Польський прем'єр застеріг українську владу від "розпалювання" ситуації
Прем'єр Польщі Матеуш Моравецький 20 вересня пригрозив посилити ембарго на українські товари. Так він відреагував на слова Володимира Зеленського під час виступу на Генасамблеї ООН. Варшава просить Київ не загострювати конфлікт.
Моравецький під час прямого ефіру на Facebook нагадав про допомогу, яку Польща надає Україні та біженцям з початку повномасштабного вторгнення росії. Він підкреслив, що Польщу не можна назвати "байдужою державою".
"Я попереджаю українську владу: якщо вони посилять конфлікт, ми додамо більше продуктів під заборону на експорт на територію Польщі", - заявив польський прем'єр.
Моравецький зазначив, що Польща готова й надалі допомагати Україні, але не ціною "дестабілізації польського ринку". За його словами, експортне ембарго зберігатиметься доти, доки будуть напрацьовані механізми співпраці.
"Ми все ще віримо у перемогу України, ми допомагаємо, але наш інтерес, інтерес польського фермера, польського села, поляків має бути найважливішим і завжди є найважливішим для нас. І так буде, хто б не говорив у світі, бо ми не схиляємось ні перед тими, хто зі Сходу чи Заходу, ми діємо лише на користь поляків", - сказав прем'єр.
При цьому опозиція звинувачує уряд Матеуша Моравецького в надто запізнілих діях у питанні про українське зерно, яке в якийсь момент наповнило польський ринок. “(Партія) “Право та справедливість”, на мій погляд, спеціально дозволило, щоб сьогодні перед виборами створити антиукраїнські та антиєвропейські настрої, побудувати цю поляризацію: Україна погана, ЄС поганий, тому вони хочуть побудувати націоналізм, який нібито захищатиме поляків”, - заявив Міхал Колодзейчак з аграрного політичного руху Agrounia в інтерв'ю TVN24.
15 вересня Єврокомісія скасувала заборону на імпорт українського зерна до Польщі, Угорщини, Словаччини, Болгарії та Румунії. Однак Польща, Угорщина та Словаччина запровадили заборону на державному рівні.
Україна подала позови проти Польщі, Словаччини та Угорщини до Світової організації торгівлі через заборону на імпорт зерна. Після цього Польща, Угорщина та Словаччина вирішили бойкотувати координаційну платформу з українського зерна у Брюсселі й надалі.
Президент України Володимир Зеленський на засіданні Генасамблеї ООН заявив, що партнери у Європі підривають солідарність політичним театром. Водночас президент Польщі Анджей Дуда назвав Україну "потопельником", який може затягнути на дно того, хто намагається її врятувати.
А речник польського парламенту Пйотр Мюллер заявив, що від 2024 року для українців у Польщі будуть зміни: влада планує скоротити соціальну допомогу мільйонам українських біженців, яких вона приймає. І цей крок є наслідком напруги між нашими країнами через розбіжності щодо імпорту зерна.
У вівторок, 19 вересня, заступник міністра економіки та торговий представник України Тарас Качка оголосив, що незабаром буде запроваджено ембарго на продукти з Польщі. Йдеться про польську цибулю, помідори, капусту і яблука. Це відповідь української влади на заборону Польщею експорту зерна з України.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.