Залишитись з електрикою. Що варто знати про генератори перед купівлею

Читать на русском

Електрогенератори можна використовувати для приватних будинках. А мешканці багатоповерхівки можуть спільно придбати один для всіх

Читать на русском
Залишитись з електрикою. Що варто знати про генератори перед купівлею

Електрогенератори можна використовувати для приватних будинках. А мешканці багатоповерхівки можуть спільно придбати один для всіх

Під час російських обстрілів енергетичної інфраструктури України гостро постає питання: як забезпечити себе надійним джерелом електрики. Підстрахувати на час блекауту може мініелектростанція з бензиновим чи дизельним мотором. Звичайно, що у споживачів виникає питання, який генератор краще: бензиновий чи дизельний? А також як їх використовувати у багатоповерхівках?

Бензинові генератори

Найпопулярніший варіант генераторів. За статистикою серед всіх продажів генераторів 58% припадає на бензинові. Знайти їх можна як в шумопоглинаючих кожухах, так і у відкритих варіантах. Серед побутових генераторів, бензинові — найрозповсюдженіший варіант.

Переваги бензинових генераторів:

  • Невеликий рівень шуму. При використанні в захисному корпусі генератор видає шум не більше 70 Дб.
  • Невисока вартість. У порівнянні з дизельними та газовими моделями бензинові електростанції тієї ж потужності виходять доступніше.
  • При низьких температурах завести бензиновий генератор легше дизельного.

Недоліки бензинових генераторів:

  • Неспроможність працювати довгий час без перерви. Після п’яти-восьми годин роботи доводиться давати генератору кілька годин відпочинку.
  • Кожний кіловат виходить відносно дорого через високу вартість бензину.
  • Моторесурс двигуна рідко перевищує 4 тисячі годин.

Бензинові генератори частіше за все використовуються в якості резерву або джерел електроживлення на виїзних роботах. Вони компактні та мають невелику вагу, тому їх легко взяти з собою.

Дизельні генератори

Непогана альтернатива бензиновим генераторам. Існують як в мобільних, так і великих варіантах. Невеликі моделі працюють з повітряними системами охолодження, а стаціонарні — з водяними.

Переваги дизельних електростанцій:

  • Моторесурс дизельного обладнання може досягати 40 тисяч мотогодин.
  • Двигун на дизелі добре переносить значні навантаження. Такий генератор здатний витримувати тривалий час роботи без перерви.
  • Такі генератори мають більш економно витрачають паливо. Маючи високу потужність, вони вигідніше за бензинові моделі на 20-30%.

Недоліки дизельних генераторів:

  • Високий рівень шуму. Якщо генератор поставляється без спеціального кожуха, що знижує рівень шуму на 20-25 Дб, то його краще встановлювати в окремому приміщенні.
  • Ціна на дизельний генератор завжди вища, ніж на бензиновий з такою ж потужністю. Різниця досягає 20-40%.

Скільки кВт потрібно для приватного будинку?

Це залежить від кількості одночасно увімкнених в мережі приладів. Якщо будинок невеликий, а живити потрібно тільки освітлення, холодильник і комп’ютер, вистачить 3 кВт. Якщо приладів багато, краще подбати про запас в 5 кВт. У випадку постійної роботи електричного опалення, помпи та бойлера краще придбати генератор на 7 кВт.

Яка модель краще?

Кращою моделлю завжди буде та, технічні характеристики якої здатні розв'язати поставлену задачу. Важливі моменти — об’єм паливного бака, час безперервної роботи, витрата палива, номінальна потужність електростанції. Не завжди найдорожча стаціонарна модель з потужним двигуном виявляється найкращою. Якщо споживання електроенергії низьке, вигідніше буде придбати малопотужний агрегат. Якщо генератор буде використовуватися в будинку з невеликою кількістю побутових приладів, підійде бензиновий генератор потужністю до 3 кВт. Для електропостачання дачі краще взяти бензинову модель потужністю до 5 кВт. Для невеликого магазину або будівельного майданчику підійде бензиновий або дизельний агрегат потужністю до 7-8 кВт. На великому будівництві або виробництві знадобиться дизельний генератор потужністю 10 кВт та вище.

Об’єднуйтесь! Генератор, як варіант для багатоквартирного будинку

В Запоріжжі та Дніпрі активні мешканці багатоквартирних будинків за допомогою ОСББ закупили електрогенератори та розповіли, чим вони корисні. 

Максим Кравчук мешкає в Запоріжжі, він є засновником благодійного фонду “Покоління майбутнього”. Офіс, де працює чоловік, розташований в багатоквартирному будинку на першому поверсі. Для того, щоб взимку не залишитись без світла в разі аварії, з фонду ОСББ виділили кошти на придбання електрогенератора в дім. Його потужність - 3 кВт, а вартість - 20 тисяч грн (з урахуванням знижки). Генератор працює на бензині. Будинок містить 168 квартир, і зараз тут проживає близько 500 людей. За словами Максима, одного генератора мало, і навіть два прилади комплексно проблему не вирішать. Але це вже щось. 

Обладнання поставили в укриття. Туди люди зможуть за відсутності світла спуститись і підживити засоби зв’язку — телефони або ноутбуки. 

Андрій Шинкаренко із Дніпра. Він представник ОСББ в новобудові. Придбали електрогенератор. На сьогодні мають один потужністю на 6 кВт і планують купляти другий — на 8-10 кВт для живлення котелень, щоб у квартирах було тепло. Як і у випадку з Максимом, обрали електрогенератори, що працюють на бензині. 

Перший генератор купили за кошти мешканців будинку, а другий — за кошти ОСББ. 

Що стосується підживлення паливного електрогенератора, то ОСББ вже зробило запас бензина - 40 літрів. Враховуючи відсутність підвищеного попиту на бензин, проблеми в цьому Андрій не бачить. Він розраховує на те, що в разі влучання по ТЕЦ на відновлення постачання електроенергії піде 3-5 днів. На цей час одного генератора має вистачити. Як правило генератору потрібно 0,5-о, 7 літра на годину роботи. 

Раніше ми писали. Генератор у багатоквартирному будинку не поставиш, а без нього виробляти електроенергію у квартирі практично неможливо. Як же підготуватись  до можливих перебоїв з постачанням електрики взимку? Реальний варіант, який залишається — акумулювати електроенергію доки вона є. Та витрачати її «з накопичених запасів» у разі перебоїв. Чим варто запастись?

Тетяна Самойлова

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.