Як українцям у Польщі зареєструвати новонароджену дитину: покрокова інструкція

Про народження дитини необхідно повідомити протягом 21 дня з дня її появи на світ

Немовля, Польща, реєстрація
Як українцям у Польщі зареєструвати новонароджену дитину

Українцям, чиї діти народилися у Польщі, слід пам'ятати про те, що з моменту появи немовляти на світ у них є рівно 21 день для того, щоб законно зареєструвати власну дитину. Цю процедуру слід зробити й тому, щоб надалі отримувати соціальні гарантії та ряд забезпечень, які Республіка Польща пропонує у такому випадку. Вдала реєстрація немовляти відкриє шлях до соціальних виплат на дитину, медичного страхування та офіційної декретної відпустки. 

Видання Navimigrant оприлюднило покрокову інструкцію про те, як зареєструвати дитину у Польщі після народження. При цьому журналісти описали всю процедуру, починаючи від оформлення свідоцтва про народження, завершуючи оформленням карти побиту та громадянства Польщі.

Як зареєструвати новонароджену дитину у Польщі - інструкція

Оформлення свідоцтва про народження. Про народження дитини батькам необхідно повідомити місцевий Відділ реєстрації актів цивільного стану (РАЦС) протягом 21 дня з моменту появи немовляти на світ. Якщо цього зроблено не було - після цієї дати начальник відділу реєстрації актів цивільного стану самостійно складає акт та обирає ім’я для дитини.

Для визнання батьківства дитини, народженої поза шлюбом, необхідна присутність обох батьків і перекладача, якщо хоча б один із батьків є іноземцем, який не володіє польською мовою. Для іноземців необхідно надати іноземну копію свідоцтва про цивільний стан, що підтверджує сімейний стан матері дитини, з перекладом на польську мову присяжним перекладачем.

Підготовка свідоцтва про народження звільняється від сплати збору. Перший примірник свідоцтва про народження видається безкоштовно. Плата за наступні примірники: 22 злотих за скорочену копію, 33 злотих за повну копію.

Медичне страхування: Після отримання свідоцтва про народження важливо оформити медичне страхування для дитини. Це забезпечить їй доступ до медичних послуг з перших днів життя. Наступним важливим етапом є вибір сімейного лікаря та реєстрація дитини в поліклініці.

Декретна відпустка: Для отримання декретної відпустки батьки повинні надати своєму роботодавцеві свідоцтво про народження дитини та виписку з пологового будинку. У Польщі тривалість декретної відпустки становить до 52 тижнів, з яких 20 тижнів є обов’язковими для матері.

Соціальні виплати: У Польщі існує кілька видів фінансової підтримки для сімей з дітьми. Наприклад, програма 800+ передбачає щомісячну виплату в розмірі 800 злотих на кожну дитину до досягнення нею 18 років. Також є одноразові виплати, такі як becikowe (1 000 злотих), які можна отримати протягом року після народження дитини.

Закордонний паспорт: Для виїзду за кордон дитині потрібно отримати закордонний паспорт. Документи подаються в консульстві вашої країни. Процес оформлення може зайняти кілька тижнів, тому рекомендується не відкладати цю справу.

Громадянство та карта побиту: Дитина отримає громадянство батьків, оскільки народження в Польщі не автоматично надає польське громадянство. Якщо планується тривале перебування в Польщі, важливо подати документи на отримання карти побиту для дитини.

Переклад документів: Якщо ви плануєте виїзд або легалізацію в іншій країні, рекомендується перекласти свідоцтво про народження українською або іншою необхідною мовою. Це спростить процес легалізації та оформлення інших документів за кордоном.

До слова, все більше батьків повідомляють про народження своєї дитини в онлайн. Як пише Rynekzdrowia, з 2018 року цією можливістю скористалися 685 777 батьків, і ця цифра постійно зростає. Завдяки сучасним цифровим інструментам батьки можуть легко зареєструвати народження дитини без відвідування офісу. 

Щоб скористатися цією послугою, батькам потрібен лише довірений профіль ( профіль зауфани) або електронний ідентифікатор, який дозволяє підтвердити свою особу. Процес реєстрації відбувається на платформі ePUAP, де батько заповнює форму, вводить дані дитини, а потім підписує заяву в електронному вигляді.

"Після звітності документи з кабінету (підтвердження про присвоєння номера PESEL, електронна копія свідоцтва про народження, довідка про реєстрацію дитини) надсилаються безпосередньо на скриньку ePUAP та на вказану електронну адресу",  – пояснюють у Мінцифри Польщі.

Особливості навчання дітей у Польщі

Як писав Інформатор, для українських дітей у польських школах запровадять спеціальні уроки української мови. Для цього працевлаштують вчителів з України, для них запропонують спрощену процедуру нострифікації дипломів. Також попередньо відомо, що українських дітей навчатимуть європейської інтеграції. 

Нагадаємо, у Польщі з 2025 року ввели нові умови для призначення допомоги "800 Плюс" для українських біженців на дітей, які проживають у країні. Батьки повинні при поданні заяви вказувати навчальний заклад, в якому навчається їхня дитина в Польщі. Цю інформацію будуть ретельно перевіряти.

 Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube