Як путін планує продовжувати війну в Україні: прогнози

Читать на русском

Де і за яких умов може зупиниться агресія РФ

Читать на русском
Як путін планує продовжувати війну в Україні: прогнози

Де і за яких умов може зупиниться агресія РФ

Червень не став для українського війська початком переможного контрнаступу на Донбасі чи на Півдні, нажаль. На цей момент ВСУ все ще не має достатньої кількості важкого наступального озброєння, аби почати відвойовувати українські території, зайняті окупантами. При тому й росіяни мають інші плани – подальшого захоплення українських земель, хоч наскільки агресорам це вдасться.

Протягом всього червня росіяни чинили відчайдушні спроби масштабувати свій наступ на Луганщині від локального рівня до стратегічного. Які у путіна плани, щодо продовження агресії та чи вийде вона за межі України – Інформатор робить спробу спрогнозувати на найближчий час, як це може бути (якщо чомусь буде).

Російськи війська зайняли Лисичанськ і заговорили про «повне звільнення ЛНР». Якщо згадати плани кремлівського недомірка за три тижні окупувати Україну та до 30 грудня 2022 року відновити СРСР, то це – велика перемога для кремлівських, ага (сарказм детектед). Навіть генерал тік-току, чинний керівник окупованої Кремлем Ічкерії Рамзан Кадиров на своїй сторінці запостив відео з піснею про «Дєнь пабєди». Вони святкують. 

Втім, для пересічних громадян РФ явно почало вважатись, що військово-політичні плани партії та путіна це, звісно, добре, але тепер щось у їх президента все ж таки йде якось не дуже правильно. Ні, воно-то все розвивається добре, навіть дуже добре, але з кожним днем все гірше й гірше – майже за книгою Войновича про пригоди бравого солдата Чонкіна.

Перспективи продовження «повзучого наступу» на Донбасі

Чи зможе російська армія знову наступати в Україні у другій половині літа (хай і так повільно, як це було у травні-червні)? Експерти вважають, що – ні. Оскільки наступальний потенціал агресорів не просто на межі, він вже вичерпаний. Лише перевід всього суспільно-економічного життя РФ на рейки війни та щільної мобілізації – ще могли би якось дати друге дихання російському наступу на українських теренах. Але на це вже не піде той самий «середній росіянин», який дивиться телевізор, не виходить протестувати, бурчить лише на кухні, але й йти вмирати «за родіну, за путіна» також дуже активно не готовий. І в тому вся справа.

Як путін планує продовжувати війну в Україні: прогнози 1

«Можу припустити, що у першій половині літа на зниженні активності української армії позначилась нестача озброєнь та боєприпасів, загальна виснаженість військ. При цьому думаю, що деякі тактичні відступи в деяких місцях стали розумними і були необхідні задля збереження життів українських військових. У червні українській армії головним було – вистояти стратегічно. Всій Україні потрібно було вистояти у цей важкий період. І бійці ВСУ, і вся країна – вистояли, змогли. А оскільки російська армія вже показала свою максимальну бойову ефективність, то інтенсивніше, ніж у червні, вони не зможуть уже проводити наступальні операції. Тобто, тепер чекаємо, що вони будуть намагатись лише закріпитись на тих рубежах, де вони зараз є. Не більше.», - повідомив в коментарі Інформатору Вадим Фрід, військовий експерт з Ізраїлю.

На його думку, від середини цього літа ЗСУ розпочнуть масоване застосування сучасних західних зразків техніки, і це дозволить українській стороні остаточно перехопити ініціативу на полі бою.

«Що стосується підтримки подальшої мобілізації життя у самій росії, то я вважаю, що попри бравурні доклади генералів-губернаторів насправді ж звичайні росіяни – особливо, з великих міст – будуть тихо саботувати намагання влади розвернути мобілізаційні процеси в самій росії. При тому, мова не лише про призов на військову службу. А мова й про мобілізацію економічних процесів на потреби війни. Росіяни це не сприймуть, насправді, і тому мобілізація у росії буде відчутно гальмувати. Це навіть, якщо не згадувати про міжнародні санкції, які також не додають життєспроможності російському ВПК», - пояснив Вадим Фрід.

Після гучних заяв російських генералів, що на Донбасі їх ніщо вже не стримує, бо вони боронять союзних «ДНР» та «ЛНР», у декого в Кремлі мабуть були подівання, що війна тепер буде йти вже по-дорослому. Мовляв, ось тут вже славетна російська міць проявить себе. Ні, не проявила. І вологі мрії путіна про «військове чудо на Сіверському Донці» остаточно розсипаються, як картковий дім.

«Тепер навіть те, що українські військові залишили Лисичанськ, сприймається у Кремлі як велика перемога. Війна продемонструвала, що у РФ недостатньо ресурсів для досягнення своїх політичних цілей, та призвела до серйозного скорочення впливу РФ у світі, до консолідації країн блоку НАТО і більшої частини тих країн, які вбачають у Росії загрозу. Найближчі союзники Росії по блоку ОДКБ не готові підтримати Москву і вважають за краще займати нейтральну позицію, побоюючись також отримати санкції. Білорусь у цьому випадку не виняток, а просто повноправний учасник агресії проти України», - зазначив свою думку грузинський політолог-міжнародник Гела Васадзе.

Він також має припущення, що росіяни будуть спробувати розгорнути наступ знову. Але насправді у боях цього червня в луганських та херсонських степах було перемолото все, що кремлівські змогли назбирати аж від березня. Тобто – свої чи не остаточні резерви.

«Тепер росіянам – або фактично наново формувати, навчати, озброювати нове військо і кидати його у бій до кінця літа. І вони частково це зараз роблять, формуючи у Курській області 3-й армійський корпус Західного округу, яким – згідно з планами російського Генштабу – зможуть оперувати у другій половині серпня. Та корпус – це приблизно 15 тисяч бійців. Це навіть не стратегічний резерв, це просто підрозділи для посилення прикриття вже захоплених територій на півдні та сході Україні», - пояснив події військовий експерт Вадим Фрід.

З урахуванням всіх цих чинників говорити тепер про реалістичність попередніх планів путіна відновити Радянський Союз до 30 грудня 2022 року (коли саме виповнилось би 100 років з моменту формалізації того комуністичного утворення) – просто наївно. Мужній спротив бійців ВСУ від самого початку великої війни поламав ці задуми кремлівського вождя.

Як путін планує продовжувати війну в Україні: прогнози 2

«Військова перемога Росії можлива лише у разі колапсу державних інститутів України та повної фрустрації українського суспільства. Що за нинішніх умов вкрай малоймовірно. Розрахунок на те, що захід різко припинить допомогу Україні та дасть Росії перемогти, також малоймовірний. Таким чином, ми маємо ситуацію, коли стан РФ безпосередньо залежить від активності країн Заходу з постачання озброєнь Україні та ефективності у реалізації санкцій. А Лисичанськ Україна поверне, як і решту всіх окупованих територій», - дав прогноз грузинський експерт-міжнародник Гела Васадзе.

Від чого варто застерігатись на Півдні України

На цей час не можна остаточно виключати, що росіяни таки наважаться зробити ще одну безглуздість. Та вчинять збройну агресію проти Польщі чи Литви, чи проти інших балтійських країн. Оскільки можливості це зробити у них все ще є – з урахуванням потенціалу ядерних та військово-повітряних сил російської армії. Також і з урахуванням рівня безглуздості вищого політичного керівництва Кремля.

Тобто, ударити вони все ще можуть. Наші західні союзники прораховують варіанти захисту від російської агресії поблизу Балтійського узберіжжя.

 Павленко

«НАТО готується до того, якого удару і де саме може завдати росія. Всі гарантії безпеки зводяться до 5-ї статті НАТО. Будь-яка допомога зводиться саме до військової допомоги. Як член НАТО, країна впевнена, що за неї воюватимуть партнери. Мета України, яка записана у Конституції, щодо приєднання до Північноатлантичного Альянсу має бути на порядку денному зараз», - заявив у ефірі телеканалу «Еспресо» народний депутат Ростислав Павленко.

Депутат зазначив, що Кремль вважає, мовляв, росіяни зможуть вижити без нормальних економічних відносин із Заходом. А у разі чого азійський ринок (Китай, Індія, країни Індокитаю) витягне та простягне руку допомоги для РФ.

«Перед вторгненням до України вони говорили, що Захід побавиться санкціями, але повернеться, тому що залежить від російських нафти і газу. І зараз росія поставила все на одну карту – військової перемоги (над Україною – Ред.). Тому вони зараз кинуть остаточно всі сили для того, щоб домогтися результатів на Сході України, закріпитися на Півдні, гарантувати «міст на Крим» і потім подати все це, як свою велику перемогу», – припустив зміну мотивації росіян Ростислав Павленко.

На думку координатора групи «Інформаційний спротив», військового експерта Костянтина Машовеця на південній ділянці фронту оперативна ситуація й досі є складною. Росіяни тут постійно пробують контратакувати та зупинити повільне просування передових підрозділів ВСУ у напрямку Херсона та Нової Каховки. Машовець також зазначив, що на сьогодні «українські військові поки не мають переваги над противником в силах і засобах». Звільнення значних територій в найближчому майбутньому прогнозувати не варто, вважає експерт.

Як путін планує продовжувати війну в Україні: прогнози 4

«Я розумію психологічний стан населення на окупованих територіях, я розумію, що люди очікують на українське військо, щоб воно звільнило окуповані території. Складність в тому, що для цього потрібні відповідні сили і засоби. В першу чергу їх кількісний, осяжний показник. Тобто треба певна перевага над противником в силах і засобах. Поки цього немає, проводити якийсь наступ достатньо складно», – підкреслив Костянтин Машовець.

Він окремо зазначив, що говорити про те, що російськи військові здають позиції у війні поки зарано, оскільки під їх контролем продовжує перебувати низка українських територій, і певний час ситуація навряд чи зміниться.

Втім, заявам кремлівської верхівки про нібито кінцеву мету війни лише «звільненням» Донбасу - не варто. Експерти вважають, що росіяни добровільно не залишать окупований ними південь, оскільки цей регіон сполучений суходолом із раніше окупованим Кримом.

Яли

«Що стосується півдня, як кажуть, там поки що синтезують проведення «референдумів». Довіряти Путіну ні в якому разі не можна – вірити в те, що він відмовився від окупації більшої частини України. Це не так. Він і надалі це хоче зробити. Заяви – то для відведення уваги того ж Заходу, щоб вони тиснули на Зеленського сісти за стіл перемовин. А той самий «коридор суходолом» до Криму, і він вкрай важливий для Путіна. Це одна із головних задач цієї війни. Відмовлятись від цього коридору він не буде. Якщо він бреше світовим лідерам в розмовах, то чому треба сприймати подібні заяви, які 300 разів вже були виявлені брехнею», – вважає професор кафедри міжнародних відносин НАУ Максим Ялі.

За думкою експерта, росія буде прагнути закінчити цей етап війни ще у поточному році, але лише за умови, що путін та Зеленський зафіксують територіальні здобутки Кремля – на Донбасі, на півдні України. Бо саме це путін зможе «продати» своїм підданним, як новий успіх росії. «Продати», і негайно приступити до підготовки чергового етапу ще більш жорсткої та масштабної агресії проти України – ці плани путіна з підкорення нашої країни навряд чи хоча би колись зазнають кардинальних трансформацій.

Це не дуже гарна новина для українців. Та за умови суттєвої допомоги країн Заходу ВСУ ми всі маємо гарний шанс раз і назавжди покінчити із кремлівською експансією. Принаймні, у Європі.

Раніше Інформатор писав про те, коли українська армія повністю перейде на стандарти НАТО.

Також повідомляли, якою може стати Україна після перемоги у цій війні.

Ще пробували дати прогнози щодо того, як буде розвиватись ситуація у війні цього літа.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.