Як війна руйнує бізнес у мирних містах України та де шукати шляхи для його порятунку

Читать на русском

Виживуть ті, хто вміє адаптуватися до нових обставин

Читать на русском
Як війна руйнує бізнес у мирних містах України та де шукати шляхи для його порятунку

Виживуть ті, хто вміє адаптуватися до нових обставин

Зараз дефіцит українського бюджету щомісяця становить 7 мільярдів євро. Президент Зеленський закликав українців, які виїхали з країни, повертатися та запускати економіку. Зрозуміло, насамперед, це стосується малого бізнесу. Але чи все залежить лише від бажання?

Інформатор вирішив розібратися, перед якими труднощами постає бізнес у регіонах України, не порушених бойовими діями, та як держава допомагає йому вижити.

"Перший тиждень війни – це було заціпеніння. Люди не знали, що робити, не мали жодних перспектив, не розуміли, коли це завершиться. Люди припиняли працювати, бо були якісь страхи. Тому перші та другі тижні, напевно, були найважчі. Згодом економіка адаптувалася, і ми можемо стверджувати, що підприємства, що фізично можуть працювати, вже працюють. На це було спрямовано кілька ефективних дій уряду, зокрема значне зменшення податків та адміністративного тиску. Ми мали вивести економіку з цього заціпеніння, і ми її вивели. (...) Жодних питань немає до платників у зоні бойових дій або в областях, де здійснюється евакуація, але якщо ти перебуваєш у Чернівцях і обґрунтовуєш несплату податків війною, то це щонайменше аморально. Ми все одно прийдемо за тобою", - сказав в інтерв'ю УП від 21 квітня голова парламентського комітету з фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Як війна руйнує бізнес у мирних містах України та де шукати шляхи для його порятунку 1

Втім, як виявилось, не все так просто. Економіка України – це єдиний організм. І закритий порт Одеси, фабрика, що згоріла у Чернігові або масова евакуація з Харкова руйнують бізнес підприємців і в Чернівцях, і в Дніпрі, і в інших містах, які не надто постраждали від війни.

Розірвані зв'язки

Підприємиця із Дніпра Наталія Ешонкулова:

"Великий відсоток одягу, взуття, аксесуарів, що продавалися в Україні, постачали з Китаю та Туреччини. Товар доставляли морем до Одеси. Наразі цей порт закритий. Ми торгуємо тим, що залишилося в оптовиків з Одеси з минулих сезонів. Оптові склади Харкова розбомбили. Збереглися тільки ті склади, які були не на території Барабашово, але й у них немає нових надходжень, продають залишки, при цьому навіть їх отримати складно. Стару логістику зруйновано. І доводиться їхати самостійно, що ризиковано. Але й рештки зараз продають за новим курсом долара, ціни зросли на 30-50%. Водночас знизився попит. Якщо минулого року у весняний сезон на день було приблизно дев'ять продажів, то зараз їх три. Розмовляючи з покупцями, ми зрозуміли, що це переважно біженці. Підприємці Дніпра домовилися не піднімати ціни відповідно до курсу долара на той товар, який було закуплено до 24 лютого. Це рішення було ухвалено у вайбер-групі "Захист ФОП". До 24 лютого там було близько 4 тис. осіб, а зараз 6 тис. Мабуть, до групи підключилися люди, які займаються волонтерською допомогою, адже підприємницька група зараз перетворилася на волонтерську.

Ринок Барабашово у Харкові після російського обстрілу

Ринок Барабашово у Харкові після російського обстрілу

Ті підприємці, що отримували товари від українських виробників, також у складній ситуації. Багато виробництв перебували у Чернігові, Харкові, Києві. Вони поки що не працюють. А деякі просто знищені. Наприклад, згоріла вщент невелика фабрика в Чернігові, яка виробляє дуже якісну продукцію під брендом Divine.

Фабрика у Чернігові, яка виробляла продукцію під брендом Divine

Фабрика у Чернігові, яка виробляла продукцію під брендом Divine

Є проблеми із найманими співробітниками. Багато хто раптово поїхав за кордон, не оформивши звільнення. Виникає питання, як їм платити зарплату, якщо люди реально не працювали? Як співробітникам отримати допомогу від держави у 6,5 тис. грн, якщо у роботодавця ведеться діяльність? Як на місце тих, хто виїхав брати інших в умовах катастрофічного браку ресурсів?

Ми зараз продаємо рештки. Підприємці, які мали кілька магазинів, деякі закриває, перекидаючи товар до інших.

Деякі орендодавці підвищили ціни, але багато їх суттєво знизили, включивши в оплату лише податки на землю та комерційну нерухомість, послуги охорони та прибирання, комунальні платежі, знизивши орендну плату на 60-70%. Це просто спасіння для нас. Зараз підприємці намагаються якось зберегти бізнес, сподіваючись на швидке закінчення війни. Ми просимо державу нам хоча б не заважати!

Як пережити важкі часи?

Власниця агентства комунікацій та PR «Великі історії» CEO Young Business Club Дніпро Аліна Щербина:

"Під час карантину споживча здатність впала відсотків на 60, під час війни приблизно на 80-85%. Але важкі часи не назавжди. Важливо вистояти та дожити до світанку.

  • Не завмирайте і не чекайте кінця війни, щоби діяти. Робіть спроби, нехай невеликі, у різних напрямках. Я називаю це "тестувати ідеї".
  • Якщо раніше ви шили сукні, а зараз є попит на розвантаження для броників, шийте розвантаження для броників. Наприклад, бренд Kolosova з перших днів війни почав відшивати балаклави, термобілизну, флісові костюми, створив колекцію одягу на підтримку України та поїхав до Парижа на Pop-up українських дизайнерів просувати українську ідею. Бренд "Domashnya" із Дніпра відшивають флісові костюми для поранених. На жаль, тих, хто вчасно зорієнтувався та перебудувався, меншість.
  • Не відкидайте дрібні можливості. Якщо раніше ваші обсяги були у тисячах одиниць, а зараз – у сотнях чи навіть десятках, не відмовляйтеся і від таких замовлень.
  • Нині нормально працювати майже без прибутку. Підтримуйте свій бізнес на плаву, зберігайте команду, бережіть контакти з постачальниками, з клієнтами. Ваша робота є важливою для них.

Виживуть ті, хто вміє адаптуватися до нових обставин і готові взаємодіяти в ком'юніті. Майбутнє за новими об'єднаннями, партнерствами та спільнотами, які сформувалися за ці 2 страшні місяці. Кожен із нас визначає людей, з якими йому по шляху. Один у полі — не воїн, це вірно й у бізнесі".

Як допомагає держава?

Податкова та фінансова консультантка Ольга Целуйко:

"На період воєнного стану держава ухвалила багато рішень, що полегшують ведення бізнесу в Україні. Навіть короткий огляд новацій законодавства займає не менш як годину часу, як показав проведений мною нещодавно вебінар. Найяскравіші приклади такої політики: дозвіл підприємцям та іншим самозайнятим особам не платити ЄСВ з березня, підприємці-єдинники першої та другої груп з 1 квітня можуть не сплачувати єдиний податок, відсутність штрафів по РРО, підприємці-єдинники третьої групи можуть сплачувати не звичні 3% (+ПДВ) чи 5%, а 2%.

Підприємцям важливо стежити за професійними ресурсами, щоб своєчасно дізнаватися про нові можливості. Такі вебінари зараз проходять навіть безкоштовно в рамках програм Торгово-промислової палати України, на ресурсі 7eminar.com та ін.".

Яка допомога потрібна підприємцям?

Керівник дослідницької компанії Active group (ФОП третьої групи з Києва) Андрій Єрьоменко:

"Я не надто помітив зниження податкової ставки з 5% до 2%. Але мене буквально врятувала державна підтримка у 6 500 грн. Я їх отримав у дуже вузький момент. Помітив я зниження акцизу на паливо. Ми розпочали проведення досліджень, а значить і поїздки по Україні.

Чого не вистачає? Повернення доступу до міської інфраструктури, такої як дитячі садки. У Києві до дитячого садка приймають лише тих дітей, чиї батьки надали довідку, що працюють у держструктурі. У Західній Україні дитячі садки перетворилися на шелтери для переселенців. А працювати, коли дитина вдома, непросто. Дуже ускладнюють роботу розірвані логістичні ланцюжки. Зниження податків для перевізників могло допомогти їх відновити. Незважаючи на усі спрощення, на митницях черги. Це означає, що спрощень явно замало.

Є страх, що коли закінчиться війна, всі позитивні кроки держави на підтримку бізнесу скасують. Цього я дуже не хочу”.

Як відроджувати економіку після війни?

Співзасновник консалтингової агенції GAIDAICOM та харчового виробництва "Фьючіпси" Сергій Гайдай:

"Українська держава завжди була активним ворогом будь-якого підприємництва взагалі та малого бізнесу зокрема. У великого бізнесу більше ресурсів протистояти йому, а малий захищений набагато менше. Проти нього бореться цілий стан людей, створений за останні 30 років: митники, силовики, податківці, пожежники та ін., які паразитують, рекетують стан підприємців, що не дає піднятися економіці України.

До внутрішніх інвесторів (а весь бізнес - це інвестори через податки, через робочі місця) потрібно ставитися як до золотого стану, основи добробуту країни. А держава з ними веде відкриту війну, створюючи безліч регулюючих, сковуючих законів.

Війна народила в Україні стан ефективних військових. І ми маємо військові успіхи, якими дивується весь світ. Але за 30 років так і не прийшло розуміння того, що необхідно ліквідувати корупційний стан, щоб надати економіці свободу.

На жаль, за останні роки, після обрання Зеленського, всі ці гетманцеві, милованові, і колишні реформатори на кшталт яресек не забезпечили економічного зростання і більше на них не можна робити ставку. Їх мають змінити люди з іншою ідеологією, не фіскалізатори-рекетири. Зеленський почав довіряти військовим нового типу, які за 8 років виросли у боях на Донбасі, а не колишнім, радянській школі, яких так плекав Порошенко. Також і реформаторів економіки треба брати із підприємницького стану, а не інвестиційних банкірів та учасників корупційних схем.

Свого часу "гарвардські хлопчики" повели Чилі шляхом максимальної лібералізації, перетворивши бідну країну на одну з найрозвиненіших у регіоні. Схоже ми бачили й у Грузії часів Бендукідзе. Усюди, де провели ліберальні реформи, економіка зростала швидко. Це треба зрозуміти. А малий бізнес – це фундамент економічного зростання. Це золотий клас людей, яким не треба допомагати, їм потрібно не заважати, чим активно займається Гетманцев.

Технічно податки сьогодні можуть бути сплачені без усіх цих органів влади. Приблизно так йде оплата за користування банківською карткою, транзакційно. Економічну діяльність не треба регулювати, від цього вона лише розквітає, треба довіряти своїм громадянам.

Під час війни Гетманцев прозрів на короткий період, а потім знову скуксився. У хвилину прозріння він сказав, що був неправий у своїй колишній ідеології, тому що ідеологія регулювання – це презумпція винності всього підприємницького стану. Передбачається, що бізнес спочатку налаштований здійснювати протиправні дії, тому потрібна величезна армія чиновників, щоб протидіяти цьому.

Позбутися цієї ідеології важливо саме зараз. Після перемоги України, в якій ніхто не сумнівається, до країни прийде величезна кількість інвестицій. Корупційний стан чиновників може покласти край розвитку України. Світ знову від нас відмовиться. Тому що світ гостро відчуває, що таке корупція".

Ольга Палій

Про те, як змінилося законодавство про працю в умовах воєнного стану, Інформатор писав тут. Про перспективи запровадження в Україні безумовного базового доходу - тут. Як бомби, що летять на Маріуполь, руйнують економіку Європи та США – тут. Про те, чому війна, розв'язана Росією проти України, може стати причиною голоду та соціальних заворушень у країнах Азії та Африки – тут.

Заголовне фото: з відкритих джерел

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.