Свій “бізнес” організатори почали у лютому 2023 року
Співробітники Державного бюро розслідувань завершили досудове розслідування щодо організаторів і учасників незаконної схеми з переправлення чоловіків призовного віку за кордон. Зокрема, ухилянтів намагалися доставити до Молдови шляхом переправу через річку з використанням гідрокостюмів. Тепер їх судитимуть в Україні.
Про це повідомляє ДБР та Харківська обласна прокуратура. Трьох фігурантів обвинувачують у незаконному переправленні людей через державний кордон України, за попередньою змовою групою осіб. Їм загрожує до 7 років позбавлення волі.
Відомо, що на початку лютого 2023 року харків’янин, який сам втік від мобілізації, організував незаконну схему виїзду військовозобов’язаних чоловіків з України. Допомагали йому троє знайомих, які перебували в Україні. Серед них був співробітник Держприкордонслужби.
З потенційними клієнтами спілкувалася 50-річна жінка, яка передавала інформацію організатору. Після цього він сам обговорював заходи безпеки та конспірації. А вже у Чернівецькій області ухилянтів зустрічали його спільники. Вони мешкають у тому регіоні, тому знають, як не натрапити на прикордонників.
Чоловіків, які хотіли втекти від мобілізації, доставляли до точки перетину кордону з Молдовою. Далі вони мали переходити вбрід річку у гідрокостюмах. Після цього їх зустрічав організатор. Загалом за всю схему ухилянти платили 5 тисяч доларів.
Наразі правоохоронці оголосили у розшук організатора, який ховається за кордоном. Саме йому може загрожувати до 9 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Йому вже заочно оголосили підозру.
Дуже багато чоловіків в Україні використовують ті чи інші можливості, аби уникнути військової служби та відправки на фронт. Доходить навіть до курйозів, коли через державний кордон намагаються нелегально прорватися на конях, на резинових матрацах, тощо.
Втім, насправді смішного мало, адже війна продовжується, а у влади потроху з'являються серйозні проблеми з людським резервом. Майже всі, хто хотів, уже давно встали до зброї в ЗСУ. Інші ж чоловіки, кажучи дипломатичною мовою, воювати не рвуться та прагнуть допомогати та працювати в тилу - або ж просто відсижуються.
Через це в уряді йдуть на дуже радикальні міри. Наприклад, масові перевірки у військкоматах. Окрім цього, є ідея повертати втікачів з-за кордону шляхом екстрадиції. Нарешті, відстрочки хочуть забирати в окремих категорій студентів та аспірантів. Все це свідчить про те, що людський ресурс в Україні є досить дефицітним - при тому, що наразі ЗСУ налічують вже близько мільйону осіб.
Втім, є досить обґрунтовані сумніви, що таким чином вдасться значно та відчутно поповнити військо. Якась частина (доволі значна чи навіть більшість) все одно постарається ухилитися та сховатися тим чи іншим способом. З-за кордону навряд чи вдасться повернути бодай якусь велику кількість людей. А студенти чи аспіранти у випадку призову до Сил оборони явно не будуть взірцевими солдатами через повну відсутність мотивації, про що прямо кажуть військові експерти та навіть самі воїни з передової.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.