Яке сьогодні, 15 травня, свято: День сім'ї в Україні та Всесвітній день вишиванки

В цей день народилася українська тенісистка Даяна Ястремська

Календар, свято, цей день в історії, дата, 15 травня
А ще цього дня - Міжнародний день захисту клімату й День солом'яного бриля

Сьогодні, 15 травня, православна церква України відзначає день преподобного Ісаї Києво-Печерського. В цей день святкують іменини Афанасій, Борис, Гліб, Давид, Михайло, Роман, Зоя. До кінця року залишається 230 днів. А віряни уважно стежать за погодою: багато хрущів - до врожаю пшона.

15 травня - яке сьогодні церковне свято

День преподобного Ісаї Києво-Печерського

Ісая чудотворець Печерський народився у 1115 році в Києві і був православним святим у Києво-Печерському монастирі.
Ісая чудотворець Печерський народився у 1115 році в Києві і був православним святим у Києво-Печерському монастирі.

Преподобний Ісая був монахом у Києво-Песерській Лаврі в період XI - XIІ століть. Зберіглося мало відомосте про життя святого. Втім відомо, що за свої труди та подвиги преподобний Ісая отримав дар від Бога творити чудеса та перемагати злих духів. Йому разом с преподобним Онуфрієм та Сильвестром Печерськими приписується дар відбивати всі бісівські напади.

На карті Ближніх печер 1638 року згаданий як святий старець Ісая роботящий, в 1661 і 1703 роках як Ісая Працелюбний, в 1795 році і XIX столітті - вже як преподобний Ісая чудотворець. Помер святий у віці близько 60 років. Його мощі спочивають у Ближніх печерах, поряд з мощами Сильвестра Печерського та Авраамія Трудолюбивого.

Частинка мощей преподобного Ісаї зберігається у Свято-Покровському кафедральному соборі міста Рівне, в нижньому храмі, освяченому на честь Всіх святих землі Волинської.

15 травня - яке сьогодні свято в Україні

День сім'ї

День сім'ї - свято України, що відзначається щорічно 15 травня в день з Міжнародним днем сім'ї.
День сім'ї українці відзначають щорічно 15 травня - в один день з Міжнародним днем сім'ї.

20 вересня 1993 року Генсамблея ООН впровадила Міжнародний день сім'ї, який відзначається щороку 15 травня. Проте з 2011 по 2023 року в Україні відзначали День родини.

Відповідний Указ Президента України № 1209/2011 "Про відзначення в Україні деяких пам'ятних дат і професійних свят" був підписаний 30 грудня 2011 року Віктором Януковичем.

28 липня 2023 Указом Президента України Володимира Зеленського було встановлено День сім'ї 15 травня замість Дня родини.

15 травня - яке сьогодні свято в усьому світі

Всесвітній день вишиванки

В 2025 році День вишиванки припадає на 15 травня.
В 2025 році День вишиванки припадає на 15 травня.

День вишиванки - поки ще не офіційне і відносно нове народне свято, покликане к сприянню єдності і культурного відродження всього багатонаціонального українського народу. Воно відзначається в третій четвер травня.

Історія вишиванки своїми витоками сягає в незапам’ятні часи. Ще за свідченням знаменитого давньогрецького історика, географа і мандрівника Геродота, елементами вишиванки був прикрашений одяг скіфів, які проживали в наших землях в період VIII століття до нашої ери - IV століття нашої ери.

У ході сучасних досліджень, наприклад, на Черкащині були знайдені срібні бляшки з фігурками чоловіків, датування знахідок VI століттям. Їхнє дослідження показало ідентичність елементів одягу і орнаменту вишивки українського народного костюма XVIII-XIX століть.

Міжнародний день захисту клімату 

Щороку близько 10 мільйонів тонн азоту утворюють на Землі саме грози.
Щороку близько 10 мільйонів тонн азоту утворюють на Землі саме грози.

За підрахунками вчених на Землі відбувається близько 760 гроз щогодини. До речі, блискавка йде все ж із землі вгору, а не з неба вниз, а дощ навіть містить вітамін B12. Вологе ж повітря утримує тепло краще, ніж сухе, тому у вологих тропіках буває спекотніше, ніж в засушливих пустелях.

Сучасна наука не дає точних відповідей щодо можливості і термінів настання різких і катастрофічних змін клімату в разі подальшого підвищення температури. Однак своєчасна і активна діяльність з пом’якшення наслідків зміни клімату, що істотно знизить витрати, пов’язані з процесом адаптації.

У 2007 році було підписано міжнародне комюніке, що закликає світових лідерів розробити політику та вжити заходів, що дозволяють торгово-промисловому сектору знизити емісію вуглекислого газу, і пом’якшити кліматичні зміни.

День солом'яного бриля

Українці здавна носять саме цей головний убір в селах.
Українці здавна носять саме цей головний убір в селах.

Бриль виготовляється з пшеничної або житньої соломи чи з очерету. Саме ці матеріали якнайкраще захищають від сонячних променів, адже такий солом’яний головний убір носили саме влітку, переважно чоловіки.

Створення бриля починається з плетення стрічок, які називали плетянками чи плітями, після чого їх зшивали. Плетінням капелюхів займались найчастіше чоловіки. Ця справа, окрім користі, приносила чимале задоволення.

Але, попри це, відшукати професійного майстра було непросто. Бриль вважався цінною річчю для багатьох українців. Зараз сучасні українці носять такі капелюхи на пляж тощо. Цього літнього сезону - вони знову в тренді.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube