ВАКС закрив скандальну справу "Роттердам+": чому так трапилось

Слідство вважало, що формула призвела до завдання збитків споживачам електроенергії на 19,357 млрд гривень

ВАКС, вугілля
ВАКС закрив справу "Роттердам+" через сплив строків розслідування. Фото: ВАКС

Вищий антикорупційний суд закрив справу про збитки від формули "Роттердам+". Постанова судді вийшла 9 жовтня 2023 року. Зазначається, що причиною став сплив строків розслідування. 

Про це повідомляє Спеціалізована антикорупційна прокуратура. За інформацією прокурорів, указане рішення ухвалено з окремою думкою одного з суддів колегії. Тому вони оскаржать його в суді апеляційної інстанції. 

"9 жовтня під час підготовчого розгляду колегія суддів ВАКС ухвалила рішення про закриття справи "Роттердам+" з підстав п. 10 ч. 1 ст. 284 Кримінального процесуального кодексу України, тобто закінчення строку досудового розслідування, визначеного статтею 219 цього Кодексу, після повідомлення особі про підозру", – йдеться у повідомленні. 

В суді кажуть, що сплив строк розслідування після повідомлення про підозру. У прокуратурі зазначили, що 14.03.2023 САП та НАБУ скерували до суду обвинувальний акт щодо 6 осіб, які розробляли формулу "Роттердам+". Слідство вважало, що формула призвела до завдання збитків споживачам електроенергії протягом 2016-2017 років на 19,357 млрд гривень. 

Що таке формула "Роттердам+"?

Формула "Роттердам +" запрацювала в Україні з травня 2016 року. Її запровадила Нацкомісія з регулювання енергетики та комунальних послуг. Формула мала б бути розрахунком вартості вугілля для ТЕС. Саме вона визначала, які ціну платитимуть споживачі за електроенергію. Посадовці пояснювали її запровадження, як вимушений крок, щоб забезпечити стабільність енергосистеми країни після блокування постачання антрацитового вугілля з території окупованого Донбасу. Щоб компанії, які працюють в енергетиці могли закуповувати вугілля закордоном, ціну підняли до світового рівня. 

У тариф заклали вартість вугілля на міжнародній біржі в голландському порту Роттердама, куди постачають паливо з Африки й Південної Америки. Сюди також включили вартість доставки в Україну, звідки й походить назва "Роттердам + доставка" – скорочено «Роттердам +".

 

Справа "Роттердам+"

16 січня 2023 року НАБУ та САП завершили розслідування за справою про збитки від формули "Роттердам+". Загалом до схеми причетні 15 осіб, які її й запровадили. Українці переплатили понад 20 млрд грн упродовж 2018-2019 рр. за електроенергію. Також був опублікований список підозрюваних в якому були:

  • 2 колишніх голів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП)
  • 6 колишніх членів НКРЕКП
  • 2 чинних членів НКРЕКП
  • 1 чинного та 2 колишніх працівників НКРЕКП;
  • 2 чинних посадовці групи приватних теплогенеруючих компаній.
Як виглядала схема
Як виглядала схема

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube