НАТО називає Росію головною загрозою та допоможе Україні перемогти: підсумки саміту

Як та з ким Північно-Атлантичний альянс робитиме світ безпечнішим

НАТО називає  Росію головною загрозою та допоможе Україні перемогти: підсумки саміту

Ще ввід моменту лише самого анонсування цього саміту країн НАТО у Мадриді аналітики багатьох країн встигли назвати зустріч «історичною». Генсек НАТО Єнс Столтенберг визначив, що саміт Альянсу у іспанський столиці буде «самітом трансформацій». Тому Інформатор також розбирався з тим, яким чином ухвали та домовленості, які було досягнуто 28-30 червня, вплинуть на перебіг російсько-української війни та на розвиток оборонного потенціалу України. Та як це може зробити світ безпечнішим.

На саміті лідери 30 країн-членів обмінялись думками, щодо загроз на стратегічному рівні та викликами євроатлантичної безпеки. Була дана попередня оцінка наслідкам російсько-української війни для НАТО, і саме в цих рамках розглянули нову структуру стримування та оборони НАТО.

Чотири ключові тези саміту

Ключовими рішеннями мадридської зустрічі керівників країн Північно-Атлантичного Альянсу стали важливі домовленості, оформлені в угоди в кількох ключових військово-політичних сферах.

- Стримування і оборона;

- Підтримка України;

- Нова стратегічна концепція НАТО-2030;

- Заявки на членство Швеції та Фінляндії.

У цій публікації має сенс розглянути це та з’ясувати, як можуть змінити рішення НАТО безпекову конфігурацію у Європі вже найближчим часом.

***

Обговорюючи питання стримування та оборони, звісно, у першу чергу лідери країн НАТО мають на увазі загрози з боку Кремля та його сателитів, які спроможні застосувати неспровоковану агресію щодо інших країн під вигаданими приводами. І тому генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг вважає, що стримування (агресора) та оборона (від агресивних дій) мають стати ще більш сильними та ефективними найближчим часом. Деякі відповідні рішення вже ухвалені.

Столтенберг

«Сили швидкого реагування НАТО будуть збільшені з 40 тисяч до 300 тисяч осіб і отримають назву Сили реагування союзників. Це лише частина найбільшої перебудови оборони НАТО з часів Холодної війни, яка узгоджена на саміті НАТО в Мадриді. І це найперше. Другий пункт – це постійна підтримка України та інших партнерів, які перебувають у небезпеці», - підкреслив генсек НАТО під час брифінгу.

Єнс Столтенберг також нагадав, що в незадовго до Мадридського саміту відбулась зустріч з міністром оборони України Олексієм Резніковим - багато говорили про бойові потреби українського війська та як їх забезпечити.

«Ми розглянули нагальну потребу нашої постійної підтримки в той час, як Росія веде нещадну війну на виснаження проти України. Союзники та партнери з НАТО надають Україні безпрецедентну підтримку, щоб вона могла захищатися від агресії Москви. Країни НАТО, які вже надали Києву на мільярди доларів військової допомоги також обговорили плани підтримки України на довгострокову перспективу, щоб допомогти відстояти право на самооборону. І союзники оголосили про додаткову допомогу, зокрема про таке необхідне важке озброєння та (бойові – Ред.) системи більшої дальності», - додав Столтенберг.

Генеральний секретар НАТО також підтвердив, що союзники розглянули та прийняли комплексний пакет допомоги для України, задля скорішого переходу ВСУ на військові стандарти НАТО. Крім того, лідери країн НАТО ухвалили рішення про нову Стратегічну концепцію НАТО, в якій викладено позицію членів Альянсу щодо викликів з боку Росії, і вперше - щодо Китаю.

Варто зазначити, що Альянс до того ніколи не визначав Китай, як один зі своїх стратегічних пріоритетів уваги, а от тепер відзначив зростаючі військові амбіції КНР, конфронтаційну риторику щодо Тайваню і дедалі тісніших зв'язків з Росією, яка прямо названа «загрозою» для світу.

Україна – головний фокус уваги НАТО

Президент Володимир Зеленський під час свого онлайн-виступу звернувся до глав країн  НАТО, аби вони знайшли можливість для України посісти місце у спільному просторі безпеки.

НАТО називає  Росію головною загрозою та допоможе Україні перемогти: підсумки саміту 2

«Заради миру має бути переглянуте роз уміння східного флангу НАТО. Чи не випадково, що всі країни Альянсу на сході, всі наші сусіди виступають за членство України в НАТО? Ні, це не випадковість. Це логіка. Це знання життя в нашому регіоні. Я можу сказати, що нам потрібно: нам потрібні гарантії безпеки, і ви повинні знайти Україні місце у спільному просторі безпеки»  , - наголосив український президент у зверненні. 

Лідер «вільного світу» – президент США Джо Байден – прибувши на зустріч у Мадрид провів кілька двосторонніх переговорів та задав конструктивний напрям для всього саміту. Аналітики вбачають, що саме конструктивне обговорення за участі глави Білого дому дозволило зняти зауваження з боку Туреччини та погодити вступ до Альянсу скандинавських країн Швеції та Фінляндії.

Також Байден припустив, що ця війна в Україні на певному етапі може додатково перевірити на витривалість країни Заходу та росію.

«Я вважаю, що на певному етапі може дівйти до такої якби тактики вичикування: потрібно подивитися, які збитки росія зможе витримати і що буде готова задіяти та при тому витримати Європа. І це одне з тих питань, яке обговорювалось на саміті», - заявив журналістам американскьий президент.

Також він повідомив про згоду суттєвого посилення присутності США у Європі – саме з огляду на кремлівську загрозу агресії.

Байден

«Сьогодні я оголошую, що США зміцнюють наші сили у Європі, НАТО буде посилено в усіх напрямках у всіх сферах - на суші, в повітрі та на морі. Американська армія відправить два додаткові есмінці на спільну американсько-іспанську базу в місті Рота (після того кількість есмінців США там зросте до 6 – Ред.). А у Польщі Сполучені Штати вже створюють постійний штаб п’ятого армійського корпусу США, який значно посилить війська НАТО по всьому східному флангу, який межує з росією та Білорусією. Що стосується Британії то США також відправлять на острів дві додаткові ескадрильї F-35 та посилять протиповітряну оборону у Німеччині й Італії. У Румунії буде розміщуватись ротаційна бригада. Також США посилять своє ротаційне розгортання в країнах Балтії», - додав Джо Байден подробиць, які точно не сподобаються кремлівському недомірку.

Водночас, західні політики та дипломати закликають бути готовими до того, що підтримка, яку зараз надає НАТО адміністрація Джо Байдена, за деяких умов може невдовзі поступово знизитись та й взагалі припинитись.

НАТО називає  Росію головною загрозою та допоможе Україні перемогти: підсумки саміту 4

«Якщо республіканці переможуть на президентських виборах 2024 року у США і мільярдер Дональд Трамп повернеться до Вашингтону, як глава Білого дому, то солідарність у діях та рішеннях Альянсу, що відродилася за останні кілька років, може знову опинитись в минулому. Нажаль, це може значно послабити також і підтримку України з боку США та НАТО…», - підкреслив у коментарі Інформатору нью-йоркський аналітик Богдан Кулик.

І на цей виклик міжнародна спільнота має знайти відповідь, якщо на неї не дадуть відповідь американські виборці.

Як бути з Росією

Спільна заява НАТО зафіксувала думку, що росію потрібно перемогти військовим шляхом. Про це і повідомив журналістам прем'єр Бельгії Александер де Кроо.

де Кроо

«Ми чітко дали зрозуміти: ця війна може бути виграна лише на полі бою і ми маємо продовжувати підтримувати президента Зеленського та українське населення, наскільки це можливо, щоб перемогти на полі бою проти російської агресії», - заявив голова бельгійського уряду після завершення своєї участі у роботі саміту НАТО.

Колегу підтримав німецький канцлер Олаф Шольц, повідомивши, що країни Альянсу продовжать постачання зброї для ВСУ і мають намір робити це до перемоги.

Шольц

«Союзники по НАТО постачатимуть Україні зброю для війни проти росії стільки, скільки це буде необхідно. Добре, що країни, які зібралися тут, і багато інших – допомагають Україні захиститися: надають фінансову та гуманітарну допомогу, а також зброю, яка терміново потрібна Україні», – заявив Олаф Шольц на брифінгу.

Варто нагадати, що напередодні міністр оборони ФРН Крістін Ламбрехт озвучила інформацію, що Німеччина передасть Україні ще три самохідні артилерійські установки (САУ) Panzerhaubitze 2000. Раніше Київ уже отримав від Берліна сім таких установок – тепер їх буде 10, та є можливість нарощувати такі поставки і далі.

У офіційних рішеннях на саміті в Мажриді країни Північноатлантичного Альянсу зафікусували, що росія «найбільш значна та пряма загроза для безпеки союзників та для миру і стабільності на євроатлантичному просторі». НАТО звинувачує РФ у регулярному використанні підривної діяльності, анексії та неспровокованої агресії, як інструментів зовнішньої політики та здійснення при цьому ядерного шантажу. 

НАТО

«Світ став суперечливим і непередбачуваним... Жорстоке та протиправне вторгнення РФ, неодноразові порушення нею міжнародного гуманітарного права та жахливі напади та звірства спричинили невимовні страждання та руйнування. РФ прагне дестабілізувати країни на нашому Сході та Півдні. На Крайній Півночі її здатність зірвати комунікації союзників і свободу судноплавства через Північну Атлантику є стратегічним викликом для Альянсу. Збройне нарощування Москви, у тому числі в регіонах Балтійського, Чорного та Середземного моря, разом з її вийськовою інтеграцією з Білорусією кидають виклик нашій безпеці та интересам», – зазначається у документі. 

Виділені слова мають значення, бо юридично це є звинуваченням РФ у міжнародних злочинах. Записавши такі формулювання у офіційний документ - керівники НАТО відрізали для себе шлях назад та виключили компромісі з путінською бандою (і це не може не радувати українців).

У документі також, окремо зазначено, що «Ми не можемо вважати Російську Федерацію своїм партнером». Втім, повністю від комунікації з Кремлем відмовитися все ж не планують - НАТО продовжить підтримувати лінії екстреного зв’язку з рф, у тому числі для спілкування у кризових ситуаціях, які можуть загрожувати всьому світу.

Чернев

«Цей саміт вже став історичним, та фактично оголосив росії нову Холодну війну. Росія відтепер офіціна загроза для НАТО, тобто – ворог. А Україна офіційно стане членом Альянсу вже після перемоги. Фактично ж зараз вже відбувається швидкий перехід ВСУ на стандарти НАТО, та План дій відносно членства (ПДЧ) Україна й так фактично виконує регулярно у вигляді щорічних національних програм. До того ж, приймаючи у члени НАТО Швецію та Фінляндію без виконання ними ПДЧ є прецедентом, що дає нам підстави сподіватись на такі ж швидкі рішення й щодо нас – після закончення війни. Отже, Рубикон перейдено, все рішення ухвалені. НАТО та «Велика сімка» будуть тиснути на росію та її союзників по всіх фронтах. Аж повної нашої спільної перемоги!», - заявив у коментарі народний депутат Єгор Чернєв.

Депутат також схвально відгукнувся, щодо значного посилення рівня та якості співпраці ВСУ та структур НАТО – і у нинішній російсько-український війні, так і у посиленні боєздатності підрозділів української армії.

Замість висновку можна зафіксувати, що зараз Альянс активно трансформує оновлення свого місця у сучасному світі, де є така загроза, як держава-терорист росія, і ті, хто кремлівських підтримують. У цих реаліях керівництво НАТО знайшло та визначило і свою роль, як захисника людської цивілізації та загальнолюдських цінностей від терористичних зазіхань з будь-якої сторони. Також у країнах НАТО є певне розуміння факту, що разом з Україною давати відповіді сучасним безпековим викликам – буде значно ефективніше та раціональніше. Аж до повного набуття нашою країною статусу члена Північно-Атлантичного Альянсу.

Раніше Інформатор писав про те, коли українська армія повністю перейде на стандарти НАТО.

Також повідомляли, навіщо Лукашенко зустрічався з путіним та чи відкриється білоруський фронт.

Ще спробували дати прогнози щодо того, якою може стати Україна після перемоги у цій війні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube