Залужний може стати наступним президентом – і це результат двох помилок Банкової

Колишній головком має високі шанси зайняти президентське крісло, тож створити з ним коаліцію вже зараз бажають різні сили, серед яких провідна - Євросолідарність Порошенка

Валерій Залужний
Чи дійсно у Залужного є амбіції стати президентом. Колаж: Інформатор

Колишній головком ЗСУ Валерій Залужний має дуже великі шанси стати наступним президентом України, коли відбудуться вибори. Станом на весну 2024 року його рейтинг суттєво вищий, ніж у Володимира Зеленського - майже вдвічі. За даними опитування Socis, пару місяців тому Залужний мав 41,4%, Зеленський – 23,7%. Колишній військовий ніколи не озвучував своїх президентських намірів, але очевидно, що з таким рейтингом ймовірність висування кандидатури стає високою. Мабуть, все це – два фейли Банкової. Його президентська кар’єра не відбулася б, якби його не зняли з посади головкома. А шансів на перемогу було б значно менше, якби не відправили послом у Британію. 

Головний конкурент Зеленського

В інтерв’ю Бі-Бі-Сі Зеленський допустив проведення виборів одразу ж після укладання миру. Водночас голова держави відмітив, що у разі затягування війни доведеться проводити вибори в умовах воєнного стану. Через ці його слова зараз політики та експерти почали обговорювати потенційних кандидатів в президенти. Саме Залужний видається багатьом українцям найбільш імовірним переможцем наступних виборів.

У команди президента Зеленського не було б такого небезпечного конкурента, якби Залужний залишався на посаді головнокомандувача. Там він не мав права обиратися президентом. Якби він пішов сам з цієї посади заради виборів, українці навряд чи його б зрозуміли.

Інформатор вже детально розбирав цей казус ще до відставки головкома. Ситуація була дуже прозора: Залужний сам піти не може, тож єдиний шлях до участі в політиці, з урахуванням його великого рейтингу, в тім, щоб Банкова "допомогла", відправив його у відставку. Банкова саме так і зробила. Тепер у Зеленського з’явився дуже небезпечний конкурент.

Ця помилка ОП не була єдиною. Друга – це рішення відправити Залужного послом у Велику Британію. Кому саме спала на думку така ідея на думку, невідомо.

Але можна зробити висновок, що спочатку команда президента цю ідею схвалила. Вже потім в ОП, мабуть, зрозуміли, що дали маху. 

Річ у тому, що Велика Британія має досить вплив у масштабах світової політики. Зокрема, на світові еліти або ж принаймні на еліти Європи та США цей вплив значний – через культурні, історичні та інші причини.

Конспірологи підозрюють, що саме в Британії знаходиться “світові залаштунки”. Ми не віримо у конспірологію, але політологи теж пишуть дисертації, в яких Велику Британію називають “суперсуб’єктом” глобальної політики

Залужний як посол у Великій Британії має можливості заручитися підтримкою світового політичного істеблішменту. За умови, що дії та заяви ексголовкома будуть вірними, він отримає не лише моральну підтримку, а можливо й гроші на участь у виборах. Це є особливо реальним після можливої перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США.

Коли в Україні оголосять вибори, він має всі шанси повернутися політично підготовленим, із підтримкою Заходу та навіть повернеться додому на білому коні з найкращими політтехнологами, політичною підтримкою, командою політтехнологів та з фінансами. Зрозуміло, це не стовідсотковий сценарій, але така ймовірність існує.

“Знаєте, де у нас величезні апартаменти майже всіх наших олігархів? У Лондоні, так. Це світова столиця. Одна зі світових столиць. Там Chatham House, The Economist, The Guardian.., там багато інших установ. Лондонська школа економіки. Там такий собі центр інтелектуального і політичного життя”, – коментував політолог Володимир Фесенко у коментарі “Радіо Свобода” і натякав, що у ексголовкома таки є інтерес до політики, тож старт політичної кар’єри у якості посла у Британії може бути для нього влучною ідеєю. 

Вочевидь це зрозуміли й в ОП, хоча і не одразу. Коли схаменулися, Британія вже погодила кандидатуру Залужного у якості посла. Тож Офіс президента напрочуд довго затягував із призначенням ексголовкома. Спершу не було указу президента. Але й потім, коли указ вже з’явився, Залужний з незрозумілих причин все ще залишався в Києві.

Залужний, Кличко, Ліна Костенко
У травні 2024 про Залужного не було ніяких новин. Те, що він попри агримен залишається в Києві, з’ясовували по світлинам за його участю в соцмережах. Фото: wsrv.nl

 У Лондон Залужний виїхав лише на початку липня. Посаду посла офіційно обійняв з 11 липня

Водночас існує і контрверсія про те, що Залужного відправили у Лондон під нагляд західних партнерів, а сам Захід нібито не хоче бачити “залізного генерала” президентом України. З цього приводу політолог Тарас Загородній каже, що Залужний буде вигідний британцям власне як український політик вищої ланки:

“В України та Британії на даний час співпадають інтереси. Британія ледь не єдина країна принаймні в Європі, яка щиро прагне розпаду Російської Федерації. Залужний в Британії точно набуде досвіду, якого до цього не було, зараз він там напрацьовує зв’язки. І разом з Україною Британія стає потужним гравцем, але сама по собі Британія - це просто країна, яка нещодавно вийшла з ЄС”.

Шанси на перемогу у Залужного є – та чи потрібно це йому

“Залужний дійсно може балотуватися на посаду голови держави, але сам він прямо ніколи не говорив про свої політичні амбіції. Я не можу виключати, що він подібний сценарій розглядає на перспективу, адже має високий рівень довіри, чистий бекграунд, а також отримає досвід на посаді посла. Я думаю, що він не випадково поїхав саме у Британію, а якщо у британців були варіанти, то саме вони його й обрали, але в підсумку все залежитиме від рішення самого Залужного”, – наголосив політолог Ігор Рейтерович у коментарі Інформатору.

За його словами, у Залужного є всі шанси перемогти на виборах. Ба більше, він нагадав про кейс Іцхака Рабина, який був начальником Генштабу ЗС Ізраїлю, пізніше став послом своєї країни у США, а після цього – прем’єр-міністром Ізраїлю, який підписав Декларацію про принципи врегулювання арабо-ізраїльського конфлікту та мирну угоду з Йорданією.

А Тарас Загородній каже, що у Британії навряд спеціально готуватимуть “залізного генерала” до президентства. Водночас ексголовкому на Туманному Альбіоні дійсно є нагода заручитися новими зв’язками – промисловими, з елітою, а можливо й фінансовими – все це створить йому новий достатньо потужний бекграунд.

Але в експертів також є думка, що Залужний взагалі не збирається розпочинати політичну кар’єру. В Британію він поїхав, щоб позбутися тієї уваги, яку він мав в Україні. Ось що про це пояснює політтехнолог Олексій Голобуцький Інформатору:

“Залужний хоче побачити іншу сторону життя. Він на такому верху був останні два-три роки, для нього це незвична увага. Є люди, які страждають від уваги”.

Офіс президента може завадити президентським планам Залужного, якщо він їх має, каже Ігор Рейтерович. І хоча Володимир Зеленський стверджував, що не піде на другий термін, якщо він все ж вирішить це зробити, то Банкова стане головним противником ексголовкома. 

У політику разом із Порошенко – чи ні

Подейкують, що якщо Залужний все ж вирішить піти у велику політику, його найімовірнішим політичним союзником буде  Петро Порошенко. Часто згадують скандальний лайк ексголовкома на Facebook під дописом блогера-порохобота Мирослава Олешка, в якому він критикував Зеленського.

Проте політолог Рейтерович розповів нам, що всі прихильники Порошенка у жорсткій формі вже розірвали з Олешком зв’язки. Тож реакція Залужного на цей допис ще нічого не означає.

Експерти кажуть, що Залужний може створити свою політсилу і пізніше об’єднатися з кимось у коаліцію. Чи буде це  Порошенко – невідомо:

“Залужний не дуже досвідчений у політичних інтригах. Але він має всі шанси стати альтернативою Зеленському. Це може сформувати широку коаліцію різних політичних сил, яку очолить ексголовком”, – вважає Олексій Голобуцький.

Залужний із дружиною в Лондоні
Одне з перших фото в Лондоні, разом із дружиною, Залужний виклав у власному каналі Telegram

 

Залужний виступив з першою політичною промовою

Колишній головком у Британії вже бере участь у масових заходах. Нещодавно виступив з першою розлогою промовою на RUSI Land Warfare Conference 2024 у Лондоні. Це можна вважати його першим політичним виступом.

Промова Залужного
Промову Залужного на RUSI Land Warfare Conference 2024 британські експерти назвали філософською та зауважили, що їй бракує конкретики. Фото: Telegram-канал Залужного.

Ексголовком зокрема сказав, що російсько-українська війна – це перехідний етап до наступної - Третьої світової війни. Пряме зіткнення з Росією для Заходу неминуче. На думку Олексія Голобуцького, “залізний генерал” закликав демократії готуватись до такого майбутнього.

Загалом Залужний говорив про досвід України у війні та про технології, які зіграють вирішальну роль у ній. Але самостійно опанувати їх обидві сторони на полі бою не можуть, тому “єдиним виходом може стати збільшення кількості людських ресурсів, залучених у військових діях”.

Валерій Залужний під час свого першого публічного виступу в якості посла України:

"Чи людство готове спокійно сприйняти чергову війну в умовах страждань – Третю світову війну? Певною мірою це залежить від нас, професійних військових, які знають про війну майже все."
Image

Його виступ можна вважати заявкою на майбутню політичну кар’єру. Політтехнолог Голобуцький вважає, що це був виступ не політика, а державного діяча: 

“Я вважаю, що ця промова в майбутньому стане першим кроком в політичній кар’єрі державного діяча, а не політика. Людина, яка має візію ситуації в цілому, а не просто реагує на поточні подразники і має достатньо структуроване мислення. Передусім це дасть змогу реалізувати на практиці ті заяви, з якими кандидат виходить на вибори – якщо Залужний дійсно піде у велику політику, коли на це буде змога”, – каже експерт.

Виглядає так, ніби команда президента в особі Залужного сама собі створила великий головний біль. Залізного генерала відставка ніяк не допомогла відправити у забуття. Навпаки вона створила з нього самостійного політика з великим рейтингом.

Новий головком ЗСУ Олександр Сирський безперечно не має такої довіри ані в ЗСУ, ані у команди президента. До того ж у Британії Залужний отримав міжнародну трибуну. Це до речі саме та країна, у відносинах з якою у Зеленського були певні непорозуміння: влітку 2023 року голова держави навіть відізвав з Британії посла Вадима Пристайка через його реакцію на так званий "іронічний конфлікт" меж Зеленським та тодішнім міністром оборони Британії Беном Воллесом. За цей конфлікт Пристайко розкритикував саме Зеленського – і був за це звільнений.

Через весь цей збіг обставин, Залужний має всі шанси виграти вибори. Але чи він висуне свою кандидатуру, зараз залежить лише від нього. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube