Зеленський підписав закон про зберігання репродуктивних клітин військовослужбовців

Президент підписав законопроєкт № 10448 - військові мають право на біологічне батьківство чи материнство після загибелі

Володимир Зеленський, військові на фронті
Володимир Зеленський поставив свій підпис під законопроєктом, який дозволяє загиблим героям стати батьками

У вівторок 12 березня президент України Володимир Зеленський підписав законопроект №10448, яким виправляли норму закону щодо військовослужбовців в частині забезпечення їх права на біологічне батьківство чи материнство. Цей документ вносить зміни до деяких норм скандального законопроєкту №№ 8011, який обмежував термін зберігання сперми або яйцеклітин військових та забороняв використовувати їх після загибелі героя. У суспільстві документ викликав резонанс і після дискусій парламентарі внесли зміни 

Про підписання законопроєкту президентом повідомив офіційний сайт Верховної Ради України. Загалом закон передбачає:

У разі загибелі або визнання померлим військового, репродуктивні клітини безоплатно зберігатимуть три роки. Подальше зберігання таких клітин може бути продовжене коштом іншої особи, визначеної у розпорядженні особи щодо власних репродуктивних клітин.

Людина, репродуктивні клітини якої зберігаються відповідно до законодавства, має право розпорядитися ними на випадок своєї смерті.Військовий при цьому визнається батьком або матір’ю народженої у такий спосіб дитини. 

Закон передбачає, що волевиявлення вчинене та посвідчене нотаріально, до введення в дію цього закону щодо власних репродуктивних клітин, є підставою для застосування допоміжних репродуктивних технологій із використанням цих репродуктивних клітин.

Скандал довкола закону

Законопроєкт № 8011 "Про забезпечення прав учасників війни на біологічне посттравматичне батьківство/материнство" був зареєстрований у Верховній Раді України ще у вересні 2022 року. Зробили це з метою надання учасникам війни права на зберігання свого біологічного матеріалу для продовження роду в разі їхньої загибелі або отримання інвалідності внаслідок бойових дій.

Але вже невдовзі виник скандал: з листопада 2023 року в Україні заборонили зберігання репродуктивних клітин воїнів ЗСУ у кріобанках.  Заморожену сперму чоловіків пропонували утилізовувати, а її використання для запліднення взагалі потрапило під заборону. Це означало, що вдови загиблих героїв не зможуть скористатися біологічним матеріалом чоловіка та народити дитину. 

Після втручання юристів та активістів справа зрушилась з місця - депутатів фактично змусили переглянути цю норму закону. Відтак на початку лютого го 2024 року Верховна Рада України ухвалила в цілому законопроєкт про біологічне батьківство в разі загибелі військовослужбовця. Законопроєкт №10448 підтримали 264 депутати.

Інформатор та Україна на часі: що подивитися на YouTube

Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах «Україна на часі», а також «Україна на часі Shorts». Там оперативно зʼявляються новини – від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки.Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.

У ході війни відстань, на яку можуть літати українські дрони, постійно збільшується. Це породжує питання: чи є це еволюційним процесом, чи просто реакцією на зростаючі потреби? Долучайтеся до нашого інтерв'ю з Максимом Левківським, щоб дізнатися його думку щодо цього питання та більше інформації про розвиток українських дронів!

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube