Доцільно відключити режим автоматичного уточнення часу в смартфоні під час тривоги, радять військові
Смартфони українців, як попереджав Інформатор, справді можуть показувати невірний час протягом повітряних тривог, тобто під час відбиття повітряних атак російських окупантів. Також може збиватися геолокація. Це відбувається через трансляцію помилкового сигналу GPS для введення в оману систем навігації російських безпілотників та ракет, визнали 5 листопада в Генштабі ЗСУ.
Військові пояснили, що такий метод боротьби з повітряними цілями ворога називається "спуфінг". Це коли для підвищення ефективності впливу на противника застосовуються засоби підміни координат супутникової навігації GPS. Система РЕБ змінює координати, щоб збивати з курсу російські Шахеди та ракети. Побічним ефектом цього впливу є і порушення в системі точного часу, яку використовують мобільні телефони в режимі автоматичного уточнення часу.
"Враховуючи зазначене, доцільно відключити режим автоматичного уточнення часу в телефоні та враховувати, що під час оголошення повітряних тривог точність роботи систем супутникової навігації може порушуватися," - пояснили фахівці з радіоелектронної боротьби у Генштабі ЗСУ.
Про проблему, яку офіційно пояснив Генштаб ЗСУ, кількома годинами раніше написав Інформатор. Айфон та годинник в автомобілі журналіста видання ввечері 4 та вранці 5 листопада під час відбиття дронових атак РФ української ППО показували неправильний час.
Також, за словами журналіста, коли працює РЕБ, телефон показує, що він знаходиться або Курській або Брянській області Росії, й змінює час. І ця ситуація спостерігалася вже неодноразово.
Тиждень тому військовий ЗСУ Сергій з підрозділу ППО вже пояснював журналістам, що збої у смартфонах - це наслідки роботи потужної системи радіоелектронної боротьби (РЕБ). За його словами, РЕБ змінює координати, щоб збивати з курсу ворожі ракети та дрони. А телефони випадково реагують на цю систему. Зараз це офіційно підтвердив Генштаб.
За даними Повітряних Сил, у серпні, вересні та жовтні 2024 року, Росія застосувала по Україні 4300 ударних БпЛА Shahed та безпілотників інших типів, що імітують справжні Шахеди. Україні вдалось збити 3063 ворожих БпЛА (71%). Крім того, у щоденних звітах ПС ЗСУ з’явились маркування "локаційно втрачені" - тобто зникли з радарів, імовірно внаслідок активної протидії РЕБ, або через інші причини. Із серпня по жовтень 2024 року таких дронів 1052, що становить 24%.
Відтак, прямі влучання ворожих БпЛА становлять 5%. Також руйнування чи пошкодження можуть бути завдані внаслідок падіння збитих протиповітряною обороною БпЛА.
Варто зазначити, що жовтень став рекордним по запуску ударних ворожих безпілотників. Розподіл по місяцях:
За аналогічний період: травень, червень та липень 2024 року по території України випущено 1133 ударних БпЛА, ППО збила 1055, локаційно втрачено – 10. Відсоток збиття за період травень–липень 2024 близько 94%.
Таким чином, відсоток прямих влучань ворожих ударних БпЛА типу Shahed та безпілотників інших типів, що імітують справжні Шахеди, у травні-липні і у серпні-жовтні 2024 року, становить 6% та 5% відповідно. Це доводить, що відсоток знешкоджених Шахедів не просто не зменшився, як стверджувала нардепка Мар'яна Безугла, а навпаки останнім часом зріс, як довів представник ПС ЗСУ Юрій Ігнат.
Російські окупанти щоночі атакують Україну ударними безпілотниками, також завдають ударів ракетами та КАБ. 20 серпня головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський розповідав, що від початку повномасштабної війни окупанти випустили по Україні майже 14 тис. ударних БПЛА і 9,6 тис. ракет, сили ППО знищили приблизно 9,3 тис. дронів і понад 2,4 тис. ракет.
В жовтні 2024 року російські окупанти застосували по цивільних та військових об’єктах України 2023 ударних БпЛА типу Shahed та безпілотників невстановленого типу. З них 1185 було знищено/подавлено українськими захисниками, 738 одиниць локаційно втрачено, ще 29 БпЛА вийшли з підконтрольного повітряного простору нашої держави, заявили у Генштабі ЗСУ. Загалом, з початку 2024 року противник запустив по території України 6987 ударних БпЛА. Переважно, ворожі дрони цілили по цивільній та критичній інфраструктурі України.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.