Як українці ставляться до норми про загальний військовий облік для жінок

Суспільство прихильно зустріне норму про загальний військовий облік українок, але тільки якщо не виникатиме конфліктних ситуацій

Як українці ставляться до норми про загальний військовий облік для жінок

В Україні почав діяти норматив, згідно з яким працюючі жінки віком до 60 років мають стати на військовий облік у військкоматі. Таке рішення готувалося давно, але втілювати в життя його почали зараз – в умовах відносин з Росією, що загострилися до крайньої межі.

Інформатор спробував розібратися – кого і як торкнеться нова вимога закону, і яким чином це буде виконуватись військовими комісарами у містах. І що думають про все це нові військовозобов'язані.

Перше, на що звертають увагу експерти та коментатори – на відсутність виразної покрокової процедури постановки на облік військовозобов'язаних громадянок України. При цьому для жінок, які в порушення закону, не стануть на військовий облік, передбачено адміністративну відповідальність у вигляді штрафу.

Представники закону та держави не поспішають

Юрист Михайло Пластун здивовано прокоментував введення нормативу в дію. Він також зазначає відсутність процедури взяття на облік, про деяку нелогічність списку професій, представниці яких тепер мають узгоджувати своє життя з військкоматами.

Пластун

Михайло Пластун, юрист

«Жінкам приготуватися до військового обліку. Відтепер роботодавці мають контролювати, щоб жінки, які вже працюють на підприємстві, стали на військовий облік. При прийнятті на роботу слід перевіряти наявність військово-облікових документів з відмітками взяття на облік. При цьому процедури до пуття ще не прописано, а штрафи за порушення вже є», – розчаровано заявив юрист.

Також він наголосив, що ця нова норма ускладнить роботу кадрових служб підприємств та створить додаткове навантаження на кадрові департаменти, при цьому держава нічого не говорить про те, яким чином це буде компенсовано роботодавцям, які вимушені виконувати нову норму.

Народна депутатка від партії «Голос» Олександра Устинова готова не лише стати на військовий облік, а й пройти додаткове навчання за тією спеціальністю, необхідність якої буде визначена військкоматом.

Устинова

Олександра Устинова, народна депутатка

«Я вставатиму на облік, як того і вимагає закон. Деякі наші народні депутатки взагалі вже навіть контракти підписали (з Міноборони – Ред.). А що стосується військової спеціальності, за якою мене приймуть на облік, то це, напевно, не я визначатиму, а потреби ЗСУ. Але я готова пройти всі необхідні курси для цього», - наголосила Олександра Устинова у коментарі Інформатору.

Її колега по парламенту, народна депутатка від партії «Європейська солідарність» Софія Федіна у своєму коментарі Інформатору наголосила, що обов'язково виконає нову вимогу законодавства та стане на військовий облік. Щоправда, поки що не знає точно, яким чином це вона зможе зробити.

Федина

Софія Федіна, народна депутатка

«Оскільки закон вимагає, то я стану на облік. Щоправда, військкомати зараз шоковані тим, що жінки стали масово до них звертатися за роз'ясненнями. Але, мабуть, ця ситуація невдовзі нормалізується. Моя спеціальність «перекладач» та «політолог-міжнародник» підпадає під категорію «сумісних», за цією спеціальністю і ставатиму на військовий облік», - заявила народна депутатка.

Втім, Інформатор раніше вже писав, з посиланням на радницю заступника міністра оборони Наталію Воронкову, яка повідомила, що до кінця наступного тижня на сайті військкоматів або Міністерства оборони з'явиться роз'яснення про те, як жінкам вперше стати на військовий облік. Розглядатиметься можливість пройти цю процедуру онлайн, якщо це буде дозволено з точки зору безпеки.

При цьому представники Міноборони вже встигли заявити, що алгоритм постановки жінок на військовий облік нічим не відрізняється від алгоритму військовозобов'язаного чоловіка. Щоб трохи знизити ажіотаж навколо цієї теми Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, прокоментував указ Міноборони про перелік професій для жінок та взяття їх на військовий облік.

«Назріла необхідність створення такого документа, який дозволяв би нам, військовим, бачити жінок, яких можливо використовувати під час захисту нашої держави. Тому народився цей указ, трохи більше ніж 100 спеціальностей туди «вбили», - сказав він.

Причому, як запевняє генерал, жінкам «вже завтра не треба бігти у військкомат», оскільки командування Збройних сил України не прагне оновити систему обліку «для галочки», а має намір у плановому порядку і поступово налагодити цей процес.

Залужный

Валерій Залужний, головнокомандувач Збройних Сил України

«Я хочу заспокоїти жінок, що я за гендерну рівність і повністю це підтримую: вже завтра не треба бігти у військкомат, не треба займати чергу, не треба шукати когось, хто допоможе це все зробити, ми це робитимемо планово, поступово» , – заявив Валерій Залужний.

Він також уточнив, що постановка на облік – це не те саме, що заклик на службу, а закликати жінок будуть лише у крайньому разі, як і чоловіків.

Що думають ветерани та військовослужбовці запасу

У ветеранському середовищі ставлення до нової норми закону загалом схвальне. За необхідності стати на захист своєї країни і раніше рівноправно могли усі жителі України. Але зараз це буде трохи більш упорядковано та систематизовано. Як того й прагне Генштаб ЗСУ та Міноборони.

Доброволиця, ветеранка АТО (воювала у складі батальйону «Айдар») Катерина Котлярова військовою людиною себе не вважає, але визначає себе «людиною війни». Вона вирішила брати участь доброволицею в Антитерористичній операції на Донбасі, бо відчувала, що мусить захищати свою країну, інакше був ризик повного завоювання України Росією.

Котлярова

Фото зі сторінки Катерини Котлярової у Facebook, на фото - праворуч

«Сумніваюся, що я колись опинилася б взагалі на війні, якби не перша кривава і смертоносна ніч з 18 на 19 лютого 2014 р. Потім була окупація Криму, а за півостровом пішов Донецьк, Луганськ. Тоді я зрозуміла, що далі може бути Харків, Суми, а потім України не стане», - розповіла Котлярова.

На війні, стверджує Катерина, вона майже ніколи не стикалася з ґендерною дискримінацією з боку своїх товаришів по службі.

«Були поодинокі випадки, коли приходили новенькі, і вирішували, що могли собі дозволити сказати щось на зразок, мовляв, ти жінка, і тобі тут не місце. І на війні замість мене їм відповідали мої дії та чоловіки, з якими я там поряд перебувала. Ось це є реальна повага, коли оточуючі бачать, на що ти здатна, і усвідомлюють, що ґендер ролі не відіграє», - впевнена Катерина Котлярова.

Вона загалом схвально сприймає новацію про військовий облік для жінок в Україні.

Це позитивне ставлення до нової норми закону поділяє інший ветеран російсько-української війни, офіцер запасу Михайло Побігай. У коментарі Інформатору він наводить приклад держави Ізраїль, де давно існує загальний військовий обов'язок, що стосується всіх громадян без різниці статі.

Побигай

Михайло Побігай, офіцер запасу, ветеран російсько-української війни

«Якщо Ізраїль, який оточують вороже настроєні країни, пішов шляхом загального військового обов'язку, то чому б і Україні не застосувати приблизно ті ж норми? У нас також по більшій частині лінії держкордону ми стикаємося з ворожими для нас державами. Тому військовий облік для всіх українських громадян можу лише схвалити. І тоді за потреби військкомати не витрачатимуть зайвий час на підбір тих чи інших спеціалістів для ЗСУ. А те, що наші жінки зможуть служити так само добре, як і служать чоловіки – я абсолютно не сумніваюся», - наголосив у своєму коментарі Інформатору Михайло Побігай.

Рейтинги влади нова норма не змінить

А ось політологи уважно вивчають, як ця нова норма з військовим обліком жінок позначиться на підтримці-непідтримці влади виборцями.

Загалом у експертів у сфері публічної політики склалася думка, що за умови нормальної та чіткої організації процедури у військкоматах, це може навіть трохи додати популярності партії влади. І точно, не знизить рейтинг Зеленського персонально і «Слуг народу», як політичної сили. Але вся справа - саме в тому інформаційному шлейфі, який у результаті сформується навколо організації та реалізації всього процесу. Цей шлейф і визначить, як процес вплине на рейтинг «партії влади».

Саакян

Олег Саакян, політичний експерт

«Оскільки в електоральному ядрі «Слуги народу» є як і ті, хто бачить у Зеленському «президента миру, а не війни», так і ті, хто налаштований на рішучий захист Президентом державної незаздрісності України, швидше за все, перші будуть розчаровані цією новою нормою про військовий облік, а другі сприймуть її з ентузіазмом. І з цих причин я думаю, що перетікання рейтингів між першою і другою групою в електоральному ядрі Зеленського призведе до того, що рівень популярності залишиться на незмінному рівні. Але це лише за умови, що процес постановки жінок на облік пройде без гучних скандалів і не створить негативного тла в суспільстві», - прокоментував Інформатору ситуацію політолог Олег Саакян.

Напередодні Інформатор повідомляв, що треба знати про військовий облік для жінок в Україні: що потрібно робити, кого мобілізують і коли штрафуватимуть.

Також ми писали, скільки жінок зараз служать в армії України.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі «Інформатор Live». Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube