміту - у матеріалі "Інформатора".

Нагадаємо, сьогодні оголосять гарантії безпеки для України. Це зробить "Велика сімка".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 
Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube