Верховний Суд роз'яснив, чому повістка не створює обов’язків і не підлягає судовому оскарженню

Верховний Суд нагадав, що обов’язок військовозобов’язаних з’являтися до ТЦК встановлюється законом, а не повісткою. Документ виконує лише функцію сповіщення, тому не може бути предметом судового розгляду

Повістка у поштовій скрині
Повістка не може бути оскаржена у жодному суді

Верховний Суд наголосив, що військовозобов’язані особи зобов’язані з’являтися до територіальних центрів комплектування (ТЦК) не через отримання повістки. А відповідно до закону №2232-XII повістка не може бути оскаржена у суді. Причина полягає в тому, що цей документ є лише засобом оповіщення особи про необхідність виконати військовий обов`язок відповідно до закону.

Колегія суддів Касаційного адміністративного суду при Верховному Суді розглянула справу №380/2838/24. Суд ухвалив, що повістка, як документ, є лише способом інформування про обов’язок, закріплений законом, і тому не може бути предметом судового оскарження. У своїй постанові від 23 жовтня 2024 року суд підтвердив, що цей документ не є рішенням чи дією суб’єкта владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України (КАСУ), пише sud.ua.

Обставини справи

Позивач оскаржував дії ТЦК щодо оформлення та вручення йому повістки, стверджуючи, що документ був сфальшованим і містив процедурні порушення: відсутність підпису начальника ТЦК, дати виклику та вказівки мети прибуття. Він також наполягав, що відсутній акт про його відмову від отримання повістки. Через це позивач зіткнувся із кримінальними наслідками за ст. 336 КК України (ухилення від призову за мобілізацією - ред).

Однак Верховний Суд дійшов висновку, що виготовлення та вручення повістки не є порушенням прав позивача, адже дії ТЦК виконувалися в межах законодавства. Верховний Суд підкреслив наступне:

  • Повістка є лише інструментом сповіщення, а не документом, який встановлює обов’язок.
  • Обов’язок військовозобов’язаних з’являтися до ТЦК визначено законом №2232-XII.
  • Оскаржити повістку до суду неможливо, оскільки це не рішення суб’єкта владних повноважень у розумінні КАСУ.

Таким чином, суд залишив скаргу без задоволення, а позов визнано таким, що не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.

Що треба знати про відправку повіток поштою

З липня повістки вже розсилали поштою. Згідно Постанові від 9 липня, Кабмін впорядкував механізм централізованого друку та відправлення повісток військовозобов’язаним поштою. Повістки формуватимуться з Єдиного державного реєстру призовників.

Начальник адміністративного відділу районного ТЦК у Києві Олег Коротченко пояснив, як формуються списки військовозобов’язаних та визначається, що саме цій людині прийде повістка поштою. У Міноборони за допомогою засобів системи “Оберіг” обирають адресатів. А спеціалісти ТЦК формують сам документ.

Нагадаємо, Кабінет міністрів України детально прописав процес вручення військовозобов'язаним повісток у ТЦК та СП, які розсилаються поштою. Базовий пункт - представник пошти зобов’язаний вручити повістку ТЦК особисто адресату, якщо він є за адресою, куди доставлено повістку.

Нагадаємо, що в Україні у червні вперше за три роки російсько-української війни районний суд Києва присудив максимальне покарання ухилянту від призову на військову службу під час мобілізації в Україні. Чоловік, родом із Донецька, отримав п'ять років в'язниці. Суд не взяв до уваги ні каяття чоловіка, ні факту проживання його родичів у Донецькій області. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube