Понад 5 мільйонів зареєстрованих переселенців потребують тимчасового житла
Верховна рада остаточно ухвалила законопроєкт № 9310, який передбачає продовження терміну надання безоплатного тимчасового житла для переселенців. Раніше воно надавалося строком до 6 місяців, а тепер на весь час дії воєнного стану. Однак це стосуватиметься певних категорії ВПО.
Як розповів народний депутат, заступник голови комітету ВР з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій Руслан Горбенко, чинне законодавство про забезпечення житлом переселенців ухвалювали у 2014 році й воно не передбачало суттєве збільшення кількості ВПО. Після повномасштабного російського вторгнення ситуація кардинально змінилася.
"Маємо понад 5 мільйонів зареєстрованих переселенців, які потребують тимчасового житла, а їхня кількість постійно збільшується", - вказав Горбенко.
Він додав, що на рівні закону місцевій владі надають повноваження створювати житловий фонд для ВПО. Органи місцевого самоврядування зможуть використовувати всі наявні можливості формування такого житлового фонду: реконструкція наявних будівель, будівництво, придбання чи оренда житла.
Також законопроєкт розв’язує ще одну важливу проблему. Йдеться про термін надання безоплатного тимчасового житла для ВПО.
"У чинному законодавстві передбачено, що таке житло надається строком до 6 місяців. Але серед переселенців є соціально вразливі категорії – пенсіонери, люди з інвалідністю, багатодітні сім’ї. Їм важко адаптуватися й самостійно забезпечити себе житлом. Тож ми змінили цю норму", - зазначив Горбенко.
Відтепер певні категорії ВПО, які визначить Уряд, отримають право жити у тимчасово наданих помешканнях на весь час дії воєнного стану. Є лише одна умова, яку потрібно виконувати - сплачувати комунальні послуги.
З жовтня 2022 року цією програмою скористалися вже понад 4 тисячі українських родин, а загальна сума виданих іпотек перевищила 6 мільярдів гривень. 3 1 серпня 2023 року на забезпечення доступним іпотечним кредитуванням можуть претендувати, в тому числі внутрішньо переміщені особи.
Станом на 23 жовтня правом на отримання доступного іпотечного кредиту на житло скористалися 19 сімей з-поміж ВПО. Кількість заявок від переселенців поступово зростає. Відповідно до умов програми ВПО мають змогу придбати житло на вигідних умовах. А саме на строк до 20 років під фіксовану відсоткову ставку 7% річних у гривні на весь період кредиту. Детальніше ознайомитися з умовами програми можна за посилання.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.