Канатове, ракети та в’язниця для екс-розвідника: історія невдалої спецоперації ГУР з викрадення російського літака

Читать на русском

Український розвідник Роман Червінський після провалу спецоперації із викраденням російського літака знаходиться під слідством, матеріали якого засекречені: що відомо про невдалу спецоперацію ССО та роль розвідника в неї

Читать на русском
Роман Червінський та літак рф: колаж - Інформатор-Україна.
Історія річної давнини з російським літаком майже повторює нещодавну гучну перемогу ГУР з гелікоптером окупантів на Харківщині. Лише фінал історій відрізняється - рік тому Україна втратила військовий аеродром, до того ж загинули люди.

Український розвідник Роман Червінський після провалу спецоперації із викраденням російського літака знаходиться під слідством, матеріали якого засекречені: що відомо про невдалу спецоперацію ССО та роль розвідника в неї

У Харківській області на аеродромі приземлився російський гелікоптер Мі-8. В ГУР повідомили, що гвинтокрил перегнали на українську територію добровільно, перед цим розвідники перевезли сюди родину пілота – тож це була вдала спецоперація. Але це не перша така спроба. Серед попередніх невдач була гучна історія розвідника Романа Червінського, який рік тому намагався викрасти російський винищувач. За версією СБУ, операція провалилась, її результатом став один загиблий та 17 поранених, а сам Червінський опинився наразі за гратами.

«Інформатор» розібрався, як і чому не вдалася інша спецоперація розвідників. І які це викликало наслідки для долі її учасників та у суспільстві в цілому. 

13 ракет за ранок

23 липня 2022 року близько 5 ранку жителі Кропивницького прокинулися від серії потужних вибухів. За класикою, було гучно, десь сипались вікна і дрижали стіни, на горизонті виднівся чорний дим, що свідчив про одне – десь прилетіло.

«Зранку ворог випустив по Кіровоградщині 13 крилатих ракет. 8 ракет «Калібр» морського базування та 5 ракет Х-22 з літака ТУ-22М3. Поцілили у військовий аеродром «Канатове» та в один з об’єктів «Укрзалізниці». Кількість поранених внаслідок обстрілу Кропивницького району зросла до 16», - повідомив в той же день голова місцевої ОВА Андрій Райкович.

8 ракет випустили по аеродрому "Канатове"
8 ракет випустили по аеродрому "Канатове"

Сам аеродром знаходиться в 10 кілометрах від Кропивницького – того дня по ньому влучило 8 ракет. Решта впали по біля аеродрому – втім, офіційної інформації про це влада не надала.

Згодом з’ясувалось, що загинули військовослужбовець і два працівники відомчої охорони трансформаторної підстанції, також багато поранених. ПВО чомусь не спрацювало.

Оскільки головний удар був скерований на військовий об’єкт – тему швидко закрили. Набагато пізніше з’явилась офіційна інформація про подробиці того недоброго ранку.

Декілька версій однієї трагедії

CБУ офіційно повідомила, що  затримала екс-командира частини ССО Романа Червінського, якого підозрюють у самовільному проведенні «спецоперації по викраденню російського літака», що спричинило удар по аеродрому «Канатове».

Окупанти пошкодили літаки ЗСУ
Окупанти пошкодили літаки ЗСУ

За матеріалами справи, Червінський разом із іншими особами самовільно вирішили провести так звану «спецоперацію» – заволодіти літаком повітряно-космічних сил рф. Російський пілот нібито погодився на пропозицію перейти на бік України. Але по факту до літовища прилетів не літак, а ракети. 

«Внаслідок ракетного удару загинув командир військової частини та отримали поранення 17 українських захисників. Також було повністю знищено 2 бойові винищувачі Повітряних сил ЗСУ, а злітна смуга та інша техніка й будівлі зазнали значних пошкоджень» - пише СБУ.

Голова СБУ Василь Малюк заявив, що Роман Червінський переховується від слідства та є дезертиром. Червінського затримали на Тернопільщині вранці  24 квітня 2023 року, а наступного дня суд виніс йому вирок - Червінському обрали запобіжний захід у вигляді утримання під вартою протягом двох місяців без права внесення застави.

Дещо іншої версії притримується журналіст Христо Грозєв з Bellingcat, який фіксував спілкування військових з росіянами. За його словами, з квітня 2022 року декілька українців, серед яких був цивільний айтішник, представники СБУ і Повітряних сил ЗСУ, військовий ССО Роман Червінський намагалися через месенджери завербувати російського пілота і вмовити його перегнати в Україну військовий літак за винагороду в 1 мільйон доларів.

Російський пілот міг отримати 1 млн доларів
Російський пілот міг отримати 1 млн доларів

Було розроблено план – для російського літака передбачили умовний «коридор»  до «Канатового», по якому він в обумовлений час влетить в повітряний простір України і долетить до Кропивницького. Перед російськими диспетчерами пілот мав імітувати аварію. Україна оголосила б про полон пілота. Росіянин та його родина, яка попередньо мали виїхати за кордон, отримали б гроші та нові документи.

Паралельно готуючи операцію, українські військові та силовики випитували у російських пілотів інформацію про те, хто віддає їм накази, де вони виконують свої завдання, хто курує їхню роботу тощо. При цьому розвідники збагнули, що за зв’язком російських пілотів стоїть ФСБ. Натомість російські спецслужби вели власну гру, намагаючись вивідати в українських військових секретну інформацію.

Учасники операції запевняють, що не видавали ворогу жодних даних. За їхніми словами, операція була погоджена в СБУ та в Генштабі ЗСУ, про неї знали в ССО, залучений був і Христо Грозєв. Висловився про «спецоперацію» і сам Роман Червінський.

«Ми намагалися провести операцію, це була більше операція Служби безпеки, до нас звернулися за допомогою. Щодо заволодіння зразками військової техніки, а саме – російських літаків. Це був технічний зразок, який нам був необхідний для розуміння їхніх технологій, які вони використовують в своїй оборонній сфері», – розказав він.

Акцент Червінський та його група зробили на тому, що Міноборони офіційно пообіцяло винагороду для окупантів в 1 мільйон доларів за кожен переданий літак.

Спецоперація не вдлалась
Спецоперація не вдлалась

«СБУ вела оперативну гру з деякими пілотами на предмет передачі техніки. Літак нелегко передати. Тому операцію розробляла СБУ і звернулася до нас за допомогою для оцінки цієї інформації і допомоги з професійної точки зору, з боку військових, а також з нашого боку. Ми таку операцію проводили, контактували, спілкувалися. Але ми під час неї зрозуміли, що з того боку, скоріш за все, йде гра, і планували зупинитися на тому, що зібрали інформацію про тих пілотів, які бомбардували Маріуполь, Харківщину, про їхні структури, про їхніх контррозвідників на аеродромах військових по всій росії. Інформації було досить багато зібрано. Вони думали, що вони з нами грають, але ми їх там перегравали з нашого боку. Позаяк на той момент був великий хаос у системі управління, в державі, то це все робилося з тими, хто хотів це робити. Ті, хто не хотів, вони сиділи на заході України і координували діяльність звідти», – розповів він.

Неофіційна версія

Кропивницький сміливо можна назвати містом авіаторів – окрім «Канатового», тут також знаходиться Льотна академія Національного авіаційного університету, яка готує цивільних пілотів і диспетчерів, міжнародна акціонерна авіаційна компанія «УРГА», котра використовувала аеродром для своїх потреб - зауважимо, це дані з відкритих джерел.

Тому місцеві дотичні до авіації розповідають свою версію подій. Вони не вірять в версію СБУ, що Червінський здав координати аеродрому ворога. «Канатове»  добре відомий ще з радянських часів, а у відкритих джерелах є посилання на його відновлення з 2014 року.

Загиблий командир частини, як відомо знову ж таки з відкритих джерел, - полковник Василь Василевський. Він дійсно намагався здійснити операцію по заволодінню ворожим літаком разом з Червінським, внаслідок чого загинув.

Як пояснюють авіатори, того дня російському літаку таки дали повітряний «коридор» для прольоту, не застосувавши ППО при цьому – цим і скористались росіяни для запуску ракет. Проте, достеменно невідомо – чи були ракети випущені з того самого літака, який так і не сів в «Канатовому», чи вороги скористались наданим коридором для запуску ракет.В будь якому випадке ані російського літака, ані пілота Україна так і не отримала.  

Загиблих військових того дня на аеродромі було значно більше, вважають місцеві. Проте військові не оголошують публічно про реальні втрати. Повірити в одного загиблого при масованому ракетному обстрілі не можуть навіть прості кропивничани.

Романа Червінського відправили за грати
Романа Червінського відправили за грати

Проте місцеві переконані, що на розвідника зараз намагаються повісити всю провину, попри те, що у розробці, плануванні та здійснені такого виду операцій брала участь велика кількість людей. На жаль, ця справа розслідується у режимі секретності. 

Ми попросили проаналізувати справу Романа Червінського Юрія Атанова – політолога, який нині служить в ЗСУ. За його словами, військовий рівня Червінського не може самостійно обирати собі задачу – тому ініціатива з посадки ворожого літака не могла належати Червінському, командиру частини чи цивільному IТ-шнику.

«Формулювання СБУ «окремі люди вирішили діяти на власний розсуд» в армії не проходить. Це дуже чітка вертикаль. Слід також пам’ятати, що армія – це досить консервативна структура. Тому, як пишуть у відкритих джерелах про цю справу –«перевищив свої повноваження» – це можна застосувати до будь-якого військовослужбовця. Просто у документах відсутній будь-який, найдрібніший папірець, і це можна назвати перевищенням», - розповів Атанов.

До того ж, Атанов звертає увагу на той факт, що ППО не підпорядковується ані розвідці, ані СБУ. І якщо того дня воно дійсно чомусь не працювало в районі «Канатового» - це зона відповідальності зовсім інших людей. Тому невдала спецоперація таки мусила бути спільною, проте відповідає зараз лише Червінський.

«Не можу сказати достеменно, проте хтось дав Червінському і решті таку задачу, хтось курирував її зверху, хтось віддавав накази – бо матеріали справи засекречені», - каже політолог-військовий.

 Хто такий Роман Червінський?

Колишній співробітник Служби безпеки України і Головного управління розвідки Роман Червінський приймав участь у двох спецопераціях, чим і став відомий широким масам.

Свого часу українські розвідники вивезли з непідконтрольної території України важливого свідка у справі катастрофи Боїнга МН17, екс-командира ППО бойовиків «ДНР» Володимира Цемаха. Пізніше його обміняли і віддали росіянам.

Російський пілот до останнього грав в оперативну гру з СБУ
Російський пілот до останнього грав в оперативну гру з СБУ

Також Червінський приймав участь у справі з затриманням російських бойовиків з ЧВК «Вагнер» - в Україні цю справу назвали «Вагнергейтом». Українські розвідники спробували затримати російських найманців, які летіли у повітряному просторі України літаком Мінськ-Стамбул. Наші спецслужби планували посадити літак у Києві і заарештувати «музикантів», проте через витік інформації їх затримали в Білорусі и пізніше передали росії.

Обидві ці спецоперації згодом широко обговорювались в ЗМІ та набули політичного окрасу. Сторони звинувачували політиків, розвідники давали інтерв’ю на телеканалах, громадськість шукала винних у зривах. Втім, повної картини того, що відбулося насправді, громадськість так і не отримала.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.