Здача банківської картки в оренду зробить вас мулом: чим це небезпечно

Навіть якщо людина не усвідомлює своєї участі у злочині, вона все одно може бути притягнута до кримінальної відповідальності за співучасть у незаконних діях або фінансуванні тероризму

Шахраї шукають дропів чи грощових мулів Фото: НБУ
Шахраї шукають дропів чи грощових мулів Фото: НБУ

«Грошові мули» або «дропи» — люди, які за винагороду надають свої картки або рахунки в користування іншим. Вони відгукуються на пропозиції на кшталт «здати картку в оренду» за 1000 грн на день чи «допомогти з переказами» і часто не підозрюють, що стають частиною злочинної схеми. А в цей час їхні картки або рахунки використовуються, наприклад, для шахрайства або нелегальних азартних ігор. Про це повідомляє Мінсоцполітики в рамках кампанії #ШахрайГудбай.

Як відрізнити пропозицію стати «дропом» від інших варіантів роботи?

Насамперед остерігайтеся підозрілих операцій, у яких:

  • в описі роботи зазначено, що потрібно переказувати гроші;
  • не описані конкретні професійні вимоги до претендента на роботу, немає переліку його обов’язків, крім переказів;
  • робота передбачає тільки онлайн-взаємодію з роботодавцем (без особистого спілкування);
  • пропонують високий дохід за мінімум зусиль — наприклад, витрачати до 10 хвилин на день, щоб заробляти до 10 тисяч грн на місяць.

Чому небезпечно погоджуватися на такі пропозиції?

Шахраї використовують чужі картки та рахунки для незаконних дій (шахрайство, тероризм, торгівля людьми, наркотиками та інші тяжкі злочини). Гроші переказують через різні рахунки, щоб приховати їхнє походження, водночас злочинці залишаються в тіні. Власник платіжної картки та банківського рахунку в такій схемі стає співучасником злочину, навіть якщо він цього не усвідомлює.

Відповідальність і ризики "грошових мулів"

  • Кримінальна відповідальність. Навіть якщо людина не усвідомлює своєї участі у злочині, вона все одно може бути притягнута до кримінальної відповідальності за співучасть у незаконних діях або фінансуванні тероризму.
  • Проблеми з доступом до банківських послуг та працевлаштуванням. В майбутньому дроп може бути обмеженим у доступі до банківських послуг (усіх банків), а також отримати «пляму» на репутації і мати проблеми під час працевлаштування. Стати "грошовим мулом" – зіпсувати власне майбутнє.
  • Ризик втрати грошей. Власники рахунків або карток можуть втратити всі свої заощадження через шахрайські операції, навіть якщо вони не будуть залучені до кримінальної справи. Залишаючи свої фінанси під контролем сторонніх осіб, громадяни ставлять під загрозу не тільки свою безпеку, але й майбутнє своєї родини.

Отримали пропозицію стати "грошовим мулом" – повідомте про це Кіберполіцію 

Стати "грошовим мулом" можна неусвідомлено, тож, якщо ви на якомусь етапі зрозуміли, що встигли погодитися на схожу пропозицію і надали дані своєї картки/рахунку шахраям, слід звернутися до Кіберполіції, залишивши заяву на сайті або зателефонувавши за номером: 0 800 505 170. Також негайно зверніться до банку та заблокуйте рахунок.

Як раніше повідомляв Інформатор, У межах кампанії #ШахрайГудбай Мінсоцполітики разом із Нацбанком, Кіберполіцією та Держспецзв'язку ділиться порадами, як розпізнати шахраїв і не потрапити в пастку. Зокрема Інформатор наводить основні правила захисту від шахраїв ваших банківських карток.

Стежте за нами у Viber

Image
Оперативні новини та розбори: Україна, світ, війна. Підпишиться👇

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube