Washington Post назвала полковника ССО Червінського координатором підриву Північних потоків, він це заперечує: деталі

Американські журналісти, посилаючись на анонімні джерела в українському політикумі, стверджують, що Червінський діяв за наказом Залужного

Полковник Червінський
На полковника Червінського хочуть "повісити" ще й Північні потоки?

Американське видання The Washington Post стверджує, що полковник Сил спеціальних операцій Роман Червінський нібито координував атаки на російські газопроводи Північний потік та Північний потік - 2. І що діяв за наказом генерала Валерія Залужного. Військовий усе заперечує та називає це наклепом російської пропаганди. 

Матеріал про підриви Північних потоків вийшов у WP в суботу, 11 листопада. Статтю написали у співавторстві журналісти Шейн Харріс та Ізабель Хуршудян. 

Посилаються вони на українських та європейських політиків і посадовців, знайомих із подробицями події. Жодних імен не називають - кажуть, співрозмовники погодились говорити на правах анонімності. 

"Старший український військовий офіцер, який мав глибокі зв’язки з розвідувальними службами країни, зіграв центральну роль у вибуху газопроводу Nord Stream минулого року. Роль офіцера на сьогоднішній день є найбільш прямим доказом прив’язки українського військового керівництва та керівництва безпеки до суперечливого акту саботажу, який викликав численні кримінальні розслідування. Та який офіційні особи США та Заходу назвали небезпечною атакою на енергетичну інфраструктуру Європи", - йдеться у статті. 

Журналісти заявляють, що Роман Червінський нібито займався логістикою і координував роботу шести людей. Вони взяли в оренду вітрильне судно та за допомогою глибоководного водолазного обладнання встановили вибухівки на газопроводах. Діяли під вигаданими іменами. 

Також зазначають, що сам Червінський не планував цю операцію. А лише виконував накази вищих українських чиновників, які підкорялися генералу Валерію Залужному.

"Україна розпочала багато сміливих та таємних операцій проти російських військ. Але напад на Nord Stream був спрямований на цивільну інфраструктуру, побудовану для забезпечення енергією мільйонів людей у Європі", - пише WP.

Також журналісти приходять до висновку, що цей випадок - ще одне свідчення між політичною владою і військовим командуванням в Україні. І що стосунки між ними є напруженими.

"Роль Червінського ілюструє складну динаміку та внутрішнє суперництво воєнного уряду в Києві, де українська розвідка та військовий істеблішмент часто перебувають у напруженні з політичним керівництвом", - зазначають атвори статті. 

Що каже Червінський 

Колишній розвідник усе заперечує. Через свого адвоката він передав, що ніяк не причетний  до диверсії на трубопроводах. А усі ці розмови розповсюджує російська пропаганда. 

"Усі припущення про мою причетність до атаки на Nord Stream поширюються російською пропагандою без жодних підстав", - цитує The Washington Post письмову заяву Романа Червінського. 

Нагадаємо, на момент вторгнення росії в Україну Червінський служив у підрозділі Сил спеціальних операцій України. Зараз він перебуває у СІЗО від квітня 2023 року. Полковника звинувачують у зловживанні владою під час спроби виманити російського пілота в Україну. У липні 2022 року він видав координати українського аеродрому, куди росіянин мав приземлити гелікоптер. Але той Червінського обманув. Росіяни, знаючи координати, вдарили ракетами. Один військовий загинув і 17 отримали поранення.

Роман Червінський називає свій арешт особистою помстою Андрія Єрмака за зрив операції із затриманням членів ПВК Вагнер у 2020 році. Червінський керував складним планом із заманювання бійців російського угруповання найманців Вагнера в Білорусь з метою їх захоплення та доставки в Україну для пред’явлення звинувачень.

Ще одна стаття про розкол

Це не перший матеріал в американській пресі за останні кілька днів про те, що між Володимиром Зеленським та Валерієм Залужним, та й загалом між політиками та війсковим керівництвом виникла серйозна напруга. Для прикладу, 5 листопада у виданні The New York Times вийшла публікація лауреата Пулітцерівської премії Ендрю Крамера. Він назвав її  "Закид Зеленського вищому генералу сигналізує про розкол в українському керівництві". І спрогнозував, чим це може завершитись. 

В Офісі президента кажуть, що жодного розколу немає. Є спільна мета - перемогти у війні. І що політики та військові продовжують спільно працювати, хто б там що не казав. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube