Чому Зеленський ще не призначив Залужного послом та коли ексголовком поїде до Великобританії

Єдине що залишилося Залужному, аби почати працювати в Лондоні - це отримати відповідний указ президента, але він затримується; політолог Фесенко вважає, що посада посла у Великобританії через низку причин може стати стартом політичної кар’єри ексголовкома ЗСУ

Призначення Валерія Залужного послом
Чому призначення Залужного послом - це важливо для взаємодії із Заходом. Колаж: Інформатор-Україна

Призначення колишнього головнокомандучого Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії ще не відбулося. Він, ймовірно, вже отримав агреман (хоча офіційного підтвердження цьому теж ще не було), вже збирає валізи та навіть показав “прощальне фото”. Далі – справа за президентом Володимиром Зеленським, який досі не підписав відповідний указ, що є останнім кроком на шляху ексголовкома до дипломатії. Попри те, що за фахом Залужний не є дипломатом, практика подібних призначень вважається розповсюдженою. До того ж експерти вважають, що це позитивно вплине на взаємовідносини України із Заходом.

Коли Залужний обійме нову посаду та як його кар’єрний поворот оцінюють у самій Британії? Інформатор зібрав відповіді на ці питання.

Коли Залужний нарешті стане послом у Британії?

Вже минає другий місяць, як Зеленський погодив кандидатуру Залужного на посаду посла нашої держави у Великій Британії. Процес щодо призначення та, зокрема, оформлення необхідних документів запустився одразу ж, про це ще 9 березня казав заступник керівника ОП Андрій Сибіга. Однак про перебіг цього процесу відомо мало, а офіційної інформації не було взагалі. 

“Зараз (станом на 9 березня 2024 року – ред.) розпочалися процедури щодо оформлення необхідних документів, пов’язаних із призначенням Валерія Федоровича Залужного на посаду Надзвичайного та Повноважного Посла у Великій Британії. Надійшло відповідне подання міністра закордонних справ з такою пропозицією. Воно було підтримано та погоджено Президентом України”, – казав в ефірі телемарафону Сибіга.

Тоді ж Сибіга зазначав, що ексголовком має отримати агреман, після чого формальним фіналом цієї історії стане підпис президента у відповідному указі. Вже 23 квітня радник Єрмака Михайло Подоляк в ефірі каналу “Київ24” заявив, що Валерій Федорович приступить до роботи послом вже найближчими тижнями. Коли саме – питання відкрите. За інформацією Подоляка, все вже уточнено офіційно – агреман отримано, протокольні процедури через МЗС завершені.

“Я думаю, що це питання тижнів, відповідно ще деякі логістичні складові треба довирішити”, – додав він.

Втім, про президентський указ він не сказав нічого. Хоча, якщо відповідний дозвіл отримано і Залужний визнаний “персоною ґрата” у Британії, то, логічно, що підпис Зеленського вже не за горами. Чи затягує глава держави призначення ексголовкома, нам невідомо, як і про те, чи були у нього для цього підстави. Водночас про отримання агреману казав і політик Юрій Луценко, який нині служить в лавах ЗСУ, в інтерв’ю “5 каналу”.

Залужний після 28 лютого не оприлюднював фотографій, а про його діяльність протягом двох місяців не було відомо нічого. Але 1 травня він повернувся у публічне поле, коли журналістка Марина Шашкова у Facebook опублікувала світлину з ексголовкомом, яку підписала: “Відпускаєте нас у Британію?”. 

На півшляху до дипломатії: коли Залужний почне роботу послом у Британії та як це вплине на відносини із Заходом 1

Ми відправили запит на отримання коментаря стосовно призначення Залужного у Посольство України у Великій Британії та до Міністерства закордонних справ України. На момент написання у зовнішньополітичному відомстві відповіді не надали. 

Водночас нам відповів тимчасовий повірений у справах України у Великій Британії Едуард Фесько. За його словами, посол призначається саме президентом України, який має підписати відповідний указ. Фесько зазначив, що станом на 1 травня 2024 року підпис глави держави відсутній

На півшляху до дипломатії: коли Залужний почне роботу послом у Британії та як це вплине на відносини із Заходом 2

Ймовірно, світлина із Залужним є натяком на швидке розв’язання питання із указом. Видно, що ексголовком дещо змінив імідж: в нього нова зачіска, а “піксель” він змінив на кофту з капюшоном, поверх якої - спортивний жилет. Тож таке “перевтілення” ймовірно підкреслює новий етап у житті Про це подейкують і у владних колах, називаючи новий знімок “прощальним” перед уїздом у туманний Альбіон.

Що змінить призначення Залужного послом?

Ключове для України представництво вже майже рік пустує – з липня 2023 року, а керує ним тимчасовий повірений Едуард Фесько. Тож щонайменше через це призначення Залужного  вже є важливим, оскільки його фігура у Британії користується популярністю та повагою. Проте на думку колишнього міністра закордонних справ України Павла Клімкіна ексголовкому на новій посаді буде складно.

“Дипломатія — це насправді діяльність, наука про те, щоб говорити спільною мовою з друзями і з недругами, не втрачаючи своє. Щоб зберігати сенс взаємної поваги… І в цьому сенсі це дуже специфічна наука, специфічний підхід. Тобто там потрібно мати дуже виважену постать. Чи буде інтерес до особистості пана Валерія в Британії? Безумовно буде. Чи буде йому там просто? Ні, буде дуже складно”, – казав Клімкін у коментарі “ТСН”.

Попередник Залужного на цій дипломатичній посаді, Вадим Пристайко, в інтерв’ю “Українській правді” казав, що його наступнику доведеться впоратися із великою популярністю, після чого ейфорія пройде і з’являться важливі завдання. Зокрема, генералу необхідно буде відновити і вдихнути нове життя в підтримку, яку надають нам партнери, в тому числі у НАТО. Серед іншого, доведеться знаходити нові аргументи та нові варіанти допомоги для України.

Проте редактор відділу міжнародних новин популярного каналу Sky News Домінік Ваґгорн назвав Залужного “ідеальним кандидатом” на посаду посла, адже той володіє англійською, має освіту у міжнародних відносинах, а також від початку повномасштабного вторгнення вів за собою спротив України. За його словами, представники британського уряду і політологи одностайно розглядають Валерія Залужного як національного героя України.

Політолог Володимир Фесенко у коментарі “Радіо Свобода” підкреслював, що Залужний заочно вивчав міжнародні відносини, тож нова посада буде для нього досвідом у великій політиці. Також Фесенко натякнув, що у ексголовкома таки є інтерес до політики, тож старт політичної кар’єри у якості посла у Британії може бути для нього влучною ідеєю. На те є низка причин: 

“Нагадаю, до речі, знаєте, де у нас величезні апартаменти майже всіх наших олігархів? У Лондоні, так. Це світова столиця. Одна зі світових столиць. Там Chatham House, The Economist, The Guardian.., там багато інших установ. Лондонська школа економіки. Там такий центр інтелектуального і політичного життя. Думаю, що в умовах, коли зараз він поза межами ЗСУ, іти просто на викладацьку роботу, або, знаєте, вести переговори з політиками в умовах, коли невідомо, коли будуть ці вибори... А тут є, скажімо так, новий етап. Цікаве життя”, – казав експерт.

У свою чергу, оглядач з питань України і колишнього СРСР Джордан Максвелл наголошував, що в ешелонах вищого українського керівництва має зменшитися напруга після від’їзду генерала. Водночас всі побачать реальні результати від дипломатичних зусиль Залужного в одній з найважливіших столиць світу. Як він зазначив, від призначення Валерія Залужного послом у Сполученому Королівстві виграють усі як у Києві, так і в Лондоні.

 

Чому посольство у Британії вже майже рік без постійного керівника?

Посла України у Великій Британії не було з літа 2023 року. До цього дипломатичне представництво очолював Вадим Пристайко, який раніше був міністром закордонних справ України в першому уряді часів президента Зеленського (прем’єром там був Гончарук). Втім, коли між міністром оборони Британії Беном Воллесом та Володимиром Зеленським виник “іронічний конфлікт”, Пристайко прокоментував його з критикою у бік президента. Тоді Воллес запропонував Україні більше дякувати партнерам за надану ними допомогу, а Зеленський заявив, що “може щоранку вставати і дякувати міністру особисто”. Після цього Вадим Пристайко в інтерв'ю Sky News заявив, що сарказм президента не є здоровим.

“Я думаю, він відповів трохи з сарказмом,.. коли президент Зеленський сказав, що кожного ранку він прокидатиметься і дзвонитиме Бену Воллесу, щоб подякувати йому… Я не думаю, що цей сарказм − це здоровий сарказм. Ми не маємо показувати росіянам, що є щось, щось між нами. Вони мають знати, що ми працюємо разом”, – казав тодішній посол.

Після цього президент Зеленський вирішив прибрати Пристайка з посади посла в країні, яка є ключовим партнером. Офіційною причиною це, звісно ж, не було. На Банковій дипломата мабуть запідозрили у прихильності до п’ятого президента Петра Порошенка, при якому Пристайко робив успішну кар’єру. А заява, ймовірно, стала останнім аргумент “проти” продовження його шляху на посаді. Тож представництво тимчасово очолив Едуард Фесько, який був заступником посла. Союзництво з Британією з приходом Залужного має лише зміцнитися.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube