Закон про мобілізацію: коли запрацює норма про обов'язкову базову військову підготовку для студентів

В університетах України через рік впровадять базову військову підготовку, обов'язкову для студентів

Студентів будуть навчати військових засад з 2025 року
Студенти цивільних вишів "сідлають" бойову техніку. Фото: АрміяInform

З 2025 року у вишах України запроваджується базова військова підготовка, яка стане обов'язковою для чоловіків-студентів. Це передбачено в законі №10449 про мобілізацію. Ця військова підготовка буде включена до навчальних планів усіх закладів вищої освіти як окрема дисципліна.

Як інформує видання Освіта.ua, мета цієї підготовки - надати студентам військово-облікову спеціальність, а також необхідні навички та уміння для виконання обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України. Проведення базової загальновійськової підготовки може здійснюватися за участю громадських організацій, зокрема, громадських об'єднань ветеранів війни.

Жінки-студентки зможуть пройти базову загальновійськову підготовку добровільно. Також студенти, які за станом здоров'я визнані непридатними до військової служби, будуть звільнені від проходження цієї підготовки у вишах всіх форм власності.

Що ще відомо про мобілізаційний закон 

Закон про зміну правил мобілізації та військового обліку 17 квітня офіційно опубліковано. Це означає, що він набуде чинності через місяць із дня, наступного за його оприлюдненням, тобто 18 травня 2024 року. А вже протягом 60 днів, тобто до 17 липня, після набуття чинності законом, всі призовники, військовозобов'язані та резервісти мають оновити свої військово-облікові дані – у ТЦК, ЦНАПі або через електронний кабінет.

Нагадаємо, 11 квітня у другому читанні Верховна Рада прийняла законопроєкт №10449 про мобілізацію. Документ у другому читанні підтримали 283 нардепи. У вівторок, 16 квітня, президент Володимир Зеленський підписав закон №10449 про мобілізацію

Відповідно до цього закону, кожен, хто визнаний непридатним до військової служби або досяг граничного віку перебування в запасі, повинен мати при собі військово-обліковий документ. Це стосується всіх осіб, які досягли граничного віку перебування в запасі (від 18 до 60 років).

Актуальними залишилися чинні правила виїзду чоловіків за кордон під час дії воєнного стану. Крім того, 2 квітня Кабмін змінив правила виїзду студентів за межі країни.

Також за новим законом вчинення консульських дій у закордонних дипломатичних установах України для чоловіків 18 - 60 років здійснюється лише при за умови наявності у вказаних осіб військово-облікових документів. Просто кажучи, навіть якщо людина давно живе за кордоном і у неї завершується термін дії українського паспорта - нового їй не видадуть, допоки вона не владнає питання з військовим квитком. У владі пояснюють, що новий мобілізаційний закон не накладає на таких чоловіків жодних обов'язків щодо повернення до України, але держава хоче ефективно вести облік та мобілізувати військовозобов'язаних у разі такої потреби

Ще у новому законі про мобілізацію є норма про те, що українські чоловіки, що перебувають за кордоном, повинні будуть протягом 60 днів оновити свої дані в українських представництвах або через електронний кабінет. Однак жодних обов’язків щодо повернення в Україну після цього цим законом не встановлено.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube