З юристом можна сконтактувати за номером +38 (044) 363 10 41 або зателефонувати за допомогою мобільного застосунку Telegram, юристи працюють на лінії з понеділка по п’ятницю з 08:00 до 18:00 за київським часом
Українці, які перебувають за кордоном, можуть отримати гарантовані державою безоплатні правничі послуги дистанційно. Як саме і куди звертатися – розповідає заступниця міністра юстиції з питань європейської інтеграції Людмила Сугак.
“Відповідно до Закону України "Про безоплатну правничу допомогу", наша держава гарантує усім, хто перебуває під її юрисдикцією, безоплатну правничу допомогу. Жодні обмеження чи привілеї за ознаками раси, кольору шкіри, статі, мови, політичних або релігійних переконань, етнічного чи соціального походження, місця проживання тощо – не допускаються”, - пише Людмила Сугак.
В Україні діє система надання безоплатної правничої допомоги (БПД). Це гарантована державою можливість отримати юридичну підтримку безкоштовно. Вона включає як первинну допомогу – надання правової інформації, консультації, допомогу у складанні звернень, так і вторинну – захист, представництво інтересів у суді, складання процесуальних документів тощо. Система охоплює понад 400 бюро правничої допомоги по всій країні, а також надає послуги онлайн і за номером 0 800 213 103 (дзвінки безкоштовні). Українці за кордоном можуть скористатися такою підтримкою дистанційно.
Якщо ви потребуєте правничої консультації, звернутися по допомогу можна дистанційно у зручному для вас форматі – усно або письмово. Щоб поспілкуватися з юристом телефоном, варто сконтактувати за номером +38 (044) 363 10 41 (вартість дзвінка з-за кордону за тарифами вашого оператора зв’язку) або зателефонувати за допомогою мобільного застосунку Telegram. Юристи працюють на лінії з понеділка по п’ятницю з 08:00 до 18:00 за київським часом.
Якщо людині зручніше отримати послугу письмово – питання можна поставити у приватному повідомленні у Telegram. Цей формат спілкування дозволяє за потреби надіслати фото документів клієнта, щоб юрист зміг їх проаналізувати і надати необхідне роз’яснення, або якщо тема консультації складна і містить багато деталей. Щоб отримати правову консультацію письмово, напишіть у Telegram-бот (юристи відповідають у робочі дні).
Серед найпоширеніших питань з якими звертаються українці – оформлення чи обмін українського або закордонного паспорта, отримання РНОКПП, питання військового обліку та повісток, стягнення аліментів, реєстрація народження дитини, розлучення на відстані через електронний суд, спадщина, використання довіреностей, пенсійні питання, зняття з реєстрації місця проживання, відкриття чи закриття ФОП, податки, дозволи на виїзд дитини, відкриття кримінального провадження з-за кордону та подання заяв до державних органів онлайн тощо.
У деяких випадках консультація юриста – це лише початок, і розв’язання проблеми потребує допомоги зі зверненням до суду, тобто вторинної правничої допомоги. Система надання БПД ще у 2023 році розробила та впровадила механізм подання звернення на вторинну правничу допомогу онлайн з використанням електронного цифрового підпису. Як оформити та надіслати таке звернення читайте у покроковій інструкції за посиланням. Крім того, можна самостійно проаналізувати потрібну правову інформацію, а готові правові консультації можна переглянути на довідково-інформаційній платформі правових консультацій WikiLegalAid. Всі сервіси системи надання БПД, а також детальні інструкції розміщені на ресурсі.
“Спільна мета для всіх – справедливе, демократичне та правове суспільство, де верховенство права – непорушний принцип, а доступ до правової допомоги – реальність для кожного. І ми докладаємо всіх зусиль для досягнення цієї мети. Щодня система БПД працює над тим, щоб кожна людина могла отримати підтримку тоді, коли вона найбільше потрібна і не лише в Україні, а й далеко за її межами”, - каже Людмила Сугак.
Як раніше повідомляв Інформатор, від 1 липня 2025 року українці, які знаходяться за кордоном, зможуть отримувати нотаріальні послуги без необхідності особистого візиту до посольства — онлайн через систему є-Консул. Зробити це просто, всього в декілька кроків онлайн. Голова МЗС України Андрій Сибіга пояснив деталі.
Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.