Цього дня народилися британська акторка Розамунд Пайк і американська акторка Бріджит Джейн Фонда
Сьогодні, 27 січня, православна церква України відзначає день перенесення мощей святителя Іоанна Златоуста. В цей день святкують іменини Веніамін, Давид, Ілля, Марк, Сава, Степан, Сергій, Ян, Ніна. До кінця року залишається 338 днів. А віряни уважно стежать за погодою: якщо навколо місяця туманно – погода зіпсується.
Ім’я святителя Іоанна Златоуста знайоме кожній православній людині – хоча б тому, що у наших храмах служиться Літургія, укладена ним. Святитель Іоанн Златоуст, архієпископ Константинопольський – один із трьох вселенських святителів разом зі святителями Василем Великим і Григорієм Богословом. Усе своє складне життя він поклав на вівтар служіння Господу і справі проповіді Слова Божого.
Узимку 406 року важка хвороба прикувала святого Іоанна до ліжка. За наказом зі столиці, його переводять в Абхазію. Виснажений хворобою, святитель три місяці в дощ і спеку смиренно здійснював свій останній перехід. У Команах сили залишили його. У склепі святого Василіска, причастившись Святих Таїн, Іоанн Златоуст помер.
Із Константинополя у 1204 році його мощі було вивезено хрестоносцями, котрі доправили їх у Рим. Тільки в 2004 році папа Іоанн Павло ІІ повернув їх на попереднє місце.
27 січня 1945 року війська 1-го Українського фронту звільнили один із найбільших нацистських таборів смерті – Аушвіц-Біркенау або Освенцим. Під час Другої світової війни 6 мільйонів євреїв стали жертвами нацистської політики, що передбачала знищення народів і груп, які нацисти вважали неповноцінними. Близько 1,5 мільйона з них були з території сучасної України.
"Голокост, який призвів до знищення однієї третини євреїв і незліченної кількості представників інших національностей, завжди слугуватиме всім людям пересторогою про небезпеки, які приховують у собі ненависть, фанатизм, расизм та упередження…" – таке формулювання містить резолюція Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй від 2005 року, якою запроваджено памʼятну дату.
Утім, війна Росії проти України виразно засвідчила, що пасивна памʼять про злочини геноциду не є запобіжником від їхнього повторення. Міжнародний день памʼяті жертв Голокосту – нагода ще раз замислитися над цим.
Ключові місця памʼяті про Голокост в Україні стали обʼєктами нападу з боку російських окупантів. Бабин Яр. Дробицький Яр у Харкові. У 2022-му в центральний монумент меморіалу – менору – влучили російські снаряди. Люди, які пережили Голокост чи нацистські табори смерті, після повномасштабного нападу Росії на Україну знову стали жертвами рашизму.
Так, Борис Романченко був в’язнем одного з найбільших концтаборів нацистської Німеччини – Бухенвальду. Та помер він у віці 96 років у власній квартирі в Харкові, куди влучив російський снаряд. Ванда Об’єдкова, єврейка по матері, вижила в окупованому німцями Маріуполі, бо ховалася по підвалах. У цих же міських підвалах Маріуполя її життя обірвалося в 2022 році, коли вулиці й будинки міста перетворювали в пустку російська артилерія й авіація.
Шоколадний кекс – це десерт, основним інгредієнтом якого є шоколад. Історія шоколадного кексу бере свій початок у 1764 році. Саме тоді доктор Джеймс Бейкер зробив революційне відкриття – він навчився виготовляти шоколад, перемелюючи какао-боби між двома великими круглими жорнами. Це відкриття стало основою для виробництва шоколаду, який згодом став важливою складовою багатьох десертів, включаючи кекси.
Цікаво, що перші шоколадні кекси не були такими, як сьогодні. Спочатку шоколад використовували у вигляді порошку, який додавали до тістечок і кексів, щоб зробити їх більш смачними та насиченими. Щороку, 27 січня, ми святкуємо День шоколадного кексу, віддаючи данину цьому смачному десерту!
Бульбашкова плівка – це прозорий поліетиленовий матеріал, покритий мільйонами повітряних бульбашок, що використовуються для упаковки та транспортування. Її придумали понад півстоліття назад. Цікавий факт: бульбашкова плівка є дуже легкозаймистою. Та попри це сьогодні її широко використовують навіть для теплоізоляції.
Альфред Філдінг і Марк Шаванн розробили її спочатку як декоративне покриття для стін, створивши 3D-шпалери з повітряними кишенями між фіранками для душу. Вони хотіли створити новий стиль в інтер'єрі, але ідея не здобула популярності. Згодом бульбашкова плівка стала незамінним елементом упаковки.
Свято з'явилося в США, коли радіостанція в Індіані отримала нову партію мікрофонів, упакованих в бульбашкову плівку. Коли в ефірі пролунали звуки лопаючихся бульбашок, слухачам це дуже сподобалося. Вони почали просити більше "попкорну" в ефірі. З того часу це стало традиційним святом!
Бульбашкова плівка зменшує стрес. Доведено, що лопання бульбашок насправді допомагає знижувати рівень стресу. Це стало популярною розвагою в офісах та домівках по всьому світу. Звук лопання маленьких повітряних бульбашок має заспокійливий ефект, що навіть використовують у психологічних практиках для зняття напруги.
Punch Clock – це пристрій для обліку часу, який дозволяє реєструвати точний час входу та відходу співробітників на роботу. Така система є інструментом для нарахування заробітної плати.
Винахід годинника, який фіксує робочі години, став можливим завдяки промисловості Вілларду Ле Гранду Банді, який у 1888 році розробив перший пристрій для реєстрації робочого часу. Співробітник просто вставляв свою проблему в годинник, і на ній автоматично фіксувалися точні години роботи. У 1889 році Банді розпочав масове виробництво цього пристрою, запатентувавши його.