Суд в Україні вперше присудив ухилянту від мобілізації максимальний термін покарання

Судді не взяли до уваги каяття військовозобов'язаного

Суд вперше присудив ухилянту від мобілізації максимальний термін покарання
Мобілізація і суд

Вперше за три роки російсько-української війни районний суд Києва присудив максимальне покарання ухилянту від призову на військову службу під час мобілізації в Україні. Чоловік, родом із Донецька, отримав п'ять років в'язниці. Суд не взяв до уваги ні каяття чоловіка, ні факту проживання його родичів у Донецькій області. 

Про максимальний вирок суду ухилянту повідомило видання "Главком". Зазначається, що минулого року у червні чоловіка визнали придатним до служби. У вересні 2023 року він отримав бойову повістку, за якої мав би долучитися до війська. Утім, чоловік проігнорував виклики. При цьому підстав для відстрочки від мобілізації у нього не було. 

Суд не взяв до уваги каяття

У ході судових слухань чоловік свою провину визнав і розкаявся. Він пояснив ухилення від призову під час мобілізації тим, що мав прибути до своїх батька та бабусі у Донецьку область. За словами чоловіка, вони обоє похилого віку і потребують стороннього догляду. Також чоловік повідомив, що чітко усвідомлює свої вчинки щодо порушення мобілізаційного законодавства і додав, що не хоче і не має наміру служити в лавах ЗСУ.

Представник ТЦК та СП, який був присутній на засіданнях суду, розповів, що чоловік воювати відмовився. Він наполягав, що має їхати на Донеччину до рідних, зокрема і до дружини, яка перебуває на тимчасово окупованій території, і це, за словами військового, мало б служити вагомою причиною того, що чоловік не бажає служити в армії.

Суд, беручи до уваги аргументи обох сторін, вирішив не враховувати ні каяття підсудного, ні факту проживання його родичів у Донецькій області, як вагомих причин для неявки до ТЦК та СП. Судді відкинули пропозицію прокурора, за якою підсудному пропонували призначити умовний термін. Натомість Феміда покарала чоловіка максимально строго, призначивши максимальний термін ув'язнення у 5 років. 

Підсудного взяли під варту. Він перебуватиме у СІЗО до набуття чинності вироку суду.  

Які межі відповідальності за ухилення від мобілізації?

За ухилення від мобілізації в Україні передбачено два види відповідальності: адміністративна та кримінальна. Адміністративна відповідальність здебільшого передбачає штраф. До неї можуть притягнути, якщо військовозобов'язаний, приміром, не прийшов до ТЦК та СП за викликом, або ж не пройшов ВЛК. Розмір штрафу при цьому коливається для фізосіб від 17 тис. грн до 25 тис. грн за перше правопорушення

Кримінальна відповідальність наступає у випадку, якщо військовозобов'язаний свідомо порушує мобілізаційне законодавство. Приміром, він не прийшов до ТЦК та СП, коли вручена бойова повістка на відправлення на службу. У такому випадку можна загриміти до в'язниці на термін від 3 до 5 років. 

Слід зазначити, що якщо громадянин не отримував повістку, а добровільно прийшов до ТЦК та СП - він може підписати контракт на службу в армії, терміном на 12 місяців, а потім звільнитися. Станом на зараз у бійців ЗСУ, які воюють від перших днів війни, такої можливості немає. Однак військовозобов'язані, що погодились служити добровільно, її отримали. 

Нагадаємо, раніше Інформатор писав, що ухилянтам від мобілізації можуть блокувати банківські рахунки за відповідним рішенням суду. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube