Він буде міститися в спільній декларації ЄС та НАТО, підготовка над якою триває вже понад рік
Найближчими днями ЄС та НАТО офіційно оприлюднять спільну декларацію із закликом до росії припинити війну та вивести війська з України. Крім того, документ міститиме заяву про повну підтримку Києва у його протистоянні агресору, а також розділ, присвячений Китаю.
Декларація, з проєктом якої вдалось ознайомитись виданню POLITICO, готувалася понад рік. Але її підписання затримувалось через напруженість у відносинах між Туреччиною і Кіпром.
Тепер остаточна версія заяви наближається до завершення, і, як повідомили два співрозмовники видання, вона буде представлена найближчим часом. “Можливо, в понеділок або вівторок (19-20 грудня), або на початку 2023 року, якщо на заваді стане напруженість графіку роботи, яка зазвичай буває наприкінці року”, – стверджує ЗМІ.
Щоправда, навіть зараз, коли документ майже готовий до оприлюднення, дехто залишається скептично налаштованим, кажучи, що повірить у нього лише тоді, коли побачить публічне оголошення.
Розчарування через затримки з документом зростає.
У вересні, після зустрічі з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом, президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн написала у Твіттері, що “настав час узгодити нову спільну декларацію, щоб просунути партнерство вперед”. А на початку місяця Європарламент поскаржився, що “попри ефективну співпрацю на місцях”, “зволікання особливо помітне щодо довгоочікуваної спільної декларації”.
Текст декларації узгоджувався в основному між офісом президента Євроради Шарля Мішеля, Єврокомісією і НАТО.
У майже остаточному варіанті декларації ЄС і НАТО закликають росію “негайно припинити війну і вивести свої війська з України”, а також підтверджують “непохитну і постійну підтримку незалежності України”.
Союзники також погодилися повністю підтримувати невід'ємне право України на самооборону і вибір власної долі. У заяві зазначається, що “жорстока війна росії загострила продовольчу та енергетичну кризу, що торкається мільярдів людей по всьому світу”.
Документ містить ще один розділ, присвячений Китаю. Однак, за словами одного з дипломатів, Німеччина закликала тримати тему Китаю окремо від заяви щодо рф.
“Ми живемо в епоху зростання стратегічної конкуренції. Зростаюча наполегливість і політика Китаю створюють виклики, які ми повинні вирішити”, – йдеться в розділі документу, присвяченому Китаю.
Хоча текст декларації здебільшого нічим не примітний, надання йому офіційного статусу стало б значним дипломатичним досягненням, зважаючи на місяці, які пішли на його підготовку, зауважують в POLITICO.
Останній раз спільна Декларація про співробітництво між НАТО і Європейським Союзом була підписана 10 липня 2018 року. Тоді Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, президент Європейської ради Дональд Туск поставили свої підписи під документом, в якому декларувалося співробітництво в низці сфер. У тому числі – військової мобільності, боротьби проти тероризму, стійкості проти хімічної, біологічної, радіологічної і ядерної загроз.
Раніше Інформатор повідомляв, що НАТО підтвердило вступ України в альянс.
Також ми писали про те, що Євросоюз виділяє Україні транш на 2,5 млрд євро.