Веснянки - нешкідливі, та вони є ознакою того, що їхній власник має генетичний ризик раку шкіри
У вас на обличчі з’явилася нова коричнева пляма, і ви не знаєте, що це - веснянка чи пляма від сонця. Або ж ви знайшли на спині пляму, схожу на родимку, але більш плоску, - отже, це родимка чи темне ластовиння. Ось як відрізнити веснянки, сонячні плями та родимки, пише ScienceAlert.
Веснянки - маленькі плоскі світло-коричневі плями, які з’являються в людей зі світлою шкірою й волоссям або в рудих. Ці люди частіше мають ген MC1R, який призводить до утворення веснянок.
Веснянки виникають під впливом сонячних променів і більш помітні влітку. Коли сонячне світло потрапляє на шкіру, її клітини - меланоцити - виробляють меланін. Це пігмент, який надає шкірі колір. У людей, схильних до веснянок, меланін не розподіляється рівномірно. Замість цього він злипається, створюючи веснянки.
Веснянки зазвичай з'являються в дитинстві і можуть зникати з віком, особливо якщо час перебування на сонці зменшується. З віком ми виробляємо менше меланіну, або він може руйнуватися чи розсіюватися, в результаті чого веснянки стають світлішими й меншими.
Використання сонцезахисного крему та носіння захисного одягу може допомогти запобігти появі нових веснянок, особливо на обличчі й руках.
Сонячні плями ще називають віковими плямами або актинічним кератозом. Вони більші за веснянки: іноді розміром з дрібну монету і виглядають як плоскі коричневі плями.
Сонячні плями з часом розвиваються через тривале перебування на сонці, що призводить до надмірного вироблення меланіну. Вони, як правило, з’являються на шкірі обличчя, рук, плечей.
На відміну від веснянок, які, як правило, стають світлішими з меншим перебуванням на сонці, сонячні плями не зникають з часом і можуть ще більше потемніти під час перебування на сонці.
Сонячні плями з косметичних міркувань можна видалити за допомогою лазера, хімічного пілінгу або місцевого крему, що відпускається за рецептом. Якщо ж ви бачите, що пляма змінює розмір, форму або колір, зверніться до лікаря, щоб виключити рак шкіри.
Родимки часто являють собою темні, підняті або плоскі шкірні утворення, які можуть з’явитися будь-де на вашому тілі. Родимки можуть існувати від народження, зазвичай вони ростуть у дитинстві, підлітковому та ранньому дорослому віці. Часто під час вагітності, за гормональних змін - приблизно до 40 років.
Більшість дорослих людей мають від десяти до 40 родимок. Людина з великою кількістю родимок має їх від 50, тоді як людина з дуже великою кількістю родимок - має їх від сотні. Родимки утворюються, коли меланоцити ростуть у скупченнях, а не рівномірно поширюються по шкірі.
Більшість родимок нешкідливі. З деяких може рости волосся, деякі з віком можуть зникати й утворюватись в інших місцях. Однак деякі родимки можуть перерости в меланому, небезпечну форму раку шкіри.
Хоча веснянки та сонячні плями абсолютно нешкідливі, родимки вимагають більше уваги, особливо якщо вони змінюють розмір, форму, колір або текстуру.
Якщо родимка має будь-який із наведених нижче попереджувальних ознак, зверніться до свого лікаря. Він огляне родимки на предмет:
Дослідження показує, що лише 21,7% людей можуть правильно визначити меланому самостійно, тому професійні перевірки є важливими.
Оскільки на веснянки, сонячні плями та деякі родимки впливає Сонце, ви можете захистити свою шкіру: