Як вакцинують українців. Розповідає докторка з мобільної бригади, яка робить до 100 щеплень в день

Читать на русском

Вакцинувалася сама і допомагає іншим

Читать на русском
Як вакцинують українців. Розповідає докторка з мобільної бригади, яка робить до 100 щеплень в день

Вакцинувалася сама і допомагає іншим

Понад два місяці в Україні триває вакцинація від COVID-19. Однак відсоток людей, які відмовляються від щеплень залишається стабільно високим. Більшість тих, хто сумнівається аргументують це страхом перед побічними ефектами. Підливають масла у вогонь міфи і фейки про вакцини - деякі виникають випадково, інші - навмисно, для дискредитації того чи іншого препарату. 

Про те, як проходить вакцинація, і чому її не варто боятися, в інтерв'ю розповіла Оксана Рудь - експертка мобільної бригади вакцинації, сімейна лікарка центру надання первинної медичної допомоги "Садгора" в місті Чернівці, - передає Інформатор

Вона ставить до 100 щеплень в день, старшому з вакцинованих Оксаною людей - 85 років, наймолодшому - 18. Отримала щеплення і сама лікарка. 

Оксана Рудь

Індійська вакцина - не означає "погана"

Частина українців з недовірою поставилася до вакцини Covishield (AstraZeneca) виробництва Індії. 

"Я пояснюю людям, що основні етапи досліджень пройдені й вакцина визнана безпечною. Вона рекомендована Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ), Європейським агентством з лікарських засобів (ЕМА) і застосовується в багатьох країнах світу з високими стандартами до безпеки медичних препаратів. Я сама вже прищепилася цією вакциною", - розповіла Оксана Рудь. 

Вона нагадала, що Serum Institute of India - один з найбільших виробників вакцин у світі. Близько 65% дітей у світі отримали хоча б одну дозу індійської вакцини цієї інституції: 

"Наприклад, дитячі вакцини від кашлюку, дифтерії та правця. Вони прекрасно працюють, і щеплені ними діти не хворіють на вакцинокеровані інфекції. Після вакцинації бувають підвищення температури, біль у місці ін'єкції, що є нормальною реакцією на вакцину, а не свідченням її поганої якості". 

Також в Україні доступні для використання вакцини Pfizer-BioNTech і Sinovac Biotech. Вони пройшли реєстрацію в Україні, рекомендовані ВООЗ для екстреного використання і входять в міжнародну програму глобального доступу до вакцин COVAX.  

За посиланням можна перевірити статус по всіх вакцинах від COVID-19 у світі. Всі вакцини, які знаходяться на III фазі клінічних випробувань, пройшли стадію перевірки на безпеку.

Чи безпечно робити щеплення від COVID-19 вагітним

Спеціальних досліджень серед вагітних не проводилося. Національна технічна група експертів по імунізації радить відкласти вакцинацію вагітних до завершення вагітності. 

"Були випадки, коли жінка вакцинувалася, не знаючи ще про свою вагітність. Несприятливих подій ми не спостерігали. Вже є діти, які народилися у вакцинованих жінок. З ними все в порядку, - розповідає Оксана Рудь. - До речі, наша бригада недавно вакцинувала вагітну жінку. Вона сама звернулася. Якщо користь від вакцинації перевищує ризик, то вагітних вакцинують. Наприклад, коли жінка є медичним працівником і працює з хворими COVID19. Ми часто робимо щеплення годуючим, оскільки це не є протипоказанням ". 

Про страхи побічних реакцій

"Під час щеплення я попереджаю, що після нього може піднятися температура, з'явитися загальна слабкість, біль у місці ін'єкції, головний біль і загальне нездужання. Рекомендують не терпіти, а прийняти жарознижувальні препарати при температурі вище 38 градусів, - каже лікарка. - Відразу після вакцинації ми ще спостерігаємо пацієнта тридцять хвилин. Це для того, щоб в разі виникнення алергічної реакції, так званого анафілактичного шоку, вчасно надати допомогу. Ці симптоми розпізнає будь-який медик: падає тиск, людині стає погано, підвищується пітливість, може бути набряк губ, пацієнту стає важко дихати". 

Варто сказати, що анафілактичний шок - реакція рідкісна. Вона з'являється, якщо у пацієнта є алергія на один з компонентів препарату. Якщо вона і трапляється, то відразу після щеплення, саме для цього лікарі спостерігають за пацієнтом протягом пів години. У медпрацівників є необхідні препарати та навички, щоб надати негайну допомогу. 

"Взагалі ми радимо після щеплення тримати зв'язок зі своїм лікарем або лікарем первинної ланки. Якщо щось вибивається з переліку можливих реакцій на вакцинацію треба звернутися до свого сімейного лікаря", - додає Рудь. 

З повним переліком можливих реакцій після вакцинації можна ознайомитися в керівництві 100+ відповідей про вакцинацію. Всі описані симптоми після вакцинації є допустимими та проходять через кілька днів. 

Що стосується ризику розвитку тромбозу: за актуальних даними, ймовірність цього - 4 випадки на 1 мільйон вакцинацій, тобто 0.0004%. Це означає, що статистика не виходить за межі норми - тромбоз діагностують у людей, особливо похилого віку, незалежно від вакцинації. 

Для порівняння, ризик виникнення тромбозу: 

  • через COVID-19 - 165 тисяч випадків на мільйон (16,5%); 
  • через куріння - 1763 випадки на мільйон (0,18%); 
  • від приймання оральних контрацептивів - 500-1200 випадків на мільйон (0,05 до 0,12%) 

Тромбоз - риск возникновения

Ми вже писали про те, що Європейська асоціація з контролю лікарських засобів (EMA) зробила висновок: користь від вакцинації перевищує можливі ризики виникнення тромбозів. Детальніше про це можна прочитати тут

Кращий аргумент - власний приклад

"Я вже вакцинувала всіх своїх старших пацієнтів, знайомих, родичів. Загалом вже понад 500 осіб. З усіма все в порядку, - розповідає Оксана Рудь. - У мене є пацієнтка, сусідка, якій 84 роки - я їй запропонувала (вона сама дуже хотіла) і ми її прищеплювали. Після того, всі сусіди пішли до неї з питаннями. Для них сусідка старшого віку, яка прищепилася і дуже добре перенесла щеплення - це приклад. Тому власний приклад - це найкращий аргумент. Я завжди розповідаю своїм пацієнтам, що я сама щеплена і батьки мої теж ". 

Поки вакцинуватися можуть не всі охочі. 

"Зараз ми вакцинуємо в основному літніх людей з хронічними захворюваннями: цукровий діабет, артеріальна гіпертензія, бронхіальна астма. Я також раджу своїм пацієнтам з онкологією, пацієнтам із захворюваннями крові щепитися від COVID-19". 

Як готуватися до вакцинації

"Ніяких додаткових аналізів не потрібно. За інструкцією ми можемо робити будь-яке щеплення при температурі до 38 градусів. Однак при температурі я раджу трохи почекати, оскільки це може бути початок коронавірусної хвороби, - пояснює лікар. - Буває, що люди стресують через вакцинацію, іноді трапляються напади тривожності: головні життєві показники в нормі, проте вони відчувають задишку, їм то жарко, то холодно. Я питаю, чи було таке раніше, як часто, чи відчувають такі симптоми вночі. Ми, лікарі, можемо відрізнити панічну атаку від іншого захворювання". 

 Чого точно не треба робити, так це пити розріджують антиагреганти (протитромбозні препарати, що розріджують кров) до або після вакцинації.

"Пояснюю пацієнту: якщо ви до цього пили за призначенням лікаря через хронічне захворювання - ви далі п'єте. Однак самі не починаєте. Ці препарати можуть викликати кровотечу. У мене був випадок в практиці, коли пацієнтка сама собі призначила і прийшла до мене з синцями на ногах. Я прийшла до висновку, що це через розріджувальні препарати. Щоб дати собі раду, краще знайти профі - сімейного лікаря або лікаря - яким ви можете довіритися". 

 Замість висновків

Місце ін'єкції можна мочити, після щеплення можна займатися спортом, звичайною фізичною активністю, сексом. Вакцина - це або ослаблений до нешкідливого стану вірус, або його фрагмент, або взагалі мозаїка зі шматків генетичного коду вірусу - в залежності від типу вакцини. Жодна вакцина не зробить вас джерелом передачі вірусу. 

Але важливо пам'ятати, що вакцинація не позбавляє від необхідності дотримуватися заходів захисту під час пандемії. Організм після щеплення напрацьовує імунітет мінімум три тижні. Тому маски та соціальне дистанціювання - все ще ваші друзі.

"Вакцинуватися потрібно обов'язково. Пандемія просто так не минеться. Кожен повинен зробити свій посильний внесок у формування колективного імунітету. І я вважаю, що медики повинні бути 100% вакциновані, бо на нас дивляться наші пацієнти", - підсумувала сімейна лікарка Оксана Рудь. 

Записатись на вакцинацію можна через додаток "Дія", свого сімейного лікаря або гарячу лінію Міністерства охорони здоров'я 0-800-60-20-19.

Матеріал підготовлений спільно з соціальною кампанією "Твій сімейний лікар". Сайт і Facebook-сторінка проекту. 

ТСЛ

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.